Nejnovější

Jednou z.s.: Do němoty – divadelní inscenace, nebo denní chleba?

guard113| Pixabay

O konceptu Suchého února jsme slyšeli snad všichni. Ale doopravdy strávit měsíc bez jediného doušku alkoholu? K tomu už se jen tak někdo neodhodlá. A má to vůbec smysl – stát se na měsíc abstinentem? A co by na to řeklo vaše okolí? Nebudou na vás koukat s povytaženým obočím, když si v hospodě neobjednáte ani „to jedno“?

Alkohol se stal společenským rituálem. Prostředkem k seznámení, způsobem, jak se uvolnit, nápojem, který nám dodává odvahu. Nahradil psa na pozici nejlepšího přítele člověka. Je to však přítel, který má za opaskem kudlu, vždy nabroušenou a připravenou bodnout nám ji do zad. To je ale „drobnost“, kterou ochotně přehlížíme a s radostí alkoholu svěříme všechny své problémy a doufáme, že je za nás vyřeší. A problém alkoholu je ten, že na chvíli nám skutečně dokáže pomoct zapomenout na naše problémy a udělat nás šťastnými. Když ale jeho účinky odezní a my musíme znovu čelit realitě, nastává osudová otázka, která rozhoduje o tom, jakým směrem se náš život bude dále ubírat – propadneme lihovinou zkonstruované omamné lehkosti bytí, nebo se postavíme svým problémům a povinnostem čelem?

Alkohol se stal společenským rituálem. Berličkou při vedení těžších rozhovorů, psychologem, k němuž se nemusíte objednávat, dočasným řešením, jehož dopady však mohou být fatální. Jak se ale stalo, že si alkohol, ve své podstatě nebezpečná a návyková látka, vybudoval ve společnosti takové postavení? Nebylo by na místě k němu přistupovat s větší obezřetností jako k jiným drogám?

Alkohol je společenským rituálem a většina společnosti vás bohužel odsoudí spíše za abstinenci než za konzumaci alkoholu. Lidem bude připadat divné spíše to, že před sebou nemáte korbel piva, než že nevíte o tom, že ležíte pod stolem. V dnešní společnosti ale často narážíme na to, že vás lidé odsoudí za „nekonzumaci“ návykových látek, ať už je to alkohol, cigarety nebo tvrdší drogy. To je problém, který se snaží řešit nejrůznější osvětové kampaně a informační přednášky. Otázkou však zůstává, zda je takové řešení efektivní a jestli vůbec nějaké řešení pro tento problém existuje. Na konci dne je ale na nás, zda se budeme obklopovat lidmi, kteří nás budou respektovat a nebo abychom měli dostatečně silnou vůli a respekt vůči sobě.

Alkohol je společenským rituálem a obzvlášť v České republice, kde je na něm založena významná část kulturního dědictví, být abstinentem není snadné a je to často odsuzováno. Je však nutné myslet na to, že případná závislost neovlivňuje jen nás, ale i naše nejbližší okolí a důsledky tak neponeseme jen my.

Alkohol z nás dělá loutky, které ztrácí schopnost kriticky přemýšlet nad svými činy. A co dokáže tuto myšlenku vystihnout lépe než loutková divadelní inscenace Do němoty od ostravského divadelního spolku Jednou z. s.? Uskuteční se ve středu 26. února v 19 hodin ve Staré aréně v Ostravě. Divadelní představení protkané faktickými vsuvkami vás provede příběhem tří loutkových protagonistů, jejichž životy proměnilo setkání s alkoholem. Příběh se točí okolo problematiky závislosti a nutí k zamyšlení.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*