Nejnovější

Co česká televizní stanice nadělila: Devadesátkový bizár na TV Nova

V prvním díle se pokusíme společnými silami vyvolat ducha devadesátých let. Není sporu o tom, že uzdu svojí fantazie nejvíce popustili právě na TV Nova. Ta dokázala svým divákům namíchat vskutku smrtící koktejl televizních pořadů. Rozmanitost tehdy neznala mezí. Skrze obrazovky dýchala do tisíce obývacích pokojů urputnost teenagerů marně hledajících svoji lásku v pořadu Rande, mysterium pohnutých osudů hostů Romana Šmuclera a šílenství Terezy Pergnerové. Přeživší mozkové buňky mohou jen stěží zapomenout.

Transsexuál, bývalá jehovistka, domina nebo chronický nevěrník. Extravagantní panoptikum hostů ve svém studiu, lépe řečeno zpovědnici, představil Otec Roman Šmucler. Dechberoucí příběhy vzbuzující soucit, zvědavost, ale i pohoršení. „Někteří z vás dnes zažijí velké překvapení. Zatímco jste si mysleli, že jste zažili před pár lety fantastický erotický zážitek s Věruš, já vás zklamu. Nebyla to Věruš, byl to Jaroslav.“ I těmito slovy může začínat jeden z dílů pořadu Tabu. Po úvodních slovech zasedne host do temné budky, z níž není patrná jeho identita. Společně s moderátorem a současně také expertem na poli vztahové psychologie, Romanem Šmuclerem, zrekonstruují hostův životní příběh. Je patrné, že tyto společenské anomálie s krimi podtextem nelze sledovat jinak než se zatajeným dechem.

Kromě odborníků na slovo vzatých, povětšinou sexuologů, moderátorovi ve studiu asistovaly dvě pohledné slečny, jež měly za úkol po dobou vysílání zaznamenávat telefonické dotazy diváků. Zpravidla alespoň jedna z nich byla vždy zaměstnána již od prvních minut vysílání. Zvídavost u televizních obrazovek byla prostě neúprosná.

Dalším majstrštykem je soutěž Kolotoč. Není tajemstvím, že garantem pořadu po celou dobu jeho fungování byla společnost Mensa. Bystré hlavy se zde ucházely o finanční výhru, ke které se měly dopracovat za pomoci uhodnuté tajenky. Už úvodní znělka připomínající varieté slouží jako předzvěst toho, co bude následovat. Kýčovitým interiérem plným cirkusových atrap průběžně provázeli sympaťáci jako Honza Musil, Pavel Poulíček nebo sourozenci Gondíkovi. Nejvýživnější pasáže pořadu byly často k vidění hned v úvodu během představování soutěžících. Ti dokázali v krátkém medailonku, ať už ve snaze předvést se, nebo z čisté nervozity, diváka naprosto paralyzovat svými výroky.

Slávek Boura smells like teen spirit

Největší poleno do ohně však přiložil Slávek Boura aka patron české seznamky s pořadem Rande. Nepřemožitelná touha některých jedinců najít k sobě za každou cenu druhého do páru vedla k naprostému odhození veškerých zábran a soudnosti. Obstát mezi drsnou konkurencí vyžadovalo dvě zásadní podmínky: být cool a být v pohodě. Oblečení v metalických barvách a vlasy nagelované do tvaru připomínající bodliny výhodou. Zářným příkladem je asi šedesátikilový lumen Honza, který se svým know-how „dělám ochranku na diskotéce“ dokázal odzbrojit nejednu krasavici.

Do kompletní moderátorské postupky nám schází jen heroinová dáma Tereza Pergnerová. Její moderování pořadu Eso dává celému devadesátkovému šílenství a euforii punc opravdové exkluzivity. Spolu s ní pořad razil heslo, že každá osobnost je jedinečná a je třeba ji oslavovat. Proto například nebylo nemožné spatřit na jednom pódiu při křtu CD Čago Belo Šílenci Karla Gotta společně s Dolly Buster. Kdo vám tohle dneska dá? Všude samý nihilismus. Na shledanou v příštím díle.

  1. Petr Kaminsky | 5.7.2017 v 16:46 | Odpovědět

    A kdy bude dalsi dil? Po prazdninach?

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*