Nejnovější

Mistrovství světa v biatlonu 2025: Francie dominovala, Češi slaví stříbro

Foto: Viola Škrobánková

Mistrovství světa ve švýcarském Lenzerheide přineslo strhující podívanou plnou dramatických momentů. Norští závodníci potvrdili svou nadvládu v závodě s hromadným startem, Česká republika slaví cenný úspěch na stupních vítězů a biatlon se pomalu loučí s legendou tohoto sportu. Poslední dva týdny však zároveň ukázaly, že o budoucnost biatlonu se nemusíme obávat.

Úvod šampionátu, který se konal ve dnech 12.–23. února 2025 poprvé v historii v aréně Lenzerheide, přinesl českému týmu nečekaný výsledek. Smíšená štafeta ve složení Jessica Jislová, Tereza Voborníková, Vítězslav Hornig a Michal Krčmář nestačila pouze na vedoucí Francii. Klíčem k úspěchu byla kvalitní střelba a vynikající běh, především v podání Michala Krčmáře, který v závěrečném kole předstihl německou štafetu a dovezl český tým na skvělém druhém místě.

Na další medaili už český tým nedosáhl. Nejlepší individuální výsledek si připsal Michal Krčmář, který ve středečním vytrvalostním závodě skončil v elitní desítce. Nadějně se vyvíjel i mužský štafetový závod – díky výkonům Tomáše Mikysky a Vítězslava Horniga se český tým držel mezi nejlepšími. Na třetím úseku se však medailové ambice začaly rozplývat. Jonáš Mareček nestačil běžecky na soupeře a když Michal Krčmář na závěrečné střelbě dvakrát dobíjel, musela se štafeta spokojit s šestým místem.

Mladé naděje českého biatlonu

Mezi dospělými dostaly šanci i dvě české juniorky, které nahradily Lucii Charvátovou a Kristýnu Otcovskou. V ženské štafetě navíc chyběla i Markéta Davidová, která se ze zdravotních důvodů mistrovství nezúčastnila. Premiéru si tak odbyly Kateřina Pavlů a Ilona Plecháčová. Během závodu potvrdily, že český tým má pevnou základnu mladých sportovců, kteří se neztratí ani mezi světovou elitou. Společně s Jessicou Jislovou a Terezou Voborníkovou obsadily 12. příčku.

Francie dominovala šampionátu, Švýcaři těsně za medailí

Štafetový závod žen ovládla Francie, která se ujala vedení už po první střelbě. Svůj náskok postupně navyšovala a přesnou střelbou potvrzovala ambice na zlatou medaili. Julia Simon se po bezchybné střelbě uklonila divákům a za bouřlivého potlesku dokončila poslední dvoukilometrový okruh. Stříbro bralo Norsko, bronz Švédsko. Výsledky tak kopírovaly předchozí štafetové závody, v nichž si cenné kovy rozdělovaly převážně tyto tři země.

Podobný průběh měla i mužská štafeta, kde Johannes Thingnes Bø vytvořil pro Norsko do závěrečného kola výrazný náskok. V posledních metrech zdravil diváky a symbolicky si plácl s Quentinem Fillonem Mailletem, který vezl francouzskou štafetu na druhém místě. Bronz získalo Německo.

Domácím Švýcarům medaile těsně unikla, jejich fanoušci však na úspěchy nemuseli dlouho čekat. Lena Häcki-Gross obsadila 4. pozici v úvodním sprintu žen a v následné stíhačce skončila pátá. Nejlepším švýcarským biatlonistou mistrovství se stal Niklas Hartweg, který ve vytrvalostním závodě obsadil rovněž 5. místo. Spolu s Amy Baserga pak v single mix štafetě skončili čtvrtí.

Nejúspěšnějším národem mistrovství byla jednoznačně Francie. Z dvoutýdenního šampionátu si odváží medaili ze všech závodů kromě mužského hromadného startu, kde triumfovalo Norsko. Celkem získala šest zlatých, dvě stříbrné a čtyři bronzové medaile.

Konec biatlonové legendy a nástup nové generace

Nejúspěšnější biatlonista současnosti Johannes Thingnes Bø v lednu oznámil, že letošní ročník Světového poháru bude jeho posledním. O to větší pozornost se upírala na jeho vystoupení v Lenzerheide. Mistrovství zahájil ziskem 21. titulu, když triumfoval ve sprintu, a první místo obhájil i ve stíhačce. Další úspěchy přidal ve štafetových závodech a rozloučil se bronzem v hromadném startu.

Celkem má na kontě 214 medailí, včetně devíti olympijských. Stal se 23násobným mistrem světa v různých disciplínách a překonal tak krajana Oleho Einara Bjørndalena. K tomu zaznamenal čtrnáct stříbrných a šest bronzových medailí z mistrovství světa.

Jak bude vypadat biatlon po odchodu této legendy, lze jen těžko odhadnout. Šampionát ve Švýcarsku však naznačil, kdo by mohl převzít jeho roli. O slovo se hlásí třiadvacetiletý Francouz Éric Perrot, který se prosadil ve stíhačce a vytrvalostním závodě si dojel pro titul mistra světa. Jeho největší konkurentem by mohl být o rok mladší Campbell Wright reprezentující USA. Ve stíhacím závodě předčil Perrota a spolu s úspěchem ve sprintu si tak odváží dvě stříbrné medaile. V závodě s hromadným startem se dlouho držel Johannese Thingnese Bø. V posledním kole mu ale norský šampion ujel a Wright nakonec skončil na nepopulárním čtvrtém místě.

Světový pohár se blíží ke konci a vyvrcholí na konci března v norském Holmenkollenu. Za týden se závodníci přesunou do Nového Města na Moravě, kde se můžeme těšit na sprint a následnou stíhačku. Zastávku v České republice zakončí biatlonisté štafetou. Ve vzduchu visí mnoho otázek i ve vztahu k nadcházejícím olympijským hrám. Kdo se stane největším favoritem po odchodu Johannese Thingnese Bø, zůstává stále otevřené.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*