Přehled: Make America Trump again
Přehled z týdne 4.- 8. listopadu si pro vás připravila redakce Houpacího Osla. Pro rubriku přehledy VK, EN, MG, MR, ND.
Pondělí
V roce 2022 představila Evropská kosmická agentura svůj hvězdný tým, se kterým plánuje misi do vesmíru. V něm se objevil i český astronaut Aleš Svoboda jako náhradník. Už ke konci příštího roku by se mohl dozvědět účel své mise. Pro Svobodu to však vypadá nadějně, nemusel by zůstat jen na „střídačce,“ protože ministr dopravy Martin Kupka naznačil, že nyní stojí před dilematem. O účast Svobody by měly zájem také soukromé společnosti. Pokud by se Svobodovi podařilo vydat se na misi, stal by se po Vladimíru Remkovi druhým Čechem, který by se dostal do vesmíru.
„Když se u nás chlapi poperou, tak jenom nožem nebo sekerou.” Bohužel přesně takto se dá popsat pondělní ráno ve vlaku poblíž Paříže. Cestou do školy napadla skupina mladistvých asi čtyřčlennou skupinu nezletilých. Do vlaku nastoupili ozbrojeni sekerou, nožem, slzným plynem a baseballovou pálkou. Jeden z nezletilých má zranění na hlavě a dalšímu hrozí, že přijde o prst. Původně mělo jít o potyčku kvůli drogám, později se zjistilo, že útok ve vlaku byl dohrou již dříve vzniklého konfliktu mezi gangy. No alespoň železniční společnost hned po incidentu informovala média, že vlaky budou navzdory útoku bez zpoždění.
Úterý
Aby toho Ukrajina neměla málo bude muset řešit kromě Ruska i Severní Koreu. Podle ukrajinských zpráv se nachází na území Ruska přes jedenáct tisíc vojáků vůdce Kim Čong-una. Ke střetu došlo v Kurské oblasti a zároveň šlo o první přímé zapojení třetí strany od počátku invaze Ruska na území Ukrajiny. Podle experta na mezinárodní vztahy Vlastislava Břízy se Putin snaží vyhnout další mobilizaci v Rusku a kvůli tomu potřebuje pomoc vojáků Severní Koreje. Ukrajina naopak vyzývá Západ k tomu, aby nějak reagoval a zvolil adekvátní kroky.
A teď na trochu veselejší notu, Jan Žižka a jeho bratři v záhrobí slaví úspěch. Ktož jsú boží bojovníci, známý husitský chorál, se dostal společně s dalšími pěti českými písněmi do zpěvníku Evropské unie. Dvě české písně od skladatelské dvojice Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře se také dostaly do výběru, který obsahuje celkem 164 písní – konkrétně Chválím tě, Země má a pro ještě lepší náladu Není nutno. Pokud jste milovníci Heleny Vondráčkové, potěší vás Lásko má, já stůňu od Karla Svobody. Dalšími jsou Modlitba pro Martu, kterou lidé mohli slyšet během Sametové revoluce na Václavském náměstí v Praze a Černé oči, jděte spát, které reprezentují lidové písně.
Středa
Pokud jste se středu, nebo zbytek tohoto týdne nepřiblížili k žádnému médiu, určitě vás překvapí, že americké volby vyhrál republikánský kandidát Donald Trump. Podařilo se mu překonat hranici potřebných 270 volitelů a tím porazil demokratku Kamalu Harrisovou. Dohromady získal 50,5 % hlasů. Mluvilo se o tom velmi málo, takže nezoufejte, pokud jste si toho nevšimli.
Padá německá vláda, něco si přej! Německou vládní trojkoalici kancléře Olafa Scholz opustí všichni ministři Svobodné demokratické strany (FDP). Vládní koalice sociálních demokratů (SPD), Zelených a FDP se definitivně rozpadla. Předčasné volby by se mohly konat na konci března příštího roku.
Česká televize vydala svůj program na svátky a konec roku. Kromě tří nových pohádek (Tři princezny, Čarovné jablko a Čarodějnická pohádka) je program úplně stejný jako minulý rok a ten předminulý. Samozřejmě jsou lidé, kteří si Vánoce bez klasiky představit nedokážou, ale už se našli i kritici, kteří od České televize žádají obměnu a uvedení méně známých, starších pohádek.
Čtvrtek
Po sedmi letech od ukončení kariéry se Marta Kubišová dočká dalšího velkého uznání. Během letošních předávání Českých slavíků bude totiž uvedena do síně slávy. A aby toho nebylo málo, je oficiálně první ženou, které se dostala tato čest. Vyhlášení výsledků ankety letos proběhne 29. listopadu ve Foru Karlín a pro obyčejné smrtelníky bude živý přenos vysílat TV Nova. Stejně jako minulý rok bude večerem provádět moderátorské duo Ondřej Sokol a Aleš Háma.
Dolní Věstonice jsou díky svým nálezům stále považovány za takzvaný „Paleolitický New York,“ ale Brno se nenechává zahanbit. Právě přes jižní část města vedla na sklonku doby ledové migrační trasa mamutů, kde na ně podle nálezů čekaly tlupy lovců. Archeologové objevili mamutí kosti v Brně už v roce 2017, a při nedávné rekonstrukci teplovodní sítě v ulicích Vídeňská, Polní a Vojtova se našlo množství loveckých nástrojů, čelist mláděte mamuta i se stoličkou, dvě lopatky, část žeber a stehenní i holenní kosti dalších tří mamutů. Nejzajímavější kousky si bude moci veřejnost prohlédnout v roce 2026 v brněnském Pavilonu Anthropos.
Pátek
Ne všichni Američané budou zpívat hymnu s rukou na srdci. Když se začalo rýsovat vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, prudce vzrostl počet Američanů hledajících možnosti emigrace do Kanady, Austrálie a na Nový Zéland. Vyhledávání „stěhování do Kanady“ na Google stouplo o 1270 procent, zatímco zájem o Nový Zéland vyskočil o téměř 2000 procent. Den po volbách zaznamenal novozélandský imigrační úřad přes 25 000 nových uživatelů z USA, o rok dříve to bylo pouze 1500. Zdá se, že americký sen možná vystřídá sen novozélandský.
A jelikož číslo třináct není pěkné číslo, tak v kauze ovlivňování veřejných dopravních zakázek v Olomouci se objevilo dalších pět lidí a jedna firma. Obvinění se týkají zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, ale zmínění nejsou stíháni jako členové organizované skupiny, řekl obhájce Tomáš Vymazal. Nová obvinění se vztahují k dopravní zakázce v Kostelci na Hané. Spolu s nimi jsou stíháni i tři lidé z původní kauzy Autostráda, potvrdilo VSZ Olomouc.
Napište komentář