Nejnovější

Twitter končí s politickou reklamou a chce propagovat pozitivní komunikaci. Neohrozí tím ale své výdělky?

KOMENTÁŘ. Jeden ze zakladatelů sociální sítě Twitter Jack Dorsey na svém profilu ohlásil, že firma od druhé poloviny listopadu ukončí placenou propagaci politických příspěvků. Zároveň chce ze své platformy udělat prostor pro kvalitní komunikaci. Toto rozhodnutí má ovšem i svá rizika. 

Vzestup sociálních sítí poskytl politikům zcela nový způsob, jak vést kampaně a utvářet veřejné mínění. Zároveň s tím ale byla otevřena Pandořina skříňka plná trollingu, dezinformací a klamavých reklam.  

Sám Dorsey v jednom že svých tweetů sebekriticky přiznal, že nebyli schopni plně předpovědět negativní následky této změny. “Viděli jsme zneužívání, obtěžování, armády trolů, manipulaci skrz spolupráci lidí a botů, dezinformační kampaně nebo stále ostřeji rozdělené sociální bubliny. Nejsme hrdí na to, jak lidé využili naši službu ani na naši neschopnost reagovat dostatečně rychle,” dodal. 

Snaha o systematické změny

Dorsey ale zároveň zmiňuje naději, že twitter se stane místem zdravé konverzace. “V minulosti jsme se soustředili na odstranění obsahu, který porušoval podmínky užití, namísto budování systematického rámce, který by podpořil zdravou konverzaci a kritické myšlení. To je přístup, který v tuto chvíli potřebujeme,” napsal s tím, že podrobnější informace poskytne právě v listopadu. 

Očividně si tedy uvědomuje, že pouhý zákaz klasické politické reklamy ani rušení účtů porušujících komunitní pravidla k dosažení jejich cíle nestačí.

Takto jednoduché řešení totiž nemůže samo o sobě vyřešit složité problémy, kterému v současné době čelí všechny sociální sítě. Naopak jde o pouhou záplatu a zákaz politické reklamy se paradoxně nejvíce dotkne těch politiků, kteří chtějí hrát podle stanovených pravidel. Pokud ho z nějakého důvodu nebudou schopni doplnit o systematické řešení, lidé, kteří jsou ochotni využívat méně legitimní metody, jen získají další výhodu. 

Algoritmus musí především vydělávat

Algoritmus, který určuje, co se kterým uživatelům zobrazí, lze totiž relativně snadno manipulovat. Například je možné uměle zvýšit dosah pomocí falešných účtů, ať už jsou ovládány lidmi nebo počítačovým programem. To ale vyplývá z faktu, že tento algoritmus je od začátku navržen s cílem udržet pozornost uživatele co nejdéle. Tak se mu totiž zobrazí více reklamy. A je otázkou, zda Twitter dokáže tento systém změnit, aniž by na tom tratil.

Další možností je, že vlastníci twitteru jsou ochotni část zisků obětovat. Samotný fakt, že první deklarovanou změnou je zrušení politické reklamy, tomu může napovídat. Jenže je potřeba se ptát, zda může tento záměr přežít střet s kapitalistickou logikou, kterou se twitter jakožto firma musí řídit. Jednotlivci mohou mít i jiné motivace, ovšem je otázkou, zda můžou svých cílů dosáhnout v prostředí, které je hlavně o vydělávání peněz.

Ondřej Gogela (Články)
Napůl seriózní publicista, napůl smějící se bestie. Navzdory všem důkazům o opaku stále věří, že jeho názory někoho zajímají.
  1. Petr Kaminsky | 4.11.2019 v 18:37 | Odpovědět

    Tak doufam, ze se odhodlaji zrusit ucet Trumpovi – tenhle kanal plny lzi, manipulaci a dezinformaci. Bylo by fajn, kdyby zase jedinou cestou, jak dostat informace z politiku, byly tiskove konference, kde by je kriticti novinari stahli z kuze.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*