Nejnovější

Pečlivě vyfiltrované a prázdné životy

Jak často se chlubíte svými úspěchy? Jak často fotíte a dáváte na sociální sítě zdravou snídani? Jak často se fotíte v posilovně? Kolik máte fotek z dovolené? Kolik máte statusů „I love my job“? Hodně.

Lidé to už tak mají. Rádi se chlubí a v éře webu 2.0 k tomu mají konečně dostatek prostoru. Mohou sdílet své úžasné životy s celým světem. Dříve si na tohle museli najít partnera. Teď si stačí vytvořit účet na jedné z populárních sociálních sítí a můžete si zvyšovat ego. Můžete si také myslet, že život má smysl, a zaplácat tak to prázdno v sobě. Jak dlouho lze tak žít? Když uvěříte vlastní propagandě, tak máte vyhráno.

Nejedná se o žádnou krizi nadcházející generace (zdravím Cílka). Jedná se o přesun komunikace z offline reality do online světa. Návštěvy už vám neukazují fotky v obýváku a nevyprávějí všechno, co se jim stalo. Teď už u vás všichni bydlí a každou minutu vás zásobují informacemi ze svých životů. Pečlivě vyfiltrovanými informacemi. Každý je svým vlastním PR odborníkem na to, jak má vypadat jeho profil, jeho život. Dřív to bylo podobné. Neúspěchy a strachy jste se dozvěděli ve tři ráno v hospodě. Pozitivní události umíme na síti mnohem lépe prezentovat a dáváme si na tom pořádně záležet. Vždyť tento náš obsah zůstane na internetu a po naší smrti se stane naší biografií. Je tedy logické, že náš život musí dobře vypadat – pro budoucí generace.

Někdy se však objeví kritické momenty (i v jinak dokonalých životech) a tehdy nastává chvíle pro opravdové profesionály. Je potřeba napsat srdceryvný status a připojit smutnou selfie. Díky tomu, že Zuckerberg vyslyšel své uživatele a přidal nové „lajky“, už nemusíte psát podporující komentář. Stačí kliknout na „to mě mrzí“ a hotovo. Můžete si číst další status. Spotřební přátelství. Angažujte se, pouze když to půjde vidět na síti. Základní poučka zní, že když to není na internetu, tak se to nestalo. Zvykejme si na nové časy.

Andrzej Branny
Andrzej Branny (Články)
Nová média, kultura, politika.
  1. Doba je odlišná … lidem nejde o obsah, ale o formu … Je to stejné jako se školstvím, vezměme si jen základní školy … dříve farní, městské, hlavní, obecné, měšťanské, hlavní … bla bla … vše mění názvy, oficiální metodické dokumenty, papaláše, pracovní skupiny, ale nic to nemění na tom, že úroveň vzdělání se snižuje, respekt a úcta ke starším vymizela a pokud se někdo z učitelů ohradí, dítě na něj pošle rodiče jako FBový laik “Fuck you” … Vyjádřením laiku je dospělý spokojený se svým egem, které “empaticky” reagovalo a zaslouží si další reakce ve formě komentářů a laiků až bude relativně třeba… Pěkný a stručný článek o prázdných životech, ke kterým se mnoho z nás dobrovolně přiklání …

  2. thanks for this article, you support everybody! thanks for your hard work!

  3. That is very actual article for a lot of people because we live in the time of social networks.

  4. Sometimes, however, there are critical moments even in the most excellent and quiet life, and then there are real professionals.

  5. In the end, this content will remain on the Internet, and after our death it will become our biography, so it is logical that our life should look good – for future generations.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*