Nejnovější

Jedna z nejméně sledovaných NBA All-Star her v historii. Čím se lišila od předešlých let?

Foto Wikimedia Commons

NBA pořádala All-Star víkend 2025 v Kalifornii v San Franciscu. Letošní hra se však lišila od her v minulosti formátem i rekordně nízkou sledovaností celého turnaje. Sledovanost rok od roku klesá a liga si s tím, jak se zdá, neví rady. Zbylé soutěže na All-Star víkendu si vedli různě, ostatně jako každý rok. Trojbodová soutěž neomrzí jen tak někoho, ale stejnou výhodou se nemůže chlubit kdysi oslavovaná soutěž v nejlepším zasmečování neboli Slam Dunk Contest. Soutěž zvaná All-Skills Challenge sklízí neutrální ohlasy, i když zájem o ní od začátku milénia klesá.  

Každou sezónu v americké basketbalové lize zaujme dvanáct hráčů z východní konference a dvanáct hráčů ze západní konference své místo v tzv. All-Star hře. Hráče do hry vybírají fanoušci, ostatní hráči a NBA média prostřednictvím hlasů. Tento rok z 50 % však záleží na fanouškovských hlasech a na hlasech ostatních hráčů a médií po 25 %. Liga změnila již párkrát nejen pravidla hlasování, ale také samotný formát hry a vybírání hráčů do týmů.

Dříve NBA rozdělovala hráče do týmů podle západní a východní konference. Roku 2018 uvedl komisionář NBA, Adam Silver, nový koncept vytváření týmů. V obou konferencích je kapitánem ten, kdo získal nejvíce hlasů a poté si vybírá hráče, nejdříve z osmi hráčů s nejvíce hlasy do startovních pozic. Záložní hráče vybírají kapitáni stejným způsobem z celkově čtrnácti dostupných. Tento formát fungoval až do roku 2024 a na tuto sezónu ho NBA obměnila kvůli nízké sledovanosti v předešlých letech. 

Jaké jsou další soutěže All-Star víkendu?

All-Star víkend každý rok obsahoval páteční Rising Stars hru neboli hru mezi dvěma týmy s hráči na vzestupu. Ta se tento rok nekonala a nahradil ji pouze jeden tým hráčů na vzestupu. Soboty byly věnovány hned třem soutěžím a to Three-Point Contest, Slam Dunk Contest a All-Skills Challenge. 

Three Point Contest neboli tříbodová soutěž hostovala spoustu slavných jmen jako například Larryho Birda nebo samotného nejlepšího střelce NBA: Stephena Curryho. Letošním vítězem se stal mladý Tyler Herro z Miami Heat. All-Skills Challenge neboli výzva dovedností, která zahrnuje přesné přihrávky, dribling okolo siluet a střely z různých pozic, byla tento rok znovu ve formátu týmů po dvou. Dříve soutěžili ve výzvě pouze jedinci, nyní soutěží týmy na způsob štafety. Letos soutěž vyhráli Donnovan Mitchell a Evan Mobley z Cleveland Cavaliers. 

Slam Dunk Contest neboli soutěž ve smečování spočívá v zasmečování nejlepším, nejinovativnějším či nejvíce neuvěřitelným způsobem. Pětičlenná porota dává hlasy od 1 do 10 a podle toho vznikne skóre hráče. Tato soutěž však utrpěla ze všech nejvíc. Do ní už se totiž dávno nehlásí hvězdy, nýbrž hráči z lavičky, či hráči, kteří stěží hrají. Smeče jsou ve většině případů neuspokojivé, občas i nedokončené. Jediná výjimka je Mac McClung, který skrz svůj malý vzrůst dokáže zasmečovat nejlépe ze všech v soutěži. Proto už třetím rokem za sebou vyhrál Slam Dunk Contest. McClung je však jediný, kvůli kterému si soutěž drží v posledních dvou letech svou relevanci. Pro zlepšení této soutěže je tu návrh otevřít ji publiku, jelikož někteří lidé jsou ve smečích ještě šikovnější a kreativnější než hráči z NBA. 

Proč klesá sledovanost All-Star hry?

