Nejnovější

Make světová válka great again! Čtyři tipy pro její úspěšné pokračování

Žijeme v době plné pokračování a neustálé recyklace nápadů minulosti. Jakýkoliv jen trochu úspěšný film, seriál či kniha se velmi rychle dočká vlny pokračování, spin-offů nebo dokonce více či méně úspěšných pokusů o vytvoření propojeného filmového vesmíru. Občas dokonce tvůrci sáhnou po starších sériích, ať už jde o Star Wars, Jurský Park nebo Jumanji. Není proto divu, že se vyrojily spekulace o možném pokračování legendární ságy světových válek.  

Je otázkou, zda série, která vznikla před více než sto lety, dokáže fungovat v dnešním postmoderním světě. Pro případ, že někteří ze světových vůdců umí česky, jsme připravili čtyři tipy, díky kterým by z třetí světové války mohli udělat důstojné zakončení trilogie a ne pouze zbytečné pokračování, které nepřidává nic nového. 

1. Nekopírujte závěr předchozího dílu 

Druhá světová v podstatě skončila použitím atomové bomby. Ve své době to bylo naprosto neočekávané, šokující a epické zakončení, které nezvratně ovlivnilo celý svět. Zároveň se ale od té doby stala jaderná válka v podstatě popkulturním klišé, na jehož základě vzniklo politické konverzační drama nazvané studená válka, které lze považovat za spin-off světových válek.

Téma je tedy nejen vyčerpané, ale také by jeho další využití mohlo vést k tomu, že se celá série světových válek stane pouhým prequeleme Šíleného Maxe.

2. Nebojte se překvapit 

Druhý bod podstatně souvisí s prvním. Všichni mají nějakou představu, jak bude třetí světová válka probíhat. Ze slepého naplňování představ publika však málokdy vzejde něco skutečně zapamatovatelného.

Zkuste se proto poučit z posledních konfliktů na blízkém východě, které už od sebe dokáže kromě skalních fanoušků rozeznat jen málokdo a ukažte nám raději něco, co nikdo nečeká. Vhledem k tomu, že velká část lidí očekává kompletní zničení lidstva, by totiž mohlo jít o velmi příjemné překvapení. 

Navíc byste ani neměli ignorovat technický vývoj. Určitě se totiž najde dost lidí, kteří ocení, když budou moct padnout za svou vlast bez nutnosti mezilidské interakce, když jim tu možnost dáte.  

3. Ukažte nové lokace 

Navzdory svému názvu se oba předchozí díly série soustředily pouze na malou část světa. A jakkoliv jsou Evropa i východní Asie plné atraktivních lokací, velkou část z nich už jsme viděli v minulých dílech. Chápeme, že využitím vesmíru by tvůrci mohli přijít do problému s autorskými právy, ale co se tentokrát třeba podívat na Antarktidu nebo do nějaké málo obydlené pouště?

Nejen, že nové prostředí celou sérii oživí, ale také si tak světové války zajistí více diváků, kteří ji budou moct sledovat z pohodlí svých domovů. Protože ačkoli není na městech nic špatného, poslední díl nám jich dal (a vzal) víc než dost. 

Ostatně i kdyby se třetí světová válka odehrávala kdesi v Evropě, nejen, že by to bylo vysoce neoriginální, ale samotné vysvětlení, kde se zase vzalo Německo nebo proč je opět extrémní pravice v kurzu, by zabralo zbytečně moc času. 

4. Nepřekombinujte to 

Jakkoliv se v předchozích dílech rozhodně daly najít velmi komplexní dějové linky, základní dělení bylo většinu času jasné. Proto bychom doporučili se vyhnout blízkému východu, kde jsou věci zkrátka příliš komplikované i pro skalní fanoušky, natož pak pro běžného diváka.

A také ačkoli to z nedávno uniklých ukázek vypadá, že se děj začne odehrávat v Íránu, doporučujeme se této oblasti vyhýbat. Celý váš záměr totiž může zkomplikovat snadná záměna Íránu za Irák, protože po publiku opravdu nemůžete chtít, aby je od sebe rozlišovalo. Ze stejného důvodu tak doporučujeme se vyhýbat i následujícím zemím: Česko a Čečensko, Slovensko a Slovinsko, Rakousko (Austria) a Austrálie, a pár dalších…
Ondřej Gogela (Články)
Napůl seriózní publicista, napůl smějící se bestie. Navzdory všem důkazům o opaku stále věří, že jeho názory někoho zajímají.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*