Nejnovější

Nela Lisková: Z vedení zastupitelského centra nemám peníze. V Česku se ruší knihovny, aby vznikaly modlitebny

FOTO: Archiv Nely Liskové

Vloni v září bylo v Ostravě otevřeno „zastupitelství“ neexistující Doněcké lidové republiky. V jeho čele stojí „honorární konzulka“ Nela Lisková, žena, kulantně řečeno, velmi svérázných politických názorů. 

Konflikt na Ukrajině vnímá jako akt ze strany Spojených států, uprchlíci podle ní přijíždějí do Evropy provádět genocidu bílé rasy a v Česku se – podle jejích informací – prý ruší knihovny, aby v nich mohly vzniknout islámské modlitebny. Více v následujícím rozhovoru…

Kdy jste se začala poprvé politicky angažovat?

O politiku se aktivně zajímám zhruba šest let. V posledních komunálních volbách jsem kandidovala na primátorku Ostravy a starostku Ostravy Jihu. Už dříve jsem se politicky angažovala. Necelý půlrok jsem byla členkou ČSSD. Když jsem však zjistila, jak funguje mafiánská klika poslance Adama Rykaly a jeho rodiny, shledala jsem toto jako ztrátu času, protože každý, kdo chce systematicky pracovat a má schopnosti, je v ČSSD shledán jako nebezpečný. Následně jsme s Markem Obrtelem a Františkem Krejčou založili Národní domobranu. Od prvního září (2016 Pozn. red.) také oficiálně funguje Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky.

Jednala jste i o vstupu do SPD Tomia Okamury?

O vstupu určitě ne. Kdybych za ně kandidovala, tak pouze jako nezávislá. S Tomio Okamurou jsme měli zcela odlišný názor v zásadních politických otázkách.

Jak vlastně vznikla idea založit Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky?

Na mě, jako na představitelku Národní domobrany, se obrátilo ministerstvo zahraničních věcí Doněcké lidové republiky. Dále už jsem pak vždy jednala s ministryní zahraničních věcí Natálií Nikonorovou.

Jak vás kontaktovali? Ozval se vám nějaký náměstek? Napsali email?

To je snad jedno ne? Prostě mě kontaktovali. Probíhala řada jednání. Každý měsíc. Vše vyvrcholilo tím, že jsme se dohodli na založení Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky. Šlo o první zastupitelské centrum v Evropě. Na tiskovou konferenci přijely desítky zahraničních novinářů z Evropy a zemí, kde byl zájem založit další zastupitelská centra.

Byl tam i současný konzul z Řecka?

Ano, byl tam. Nechyběli lidé z Řecka, Itálie, Německa, Polska. Tato vlna zájmu překvapila české ministerstvo zahraničních věcí.

Kdy jste se začala zajímat o dění na Ukrajině?

Zhruba od roku 2014 od počátku válečného konfliktu.

Jak často jezdíte na Donbas?

Jednou za měsíc.

Vy jste na provoz Zastupitelského centra sama? Viděl jsem, že váš zapsaný spolek má dohromady tři členy.

Kolegové také pomáhají, ale pokud jde o zahraniční cesty a vládní jednání, tak toho se účastním vždy sama.

Jak těžké je založit Zastupitelské centrum?

Je to lehké. Stačí založit spolek. Těžší je ho udržet.

Jak byste označila současný konflikt na Ukrajině? Je to válka? Občanská válka?

Jako klasický akt ze strany Spojených států, respektive NATO. NATO je zločinecká organizace, která z ekonomických zájmů vyvolává konflikty po celém světě. Já jsem očekávala, že po nástupu Donalda Trumpa se situace zlepší. Uvidíme. Ale v žádném případě nesouhlasím s tím, že tento válečný konflikt vyvolalo Rusko. Na Donbas jezdím pravidelně a rok a půl jsem tam neviděla žádná Ruská vojska. Ano, humanitární konvoje ano. Já jsem byla několik týdnů i na bojových pozicích. Viděla jsem válkou postižené území, zničená obydlí. Byla to má první zkušenost s válkou.

V návaznosti na konvoje z Ruska bych se rád zeptal…jde tam i o techniku?

To nevím. Mám informace, že jde o potraviny a vybavení nemocnic a škol.

Co vlastně chtějí lidé na Donbase? Separovat se od Ukrajiny? Změnit Ukrajinu?

