Mezigenerační ubytování: vzájemné obohacení pro studenty i seniory
Mnoho studentek a studentů každoročně řeší ubytování po dobu studia na vysoké škole. Najít vhodné, dostupné, a ne příliš drahé bydlení často není snadné. Koleje mají jen omezenou kapacitu a byty zase bývají drahé. Vznikají proto různé alternativy. Jednou z nich je možnost ubytování v domech s pečovatelskou službou. V nich mohou studenti relativně levně bydlet, výměnou za pomoc s provozováním domova nebo přímo seniorům. Ti jsou vděční, že do jejich běžného režimu přichází nové tváře. Navíc se obě generace mohou vzájemně obohacovat.
Pravidla pro to, jak má společně strávený čas studentů a seniorů vypadat, se různí. V některých zařízeních to nezáleží pouze na ubytovaných studentech, kolik hodin se seniory stráví nebo jak bude společně strávený čas vypadat. Například v domově pro seniory v Praze 3 si musí studenti odpracovat minimální, předem daný počet hodin, jak ho ale stráví, není striktně dané.„Smlouvu mají na rok a my vyžadujeme, aby minimálně 30 hodin měsíčně věnovali čas seniorům. Aktivizačním činnostem, pomoci s klubem seniorů, ale hlavně aby jim pomáhali naplňovat jejich volný čas. Ti starší lidé potřebují společníka, nebo spíš parťáka,“ vysvětluje ředitelka domova pro seniory Ludmila Tomešová. Sdílené bydlení zde funguje už čtyři roky.
Před přijetím musí studenti absolvovat pohovor, kde se mimo jiné domlouvají i na tom, jak budou se seniory trávit čas. Běžně chodí studenti se seniory k lékaři, obstarávají jim nákupy nebo jim s nimi pomáhají. V rámci volného času chodí se seniory na procházky, hrají deskové hry nebo si jenom povídají u čaje. V době covidové pandemie se někteří studenti zapojili i do přímé péče. Studenti zdravotních a sociálních oborů při tom mohou uplatnit nabyté vědomosti v praxi. Sdílené ubytování rozhodně není ale jen pro ně. Takřka v každém oboru se dají najít znalosti a praktické dovednosti, které mohou druhé obohatit. Od poznání nových technologií, přes seznámení s online prostředím, po konverzace o knihách, historii a umění.
Pražský trend se v Plzni neuchytil
Vedle Prahy 3 existují podobné projekty také v Praze 6 a v Praze 7, další se chystá v Praze 1. „Nechceme nechat žádný byt prázdný, a tak nabízíme byty určené pro seniory na krátkodobé pronájmy studentům. Podaří se nám tak zlepšit jak služby pro seniory, tak atmosféru v domech, kde naši senioři bydlí,“ říká Jan Čižinský, starosta Prahy 7. Zde studenti také uzavírají smlouvy na dobu určitou, kterou je jeden rok, a musí si odpracovat stejný minimální počet hodin aktivit se seniory jako v Praze 3. V rámci podání žádosti musí také napsat motivační dopis, ve kterém navrhnou, jak budou společný čas trávit.
Ne všechny takové projekty ale slaví úspěch. V Plzni prozatím neuspěli manželé Alena a Pavel Růžičkovi. Ti spustili projekt společného bydlení seniorů a studentů v roce 2020.
Ubytovaní si mohou vybrat ze tří možností. V první variantě by mohli studenti bydlet u seniora nebo seniorky zadarmo, museli by jim ale pomáhat s běžnými každodenními činnostmi a trávit minimálně čtyři večery v týdnu se seniorem v bytě. Na druhou stranu by za to dostávali příspěvek 300 korun. V druhé variantě by měla být pomoc seniorům občasná a studenti by platili nájem, byť snížený na 1500 až 2500 korun. Ve třetí variantě stačí studentům pouze pasivně dohlížet na seniora a spontánně mu vypomáhat, pokud je to zrovna potřeba. Platili by pak za nájem od 3500 do 5000 korun. Zejména kvůli nezájmu seniorů se této představě ale nedaří. Start v době vrcholící covidové pandemie situaci také nepomohl. „Věříme, že projekt má potenciál, jen jeho čas ještě neuzrál,“ domnívají se manželé Růžičkovi.
Bydlení nicméně zůstává palčivým problémem pro mnoho mladých lidí. Je tedy pravděpodobné, že se sdílené bydlení studentů a seniorů brzy rozšíří i do dalších měst a vrátí se mezigenerační způsob bydlení, který v posledních desítkách let postupně ztrácel na popularitě.
Napište komentář