Násilný útok člena gangu na Kristínu Kövešovou: Souvisí se snahou Fica ovládat média?
Koncem minulého týdne zarezonovala médii zpráva o útoku na slovenskou reportérku a moderátorku Kristínu Kövešovou. Incident zveřejnila na videu TV Markíza. Útočník byl členem skupiny, kterou Kövešová vyšetřovala kvůli opakovaným napadením v Trnavě. Vzhledem k současné situaci na Slovensku se nabízí otázka, jestli je tento incident výsledkem agrese trnavského gangu, nebo špičkou ledovce Ficovy protinovinářské politiky.
Od 6. října zveřejnila Kristína Kövešová na svém Instagramu několik videí, podle kterých měla dostat informace od místních obyvatel, že v Trnavě dochází ke krádežím a ozbrojeným napadením místních obyvatel. Často starých lidí, žen a dětí. Během uplynulých tří týdnů se na jejím profilu objevila nejen anonymní svědectví některých svědků a obětí, ale i videa, na kterých Kövešová rozkrývá rozsáhlost násilných činů a jejich hlavní pachatele.
Na záznamech se reportérka snaží získat stanovisko násilníků, dočkává se jen hrubých a neslušných odmítnutí. K útoku na ni samotnou pak podle serveru Aktuality.sk došlo i přes přítomnost policie během toho, co se pokusila natočit vyjádření členů zmíněné skupiny. Útočník byl následně policií odvezen na stanici.
Kövešová s otřesem mozku a zlomeným nosem na videu z nemocnice, které zveřejnila TV Markíza, říká: „Nevzdáme sa, buďeme pokračovať ďalej.“ V sobotu se pak se sledujícími na svém Instagramu podělila o výhružné zprávy od jednoho z obviněných v celém případu. Podle informací, které Kövešová získala, má být místní rodinná skupina agresorů v Trnavě aktivní už po mnoho let. Problémem je, že velká část případů napadení nebyla vůbec nahlášena na policii. Reportérka proto ve videích na svém Instagramovém profilu vyzývá místní obyvatele, aby nahlašovali policii případy agrese nebo krádeží, jichž se stali obětmi nebo svědky. Jen tak se do případu může policie plně zapojit a získat dostatek podkladů pro dopadení a obvinění pachatelů těchto činů.
„Nie je dôležité to, že ma niekto napadol, ja som novinárka, do istej miery je to akoby súčasť mojej práce. Ale za tých všetkých slušných ľudí, ktorí sa boja, sa budeme tejto téme venovať ďalej a budeme bojovať, aby aj tí kompetentní konečne zasiahli,“ říká na videu z nemocnice Kövešová. Při investigativní práci v terénu do určité míry hrozí, že se člověk objeví v nepříjemné nebo nebezpečné situaci, nicméně podněcování veřejné nenávisti vůči určitým médiím a novinářům ze strany premiéra Fica bezpečnost práce novinářů rozhodně nezvyšuje.
Náklon objektivních médií nebezpečným Smerem?
Robert Fico (Smer) opakovaně slovně útočí na novináře. Po nástupu do své současné funkce premiéra označil čtyři z velkých slovenských médií, (pozn. Denník N, SME, TV Markíza, Aktuality.sk) za nepřátelská vůči slovenskému státu a začátkem října dokonce nazval novináře „krvelačnými bestiemi.“
Fyzické napadení Kristíny Kövešové navíc není na Slovensku prvním alarmujícím útokem na novináře. Letos uplynulo šest let od případu vraždy slovenského novináře z Aktualit.sk Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Autorka knihy o tomto případu, Laura K. Kalinská, sdělila v rozhovoru pro server Investigace.cz, že v době Kuciakovy smrti pracovaly v řadách policie osoby, o nichž Ján Kuciak psal. Vědělo se, že tito policisté měli vazby na kriminální prostředí. Informace o vyšetřování vraždy se podle Kalinské měly dostávat rovnou na stůl tehdejšího premiéra Roberta Fica. Ten měl podle svědků spolu s různými dalšími funkcionáři zájem na výsledku vyšetřování.
V letošním roce schválila Slovenská sněmovna nový zákon o veřejnoprávní Slovenské televizi a rozhlasu (STVR, dříve Rozhlas a televize Slovenska – RTVS). Jde v podstatě o umožnění kontroly nad STVR kabinetu současného premiéra Roberta Fica. Předčasně odvolaný generální ředitel bývalého RTVS Luboš Machaj situaci pojmenoval jako „černý den pro nezávislý veřejný prostor na Slovensku.“ Nesouhlas vůči novému zákonu zaznívá také ze strany zaměstnanců STVR i opozice.
Ficův návrat k Mečiarově politice
Hlavní opoziční hnutí Progresivní Slovensko nechává zákon přezkoumat ústavním soudcem. IDnes uvedlo na svém webu, že podle slov Martiny Šimkovičové bylo slovenské zpravodajství do té doby „nakloněno na jednu stranu.“ Zatím není jasné, kam až v rámci vyrovnávání této „jednostrannosti“ médií hodlá slovenská vláda zajít.
Šéfredaktorka SME Beata Balogová označila v podcastu Chyba systému domácí politiku Roberta Fica za návrat k mečiarismu. Je také přesvědčená, že Fico se snaží vrátit tradici jakési soudržnosti v korumpování. Po jeho vynuceném odchodu z funkce premiéra během vyšetřování Kuciakovy vraždy měla být podle Balogové nadějí na vymýcení korupce vláda Igora Matoviče. Do funkce se ale znovu dostal Robert Fico. Tentokrát už navíc „není ten pragmatik a politický stratég, ale spoléhá se na vyvolávání emocí a rozdělování země. Využívá frustrace lidí a věří, že dokáže ukazovat prstem na ty, kteří ji způsobují.“ Mezi těmi, na které slovenský premiér ukazuje prstem, se v posledních dvou letech zdají často být nezávislá média a novináři.
Napište komentář