Chtějí nezávislost. Porošenkova vláda na nich páchá genocidu, takže o nějakém spojení s Ukrajinou nemůže být z jejich strany vůbec řeč.

Nechtějí se třeba po vzoru Krymu stát součástí Ruské federace?

Je to otázka názoru jednotlivců. Především jde o získání nezávislosti.

Takže vy jste se setkala hlavně s názorem, že jde primárně o nezávislost?

Ano. Pak je otázka, jak se to bude dál vyvíjet.

Takže orientace Doněcka a Luhanska je primárně nezávislý stát, který by byl opřen o ruskou diplomacii?

I to je varianta.

Jaké jsou ty další?

Moc jiných asi nebude, vzhledem k jejich situaci. Oni sami proti Rusku nic nemají. Oficiální jazyk je tam ruský. S Ukrajinštinou jsem se tam nesetkala.

Setkala jste se na Donbase s nějakými Čechy?

Jsou tam různé národnosti. Jsou tam i Češi.

Můžete přiblížit, kolik jich tak asi je?

Jsou to desítky lidí.

Máte nějaké informace, co chtějí Češi na Donbase? Chtějí tam zůstat, nebo se vrátit domů?

To nevím, tak do hloubky jsem se s nimi nebavila.

A jsou to vojáci nebo humanitární pracovníci?

Jsou to dobrovolníci, kteří tam přijeli pomáhat.

V jednom rozhovoru vás zmiňoval voják řečený Kavkaz. Jednala jste i s ním?

Já jsem se bavila se spoustou lidí.

Plánujete udělat něco více pro propagaci Zastupitelského centra? Třeba založit webové stránky?

My máme webové stránky, ale jsou nám neustále shazovány a blokovány. Nevole vlády k našemu zařízení je velká. Zde je podle mě vidět jasná pozice naší vlády. Kdybych dělala něco pro propagaci Porošenkova fašistického režimu, tak bych možná dostala i nějaké dotace, ale když stojím na druhé straně barikády, tak jsou mi házeny klacky pod nohy.

Jak chápete pojem fašistický režim?

Jsou to hodnoty, které zastával fašistický režim za druhé světové války. Tady jasně probíhá genocida. Naše vláda finančně a bojovou technikou podporuje Porošenkův fašistický režim a tím genocidu obyvatel na východě Ukrajiny. Já jsem viděla vozový park OBSE. Večer, když se nejvíc bombarduje, tak jsou všechna auta okolo hotelu a přes den, když se nic neděje, tak jsou pozorovatelé na kafíčku a obědě. Pak je tedy otázkou, z jakého důvodu tam OBSE je a co je podstatou jejich práce.

Na vás byl údajně vydán Ukrajinou zatykač. Máte k tomu již nějaké bližší informace?

Já to mám z neoficiálních zdrojů. Když jsem se zkoušela blíže informovat, nebylo mi z jejich strany vyhověno. To může mít několik důvodů. Ten zatykač může skutečně existovat, jelikož na Ukrajině běžely v televizi spoty se mnou a s označením, že jsem teroristka. Co je potom naše vláda, která přímo podporuje genocidu obyvatel na východě Ukrajiny?

Jak taková pomoc vypadá? Nakoupíte zde léky a deky a vezete je na východ Ukrajiny?

Ne, takhle to nefunguje. Zprostředkovávám kontakty potencionálních sponzorů, kteří mají zájem  pomáhat obyvatelstvu v oblastech postiženým válkou na východě Ukrajiny.

Takže jste médium pro místní sponzory, kteří přes vaše kontakty mohou posílat například finanční pomoc?

Ano. Což není nic proti ničemu. Válku vždy odnesou nevinní civilisté. Pokud je tohle naší vládou považováno za terorismus, tak jsem teroristka.

Jak se tedy dostáváte na východ Ukrajiny?

Letecky do Rostova a pak autem na Donbas.

Jaký je v České republice zájem pomáhat lidem na Donbase?

Poté, co jsem otevřela tuto otázku, tak se zájem zvýšil. Je to těžké, jelikož v této pseudodemokracii je téma pomoci lidem na východě Ukrajiny záměrně zamlčováno. Kdysi jsem velmi často publikovala na Parlamentních listech, ale bylo mi řečeno, že oni mají zákaz publikovat mé články. Toto odstartovalo mým konfliktem s Pavlem Bělobrádkem, když jsem se ohradila proti jeho prohlášení o tom, že by se české ženy měly podvolit v rámci navýšení populace muslimským migrantům. To jsem považovala jako žena za nehoráznost.

