Haré Krišna, Haré Krišna, Krišna Krišna, Haré Haré… Počkat… Jak je to dál?
Nové náboženské hnutí Haré Krišna vyrostlo z hinduistických a buddhistických kořenů. Věřící si našlo dokonce i u nás. Přesto ale mnoho Čechů stále nemá ani to nejmenší tušení, o co vlastně jde. Tato neznalost může často vést k nedorozuměním, hádkám a občas i k násilí. Tento článek se snaží o přiblížení celé problematiky čtenáři.
Dnes si vyznavačů Krišny můžeme všimnout skoro všude. Většinou chodí po ulicích, prodávají kolemjdoucím knížky, nebo zpívají a modlí se. V Praze se podobné výstupy dají očekávat, ale když se taková banda podivínů v barevných rouších shromažďuje v nějakém zapomenutém městečku, jako je například Polička, začínáme nad tím kroutit hlavou.
Pravdou je, že toto náboženské hnutí se za posledních padesát let rozšířilo jako lesní požár jak v Asii, Americe, tak i v celé Evropě. Začínalo přitom jako velice malé společenství ve východní Indii, kde jeho vyznavači uctívali boha Krišnu. Samotné hnutí, které známe dneska pod názvem Mezinárodní společnost pro vědomí Krišny, založil indický filozof Bhaktivédánta Svámí Prabhupáda v roce 1966 v New Yorku.
V čem to vlastně spočívá?
Celé hnutí vychází z víry v boha Krišnua a oddání se jemu. Takového oddání může věřící docílit vedením „čistého života“, který spočívá v dodržování těchto čtyř zásad:
- přísný zákaz pojídání masa
- zákaz požívání jakýchkoli omamných látek (včetně alkoholu, kávy a čaje)
- zákaz nezákonného a nemanželského sexu
- zákaz hazardu
Tímto životním stylem by se měl člověk oprostit od svých slabostí a vstoupit tak do určitého vyššího stavu mysli. Mezi další povinnosti vyznavačů Krišny patří také častá meditace a pronášení notoricky známé modlitby Haré Krišna. Celkové znění vypadá takto:
Haré Krišna Haré Krišna
Krišna Krišna Haré Haré
Haré Ráma Haré Ráma
Ráma Ráma Haré Haré
Vedlejším předpokladem je také četba knihy Bhagavadgíta, staroindického posvátného textu, který pojednává o velké bitvě mezi rodinami Kuruovců a Pánduovců. Kniha je součástí mnohem většího díla, eposu Mahábhárata.
Jak se liší od hinduismu?
„Tak počkat,“ říkáte si, „ta jejich posvátná kniha je taky přeci posvátnou knihou hinduismu, a všichni ti blázni na ulicích se chovají a oblékají podobně jako hinduisti, tak není to nakonec jedna a ta samá věc?“ Ne tak docela. Jako téměř všechno, ani tohle není tak jednoduché. Obě náboženství sice vycházejí ze stejného historického a kulturního základu, ale stále jsou mezi nimi zásadní rozdíly.
Například jedno z nich je tisíce let staré, zatímco to druhé se ve srovnání s prvním objevilo prakticky „minulý pátek”. Hnutí Haré Krišna je ve svých zvyklostech a pravidlech mnohem přísnější a navíc striktně monoteistické (víra v jednoho boha). Starší hinduismus se naopak může jevit jako více odpouštějící a v mnoha ohledech volnější. Navíc prosazuje polyteismus (víru ve skupinu bohů). Zajímavé je, že bůh Krišna existuje i v hinduismu, kde ovšem figuruje pouze jako jeden z mnoha a nemá zásadní pozici, kterou mu přisuzuje právě hnutí Haré Krišna.
Napište komentář