Debata, která se objeví každý rok v únoru na poli NBA médií a sportovních médií obecně. Každý rok si jak média, tak diváci stěžují, že produkt, který dostali, nebyl dostatečně kvalitní. Téměř všichni mají pro propad sledovanosti odlišný názor. Spousta hráčů v důchodu hru pomlouvá, že není tak zajímavá jako dříve, když nyní všichni jen střílí tříbodové střely. Jiní tvrdí, že kvůli nedostatku obrany, a tím pádem inflaci v počtu bodů na konci hry, je utkání nesledovatelné. Někteří dávají vinu samotnému komisionáři za špatné rozhodnutí ohledně formátu.

Drtivá většina však nevidí problém jen na jedné straně, nýbrž jej vidí z více úhlů. Jednoduchý fakt, který bude nejpravdivější, je, že se nynější hráči snaží stále méně v těchto utkáních pro zábavu. Hru nevnímají jako utkání, spíše jako exhibici, na které ukazují minimum ze svých talentů. Na začátku tisíciletí měl zápas zcela jiný nádech. Hvězdy jako Kobe Bryant nebo Allen Iverson vytvořily neskutečnou auru od momentu, kdy vstoupili na hřiště. Stephen A. Smith vyprávěl v televizním pořadu na ESPN „First Take“ jak mu Kobe Bryant říkal už v roce 2016, že vidí ztrátu kompetice na hráčích. 

Snaha o změnu v podobě nového formátu na NBA All-Star 2025

Komisionář Silver se rozhodl změnit formát na letošní rok a změna to byla drastická. Hra, která se tento rok konala v San Franciscu, v domově týmu Golden State Warriors, byla odlišná nejen výběrem hráčů do týmu, ale samotným zápasem. Týmy si vybírali bývalí hráči a nynější moderátoři pořadu „Inside The NBA“ na TNT. Charles Barkley, Shaquille O’Neal a Kenny Smith si sestavili každý svůj tým po osmi hráčích. Mladí hráči na vzestupu, tzv. Rising Stars, tvořili tým čtvrtý. 

Hra netrvala klasických 48 minut po dvanácti minutových čtvrtinách. Hry byly totiž dohromady hned tři, avšak zkrácené. Z All-Star hry se tedy stal mini turnaj, kde v první hře hrály dva týmy proti sobě a ve druhé zbylé dva týmy. Ve hře číslo tři se spolu utkali vítězové předešlých dvou her. V každé hře vyhrál tým, který jako první skóroval 40 bodů. 

Jak byl nový formát přijat?

Většina by pocity ohledně nového formátu nejspíš nemohla označit ani za smíšené. Za jedno pozitivum se může považovat trochu zvýšená snaha hráčů letošní hry od minulého roku. V pořadu „NBA Today“ se shodli moderátoři na prostém faktu, že by se neměl hrát basketbal pouze čtyřicet minut čistého času v tří hodinové show. Hra byla neustále přerušována pauzami. Jakmile skóroval první tým 15 bodů a poté 30, hra se zastavila. Tanečníci vyplnili většinu pauz, jako v klasických NBA hrách, ale také hudební čísla a komediální výstup Kevina Harta hru neustále stopovali. Kendrick Perkins nazval letošní All-Star hru jako předkrm. S ostatními moderátory se shodl, že vidí v novém formátu potenciál, pokud ho bude liga stále vylepšovat. 

Moderátor „First Take“ Stephen A. Smith pronesl svůj nápad na odlišný formát All-Star hry. Jeho návrh souvisel s rozdělením hvězd do dvou týmů: Tým USA a Internacionální tým. On i sportovní analytik a žurnalista Michael Wilbon navrhovali tento způsob Adamu Silverovi, Wilbon dokonce svůj nápad prezentoval bývalému komisionáři Davidu Sternovi. Oba si myslí, že by se tímto způsobem přidala větší kompetice do zápasu. Hráči USA by chtěli dokázat, že jsou stále ti nejlepší a Internacionální tým by se jim to snažil vyvrátit. 

All-Star hra už dlouho není, co bývala. Avšak pokud se hráči budou více snažit a liga nebude vymýšlet žádná jiná vylepšení, tak NBA All-Star opět zazáří tak, jak si opravdoví fanoušci NBA zaslouží. Objevují se tu ale dva problémy. První problém je s množstvím reklam, které liga vysílala. V celém pořadu se objevilo příliš mnoho reklam, například na značku Kia, což je hlavní sponzor NBA. Druhý problém vypadá jednoduše, ale nelze napravit. NBA média jsou velmi negativní místo a liga ani hráči se nikdy nemohou zavděčit všem.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*