Od koho ten zákaz přišel?

Konkrétně nevím, ale jisté je, že z vládních kruhů.

Dávala jste také rozhovor ruským televizím.

V Doněcku jsem pravidelně zvána na tiskové konference, kde jsou televize z různých zemí, včetně Ruska.

Kontaktujete média kvůli rozhovorům, nebo se ozývají sama?

Ozývají se sama.

Probíhá nějaká spolupráce Národní domobrany a Zastupitelského centra?

Zastupitelské centrum je můj vlastní projekt, ačkoliv vznikl právě díky tomu, že mě kontaktovalo ministerstvo zahraničních věcí jako představitelku Národní domobrany. Nicméně, pokud se jedná o nějaký projekt, který by měla Národní domobrana podpořit, tak to udělá, jelikož z jejich strany mám pochopitelně velkou podporu.

Co z vedení centra máte vy?

Rozhodně ne peníze. Já si všechny aktivity financuji sama. Ne všechno, co děláte, musíte dělat pro peníze. Navážete celou řadu kontaktů a přátelství a jsem ráda, že se některé projekty daří realizovat.

Jaké například?

Pomohli jsme opravit sportovní zařízení pro děti. Propojuji sponzory s lidmi na Donbase, kteří mají akreditaci na humanitární činnost. Já ji nemám, a proto toto provazovat nemohu.

Čím se vlastně živíte v osobním životě?

Podnikám, jsem osoba samostatně výdělečně činná.

Jak vypadá běžný život lidí na východě Ukrajiny?

Například Doněcko je krásné město, kde na první pohled nepoznáte, že je válka. V obchodech je dostatek jídla, oblečení, běžně fungují restaurace. Ovšem, když jedete pár kilometrů za Doněcko, tam zuří válka. Vše je tam rozbormbardováno.

Je cítit nějaká ruská podpora, když říkáte, že tam nejsou ruští vojáci?

Jsou tam obchody plné jídla. Problém je, že ne vždy je za co to jídlo koupit. Například důchody mají být vypláceny Kyjevem, což se samozřejmě neděje.

Jak to funguje s oběživem? Čím se platí?

Je tam hodně sporných informací, nemohu vám toho moc říct. Já jsem vždy platila rubly.

Jaká je, podle vás, budoucnost Donbasu?

Ta situace je velmi složitá. Myslím, že válka ještě nějaký čas potrvá. Lidé umírají ze zcela zbytečných důvodů pro zájmy cizí mocnosti.

Cítíte politickou podporu vaší činnosti v České republice? Zatím se zdá, že od poslance Ondráčka podpora přichází.

Neoficiálně od několika senátorů, například pan senátor Doubrava. Poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček pak zcela oficiálně.

Jak byste se politicky identifikovala?

Aktuálně mě vnímá naše vláda jako rebelku. Nepřikláním ani na stranu západu ani na stranu Ruska. Přikláním se na stranu zdravého rozumu a především k tomu, aby se Česká republika nestala kolonií těchto mocností. Když Langšádlová prohlásila, že jaderná válka s Ruskem by byla naší národní povinností, tak je to pro mě naprosto nepřijatelný výrok. Vždyť tady by nebylo vítězů.

Když ne hlavní strany, tak co ty vedlejší?

Ani ty ne. To je vládou placená opozice, aby to vypadlo, že je tady nějaká opozice. My jsme svolali, jako Národní domobrana, jednání u kulatého stolu pro všechny, kteří se angažují pro národní zájmy. Abychom vytvořili jednotnou opozici a aby nebyly demonstrace roztříštěny na několik malých. Bohužel, mezi prvními toto odmítl Tomio Okamura a pak i další. Z čehož vyplývá, že takzvané opozici nejde o národní zájmy, ale o jejich soukromé zájmy.

Takže jste apolitická?

