Feministické hnutí 4B na vzestupu jako odpověď na znovuzvolení Donalda Trumpa
4B hnutí je původně jihokorejským feministickým trendem, který nyní zaznamenává nárůst popularity i ve Spojených státech amerických po znovuzvolení republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Ženy podporující toto hnutí nechtějí sex, děti ani manželství. K původnímu boji proti patriarchátu se teď v Americe přidává boj proti republikánům.
Patriarchální společnost v současné době převládá všude na světě, v některých zemích je ale zakořeněná více než v jiných. Jednou z těchto zemí je Jižní Korea, kde v roce 2019 vzniklo feministické hnutí 4B neboli Four No’s. Název odkazuje na čtyři definující pravidla hnutí, která začínají korejským termínem bi, což znamená „ne“. Ženy podporující toto hnutí si tedy zakládají na čtyřech principech: žádný sex s muži (korejsky biseks), žádné děti s muži (bičchulsan), žádné vztahy s muži (bijonä) a žádné manželství s muži (bihon). Některým lidem, neznalým korejské historie, by toto řešení mohlo připadat až příliš radikální. Jižní Korea ale není jen K-pop, populární seriály a barevné trendy oblečení. Pod tímto kulturním pozlátkem se skrývá sexistická a misogynní společnost a místní ženy před pěti lety považovaly založení radikálního 4B hnutí za nevyhnutelné. Jihokorejská vláda totiž podle nich není schopná ženy podporovat a chránit, spíše naopak.
Jižní Korea je zemí poznamenanou násilnou historií, kdy ženy byly častým terčem útoků a zneužívání. Například během druhé světové války plnily místní ženy jen úlohy jakýchsi společnic pro japonské vojáky, kteří je pravidelně znásilňovali, často i několikrát denně. Ať už v nárůstu popularity hnutí hraje roli především solidarita nebo obavy o vlastní budoucnost, ve 4B se po opětovném zvolení Donalda Trumpa vidí také Američanky.
Totální bojkot mužů
V reakci na výsledek prezidentských voleb některé americké ženy zastávající liberální názory „končí s muži.“ Vyzývají přes sociální sítě TikTok, Instagram a X ostatní obyvatelky po celé zemi, aby se k nim přidaly, píše CNN. Pobuřuje je zejména skutečnost, že novým prezidentem se stal muž, který byl mnohokrát obviněn ze sexuálního násilí a zneužívání.
Frustrace Američanek pramení také ze zrušení rozsudku Roe vs. Wade. Jde o případ Nejvyššího soudu Spojených států amerických, jehož rozsudek chránil právo na interrupci v USA. Jedná se o jeden z nejkontroverznějších a nejnapadanějších případů v americké historii. V původním uzákonění byla interrupce možná do 25. týdne těhotenství. Toto rozhodnutí z roku 1973 ale zrušili konzervativní soudci Nejvyššího soudu, které jmenoval sám Trump.
Volby, které vyvolaly vlnu feminismu
„Trump během své kampaně mířil záměrně na mladé mužské voliče,“ uvedla pro Wahington Post Sunyoung Park z univerzity Jižní Kalifornie. „Americké ženy vidí, že mladí muži volí tohoto konzervativního kandidáta, který ohrožuje jejich tělesnou autonomii, a nechtějí mít s takovými muži nic společného.“ Některé mladé Američanky se proto rozhodly své vztahy ukončit. Snaží se teď zjistit více o tom, jak by prostřednictvím hnutí mohly ovlivnit americkou politiku.
Odbornice na gender z Kalifornské univerzity v Los Angeles Ju Hui Judy Han popisuje pro CNN: „Mnoho z nás teď bude na stejné lodi, máme stejné názory. Budeme se potýkat s utlačovatelskými a násilnými institucemi společně. Lidé přestanou, pokud na ně dostatečně zatlačíme. To, co chtějí ženy, už nejde déle přehlížet. Ženy se konečně začínají rozhodovat samy.“
K hnutí se připojují především svobodné ženy a některé, které byly ve vztahu, se po zjištění, že jejich partner volil konzervativního republikána, rozcházejí. Vdané ženy nebo ženy s dítětem se mohou k hnutí připojit vlastními způsoby také. Ať už se od mužů budou chtít odloučit úplně nebo se jen soustředit na sebe. Han předpovídá, že zájem o hnutí v Americe časem opadne. Momentální diskuse na toto téma ale může pomoci ukázat všem ženám, že ve svém boji za reprodukční spravedlnost a vlastní nezávislost nejsou samy.
Ani jsem si neuvědomil, že jsem celý život členem! :D