Nejnovější

Zeman převlékl kabát a hodil Rusko přes palubu. Ale pozdě

Koláž; neupravená fotka Miloše Zemana, zdroj: http://kremlin.ru/events/president/transcripts/60393/photos/58725; licence https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.en; zdroj obrázku V. Putina: pixabay.com; https://pixabay.com/cs/photos/mu%c5%be-stylov%c3%bd-lid%c3%a9-putin-prezident-2975272/

KOMENTÁŘ. Rozchody celebrit jsou vždy předmětem mediální pozornosti. A co teprve, když se rozchází tak nerozluční partneři jako Zeman a Putin. Náš prezident dal tomu ruskému kopačky ve svém mimořádném proslovu poté, co se jeho milovaný projevil jako šílenec. Nebo proto, že je to teď zrovna v módě?

Po útoku na Ukrajinu celá republika s napětím očekávala prezidentův projev. A přestože jsme se mohli sázet o to, co vyvede tentokrát, on invazi rázně odsoudil a přiznal, že se mýlil. Protože jen idiot nemění své názory, jak sám zdůrazňuje. Vytřel zrak všem, jeho odpůrcům i příznivcům.

Místo slov chvály je však namístě podotknout, že už bylo načase. Teď, když se na stará kolena po propuštění z nemocnice začíná projevovat, jak by měl, je republika u vytržení. To bychom ale přece neměli vnímat jako výjimečnou situaci. Za své funkční období vychoval celou republiku na tom, že diplomatický trapas může přijít v jakoukoli situaci. Že lži, pomluvy a slovní útoky jsou na denním pořádku. Zapomněli jsme, jaké to je, když se hlava státu projevuje jako silný státník, kterého si obyvatelé zvolili.

Za připomenutí stojí jeho nedávné vyjádření ke kauze Vrbětice, kdy Českou republiku příliš nepodržel, naopak v zemi viníků ho nosili na ramenou. Alespoň tedy na dálku. Nebo když nás Rusko v roce 2018 po otravě Sergeje Skripala osočilo, že použitý jed novičok pocházel od nás a Zeman zanedlouho poté poslušně přitakal navzdory faktům.

Navíc ve stínu událostí posledních dnů tato změna narativu vypadá spíš na to, že se zkrátka kamarádění s Ruskem už nenosí. Jeho pozice ve světě padá, když odkrylo svou pravou tvář. Je nemyslitelné, aby jakákoli hlava státu v Evropské unii zastala jiný než tento postoj, bez ohledu na její předchozí názory a činy. Teď sice částečně z donucení otočil, to ale neomlouvá jeho vystupování za dobu ve funkci.

Přeci jen má větší úroveň než KSČM, která nynější invazi sice také odsoudila, ale zároveň si kopla i do Ukrajiny a přiznala své rusofilní tendence. „Skutečně projevovala neskutečné fašizoidní tendence, ale tím, jak na ně Putin zareagoval, se snížil na úroveň USA a NATO, které podobným způsobem ospravedlňovaly bombardování Srbska,“ zveřejnila předsedkyně strany Kateřina Konečná na svém Facebooku.

SWIFT justice

Jeho vyjádření hned nato proběhlo i ruským prostorem. Zemanova projevu si všimly opoziční ruské weby a ukrajinská média. Je dobře, že na sebe opět upoutal pozornost v jiném než patolízalském světle. Na sociálních sítích zaznívají názory, že je mimo jiné zrádce a senilní blázen. O tom druhém by se dalo polemizovat, to první ale rozhodně je. Tedy pro Rusy. A ani nezáleží na tom, jestli se jedná o opravdové uživatele nebo trolly, jejich pobouření totiž ukazuje, jak moc se v poslední době odcizil své vlastní republice. Rusové sice nemohli čekat, že je poplácá po zádech, nebo bude mlčet, jistě ale spoléhali, že jejich konání neodsoudí tak rázně.

V projevu vyzval i k odříznutí Ruské federace od systému SWIFT. Momentálně se jedná o jednu ze zvažovaných nejpřísnějších sankcí. V roce 2014 hrozilo odstřižení Ruska od této společnosti pro mezibankovní finanční telekomunikaci v souvislosti s anexí ukrajinského Krymu.

Ačkoliv sankce tohoto typu se dají očekávat, už nemusí mít tak silný efekt, který by měly kdysi, Rusko se na blokaci obdobných systémů zčásti připravilo. Po roce 2014 přestalo na SWIFT tolik spoléhat a více se přeorientovalo na Čínu a její obdobný systém CIPS.

Navíc už ke konci minulého roku ruské banky zdvojnásobily dovoz zahraničních měn do země ve snaze zmírnit inflaci. Ekonomické sankce ještě neudeřily plnou silou, ale už nyní padá jejich burza a spolu s ní i hodnota rublu. Tak si něco přejme.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*