V žádném případě. Národní domobrana i Zastupitelské centrum jsou politikou samy o sobě. Spíše nadstranická. Znám se s politiky z různých stan. V každé straně, věřím, je pár rozumných lidí, ale podstatou je, aby tito lidé začali pracovat společně pro národní zájmy, což se v současné době neděje. Ale to je jako s muslimy nebo s cikány. Jeden pracuje, ale devadesát devět procent ne, takže je prostě hážete do jednoho pytle. Tak to prostě je. I z hlediska imigrační politiky. Já nechápu prohlášení ministryně Valachové o tom, že teď se přidá několik miliard na inkluzi. Proč až teď? Proč to nenapadlo nikoho dřív?  No protože se počítá s tím, že se budu začleňovat děti migrantů. Musí poklesnout úroveň českého školství. Ty peníze budou sloužit pro děti muslimských migrantů, ne pro rozšiřování škol.

Na inkluzi se dávaly peníze vždy…

Inkluze nikdy ničemu nepřispěla. Nikdy se nepřizpůsobí cikáni. Nikdy se nepřizpůsobí muslimové. Vždy musí jedna kultura ustoupit a to budeme my. Muslimové se vyjadřují, že nás tady přijeli vyvraždit. Tohle naše vláda ví. To je zcela jasně genocida bílé rasy. Na facebooku mě zablokovali, protože jsem použila slovo negr. Přitom se to vždy používalo, je to negroidní rasa. Tady se slovíčkaří jen proto, aby se potíraly názory jiných. Negři byli vždycky negři.

Slovo negr má ale z anglo-amerického prostředí negativní konotace.

Z historického hlediska toto slovo nebylo hanlivé. Vždy se uváděla negroidní rasa a nikdo proti tomu nic neměl. V Evropě se to z nějakého důvodu negativně vnímá. Jak jim teda budeme říkat? Afročeši?

V České republice ovšem v současné době tolik imigrantů není.

Sto tisíc je málo?

Sto tisíc?

Samozřejmě, že vláda řekne, že jsou tady tři tisíce, aby zbytečně nevyvolávala paniku. Pravdivé informace o přesným číslech nám pochopitelně neřeknou. Jisté je, že se tady ruší ve velkém knihovny, aby vznikaly modlitebny. Například v lázních v Klimkovicích.

Tuhle informaci máte od politiků?

Ano.

Od jakých?

To bez jejich vědomí nemohu uvést.

Napříč politickým spektrem?

Napříč politickým spektrem.

 

Jakub Mikel, Tomáš Pika

Redakce
Redakce (Články)
Houpacího Osla založili v roce 2014. Od té doby se složení redakce několikrát změnilo, duše webu ale zůstala stejná. Jsme studentská undergroundová redakce a píšeme o tom, co nás baví a zajímá.
  1. Petr Kaminsky | 14.4.2017 v 9:34 | Odpovědět

    Nerozumim, proc davate medialni prostor takovym pomylencum? Protoze v ramci vyvazenosti musi dostat sanci i druha strana? Nevidite, ze takovy lidem jde o vyvolani paniky a oni pak nabidnou silnou ruku? Ted k Liskove – podle me je to Ruskem podporovany/placeny troll. Vsechno, co rika, jsou otevrene lzi nebo neoveritelna tvrzeni. Co kdybyste priste vyzpovidali nejakeho nacka? Nebo sexualniho devianta? Taky maji narok na svuj nazor. A Vy jim zajistite narok na to ho publikovat/sirit :)

  2. Pro Petr Kaminsky | 14.4.2017 v 9:34

    Vy se dožadujete aby se dal prostor také někomu z vaších kolegů tj.sexualních deviantů či nácka?Ale vždyt vám byl dán prostor v diskuzi !Takže netvrdte ,že pedofilové a blbci nemají prostor.Už jste ho dostal tak nelžete.
    O paní N.Liskovou se vůbec neotírejte.Většina lidí jí má ráda za to ,že se nebojí postavit fašistům a snaží se pomáhat lidem .Je smutné,že mi jsme většinou strachy zalezlí stranou a doufáme ,že to za nás někdo vyřídí.Bohužel ale to je omyl.Zločinecký režim USA se svými poskoky ze zemí NATO ,připravuje v brzké době jadernou válku proti Rusku.To nás ale zasáhne všechny.To si musí lidé uvědomit a dát jasně najevo velezrádcům z tzv.naší vlády,že my nechceme žádnou válku a ani tyto velezrádce.Tak tady tzv.Kaminký nepiš hovadiny a nauč se aspon česky.Kapišto?

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Rozhovor se ženou, která už nemůže psát ani pro Parlamentní listy, s konzulkou neexistující republiky | HlidaciPes.org

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*