Kolik bere Oprah na hodinu, aneb celebrity najaté pro podporu Harris
Po prezidentských volbách ve Spojených státech amerických vyšly na povrch praktiky demokratické strany, která sama mezi svými členy hledá viníka neúspěšné kampaně. Jde hlavně o dotování oblíbených celebrit podporujících kandidátku Harris na její cestě za vítězstvím. Informace se objevily od samotných pracovníků kampaně, kteří se obávají prázdné výplatní pásky kvůli dluhu nadělenému od velkých hvězd.
V letošní volební kampani hrály podstatnou roli americké celebrity. Donald Trump vsadil hlavně na jednu, a to na Elona Muska, mediálního magnáta a miliardáře skákajícího po pódiu. Mimo to dával Trump důraz spíš na alternativní média, zejména na podcasty pro mladší publikum. Zatímco demokratická kandidátka Harris zvolila cestu bavení svých příznivců skrze vystoupení a vlídná slova oblíbených celebrit, zejména zpěváků.
Mezi demokratickými podporovateli se tak objevili mimo jiné Lady Gaga, Jon Bon Jovi, Katy Perry, Christina Aguilera nebo 2 Chainz, kteří vystupovali na koncertech ve všech tzv. „swing states“. A právě kvůli těmto vystoupením mají dnes pořadatelé na krku dvacetimilionový dluh a hluboko do kapsy. I přesto, že kampaň vydělala něco okolo jedné miliardy amerických dolarů. Nešlo ani o to, že by za to vystupující dostali nějaký závratný honorář, ale spíš o organizaci na poslední chvíli, jako pokus o přilákání mladých voličů.
Například Oprah Winfrey, známá a oblíbená moderátorka, si za svůj projev přišla na neskutečný jeden milion dolarů. Za dluh může i fakt, že organizátoři vynaložili neuvěřitelnou šesticifernou sumu na pronájem hotelového pokoje a vytvoření provizorního studia pro natáčení epizody podcastu Call Her Daddy. Harris totiž nechtěla natáčet v originálním studiu. A právě pracovníci kampaně se dnes bojí nezaplacené práce, a tak vypouštějí do světa informace, které měly zůstat utajeny.
Co se skrývá pod pokličkou
V oblasti etiky se také objevily obavy o životy samotných celebrit, které tak zapáleně propagovaly kampaň hlásající rovnost a lásku. Jeden z výstupů předvedla Jennifer Lopez: „Jsem matka, jsem sestra, jsem herečka a bavička a mám ráda hollywoodské konce. Mám ráda, když kladný hrdina, v tomto případě hrdinka, vyhrává.“ Jakožto členka Latino komunity se se slzami na krajíčku snažila zapůsobit také na tuto komunitu. Právě Latino obyvatelé totiž patřili mezi nerozhodnuté voliče: „Toto je také naše země. To my musíme čtvrtého listopadu uplatnit naše právo volby. Měli bychom být emocionální, měli bychom být znepokojení, měli bychom být vystrašení a pobouření. Na naší bolesti záleží, na nás záleží. Na vás záleží.“
Vyšly na povrch ale jisté pochyby o jejím morálním přesvědčení, protože před nějakým časem žila s rapperem P. Diddym, kterého dnes tak často probírají média. Momentálně je tento muž ve vazbě a mimo jiné čelí obviněním ze znásilnění (i nezletilých) a sexuálního obchodu s lidmi. Vystoupení Lopez zakládající si na ochraně vlastních dětí a budoucnosti Ameriky tak dostává jiný rozměr, když se dozvídáme o věhlasných večírcích jejího expřítele.
Mimo JLo je s Diddym spojená i zpěvačka Beyoncé. Také lobovala za volení Harris ve svém rodném, silně republikánském, městě Houston. Je údajně na tzv. Diddyho seznamu (list lidí účastnících se jeho divokých party s nelegální činností, pozn. red.) na stejné úrovni jako samotný rapper. Podobně jako Lopez se snažila zapůsobit osobním příběhem a mateřstvím: „Nejsem tu jako celebrita, nejsem tu jako politik, jsem tu jako matka. Matka, která se hluboce zajímá o svět, ve kterém mé děti, všechny naše děti, žijí. Svět ve kterém máme svobodu rozhodovat o vlastních tělech, svět ve kterém nejsme rozdělení.“ Její slova tak v kontextu nedávných událostí vzbuzují vlnu pochybností veřejnosti.
Za zmínku také stojí poměrně nedávná kontroverze country a pop star Taylor Swift. Nadměrně totiž používala mnoha dopravních prostředků, jakými jsou například soukromá letadla. Vynesly ji až na přední příčky lidí s největší uhlíkovou stopou. Nakonec i zpěvačka Lizzo byla před rokem osočena svými tanečnicemi ze šikanování a sexuálního obtěžování. Snad u každé ze známých osobností této kampaně by se dal najít výčet několika kauz s bulvárním základem, ať už potvrzených nebo jen domnělých.
Pokazily celebrity šanci na zvolení?
Je otázkou, zda bylo publikum odpůrcem hesla „separate the art from the artist“ (tedy oddělit umění od svého umělce) nebo prostě odmítá měnit svá rozhodnutí na základě úzké privilegované vrstvy americké populace. Jak The Guardian uvádí: „Beyoncé si jen těžko bude dělat starosti o ceně pohonných hmot.“ Dalším vysvětlením neúspěchu tak nákladné části politické kampaně je fakt, že publika těchto hvězd už byla před samotnými vystoupeními zastánci demokratických postojů a hodlala volit pro Harris. Většinou se fanoušci totiž skládají ze členů LGBTQ+ komunity, Afroameričanů a feministů zastávajících podobné politické názory.
Proslovy celebrit se tak veřejnosti zdají spíš jako prázdná slova pro navození atmosféry a zlepšení mediálních obrazů sebe sama. Dokonce průzkum voličů Harris odhalil, že až 20 % z nich ji nakonec spíš volit nebude jen kvůli podpoře Taylor Swift. Neúspěch slavných osobností dokazují samotné výsledky voleb.
Napište komentář