Nejnovější

Vytrollil Okamuru “dvanáctiletý fanoušek”? Českého lva nahradil japonským psem

KOMENTÁŘ. Předseda Hnutí SPD na svém facebookovém profilu zveřejnil obrázek, který mu měl nakreslit jeho dvanáctiletý fanoušek. Je na něm český lev, česká vlajka a nápis “Pravda vítězí. SPD do boje!”. Problém je v tom, že lev nevypadá úplně jako lev, ale připomíná spíše japonského psa, který je spjatý s jedním z  nejznámějších memů  posledního desetiletí.

“12letý Kuba mi poslal moc hezký obrázek. Moc děkuju, jsi šikulka a přeji, ať se Ti v životě daří,” napsal si předseda hnutí SPD Tomio Okamura na svůj profil na Facebooku a zveřejnil fotografii zmíněného obrázku.

Na tom by nebylo nic zvláštního, u Okamury jsou jeho sledující na obrázky vytvořené jeho mladými podporovateli již zvyklí. Navíc po upravených a stále se opakujících fotografiích z posilovny nebo po příspěvcích z restaurací, kde si předseda SPD vychutnává české speciality, nejde o nijak extra bizarní způsob marketingu.

Bizarním se však zveřejněný obrázek stává při detailnějším prohlédnutí. Nejen, že je vlajka obráceně, ale hlava českého lva nápadně připomíná internetový mem “Doge” – fenku japonského plemene Shiba-Inu.

Tomio “Doge” Okamura

Například ABC News tento mem zařadilo na první příčku v článku “10 nejmemovějších memů této dekády, dekády memů”. A popsala ho jako jeden z těch, které nemají žádný význam, ale lidé se jim nedokáží přestat smát: “Doge mělo tak malý význam, že dosáhlo jakéhosi druhu ryzí čistoty a šířilo nadýchanou radost, zatímco popíralo veškerá vysvětlení.”

“Sladký a nevinný Doge se na internetu rozšířil v roce 2013. To byla doba, kdy byl internet naposledy dobrým místem, tedy předtím, než boti a trollové nenávratně metastázovali napříč sociálními sítěmi a komentářovými sekcemi,” píše se dále v článku, který je uzavřen vysvětlením, že Doge představuje vesmír, ve kterém záleží na spoustě věcech, jen ne na “této” – tedy na věci, jevu, události, ke které mem odkazuje.

Může být tedy “tímto” v tomto případě právě Okamura a SPD? Obecně celá charakteristika tohoto memu by mohla sedět spíše k představě odpůrce hnutí SPD, nikoli dvanáctiletého fanouška.

Okamura je stejně jako trollové a boti totiž spojován s šířením dezinformací. Také je pravděpodobné, že by mnozí řekli, že politika byla před jeho nástupem lepší místem, byť se nad tím dá polemizovat obdobně jako o jeho politickém významu. Celou konspiraci pak uzavírá již řečená skutečnost, že je Doge japonský pes.

Takže co myslíte, stal se Okamura obětí důmyslného trolla? Napište nám do komentářů…

… a užijte si pár vteřin “ryzí čistoty a nadýchané radosti, která vlastně nic neznamená”.Jan Žabka
Jan Žabka (Články)
Zatím stále studuje žurnalistiku na FF UP. Tam také organizuje Studentskou žurnalistickou konferenci. Podle některých se jedná o aktivního blbečka. Prý nesnáší zbytečnosti. Šéfredaktorský veterán.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*