Nejnovější

Kdopak nám teď bude dělat předsedu?

Zdroj: Facebook TOP 09

KOMENTÁŘ. V TOP 09 se uvolnila pozice předsedy. Miroslav Kalousek oznámil, že už svoji pozici obhajovat nebude. Vlastně se ani není čemu divit, skoro nikdo už ho nemá rád. Poté, co se díky pražským voličům jeho strana jen tak tak dostala znovu do Sněmovny, se s 5,31 % hlasů ocitla na hranici volitelnosti. A tak se otevírají možnosti pro nové a svěží tváře, které se ale TOPce příliš nedostávají. Kdo nahradí “symbol korupce” v čele strany, která se jen tak tak dostala do Sněmovny?

Je čas se pohnout, nahradit hlavní tvář a vůbec vyměnit strategii, protože “anti-Babiš” očividně nezabral. Bývalý předseda vyzval ke spojení všech “demokratických subjektů od středu doprava”, protože v jednotě je síla, kterou bude opozice rozhodně potřebovat. “Toto je šance pro nového předsedu TOP 09, který nebude zatížen předsudky, jež vůči mně panují, a tudíž může být v tomto úsilí mnohem úspěšnější než já,” uvedl Kalousek ve svém srdceryvném projevu, kterým oznámil svůj odchod. A zatímco jeho odpůrci bouchají šampáňo, můžeme se podívat na potenciální nové předsedy.

Markéta Pekarová Adamová – Asi nejžhavější kandidátkou je právě tato krátkovlasá dáma. Členkou strany je už od jejího počátku (2009) a nutno říct, že se jí tam docela daří. Stačil jí rok, a už z ní byla zastupitelka Prahy 8. Za další tři roky dosáhla i do Poslanecké sněmovny a od té doby se tam drží. A v roce 2015 si ji topkaři zvolili za místopředsedkyni. To není zlé. Připočtěme k tomu inženýrský titul z Univerzity Karlovy a její spoluúčast na volební brožurce “Tahle knížka není pro starý”, Feriho literárním počinu roku, a máme perfektní kandidátku. Tak perfektní, že se novou předsedkyní určitě nestane. Proč? Protože nechce. Rodina je prý teď přednější. A kariéra a rodina se nemíchají, byť TOPka před volbami tvrdila něco jiného. Adamová uhnula. Tak jdeme dál.

Jiří Pospíšil – Dalším diskutovaným kandidátem je současný europoslanec. Dobrá práce, když uvážíme, že právě podal přihlášku do strany. Ano, do Evropského parlamentu kandidoval za TOP 09, stejně tak do krajského zastupitelstva v Plzeňském kraji a celkově se ke své nové straně velmi hlásil, ale opravdovým členem se stal až před pár dny. Není třeba dodávat, že po něm TOPka ihned skočila. Jako exministr spravedlnosti ve vládách Mirka Topolánka i Petra Nečase rozhodně zkušenosti má. Stejně tak má podporu hned několika výše postavených členů, jako například Jana Vituly, který jej dokonce už jako předsedu navrhuje. Skoro se zdá, že jediný, kdo k němu má nějaké výhrady, je samotný Kalousek, který si myslí, že mají oba stejné limity. Že by se nám tu líhnul Kalousek 2.0? To už by asi TOPka neutáhla.

Marek Ženíšek – První místopředseda strany a taktéž jeden z lidí, kteří to se stranou táhnou už od samého začátku. Bývalý lidovec a současný politolog. V roce 2009 se stal místopředsedou a tam taky zůstal. Po šesti letech jej spolustraníci povýšili na prvního místopředsedu. Kromě toho taky dělal náměstka jak ministerstva zdravotnictví, tak spravedlnosti. Samozřejmě ne najednou. Každopádně asi už vidíte, co je na tomhle človíčkovi neprůchodné. Vždy jen náměstek nebo místopředseda, prostě něčí zástupce. V tom bude zřejmě dost dobrý, když se na těch pozicích dokázal udržet, ale na pozici předsedy je přece jen moc nenápadný a neprůbojný, což pro TOP 09 nebude nejvhodnější volba. Kromě toho podporuje Pospíšila.

Karel Schwarzenberg – Toho jste nečekali, co? Karla by ostatně nečekal vůbec nikdo. Suverénně nejstarší poslanec, potomek významného šlechtického rodu, exministr zahraničí a držitel mnoha evropských vyznamenání. Sice už má svoje nejlepší léta za sebou, tím spíš v politice, ale koneckonců pořád je čestným předsedou. Proč by nemohl to “čestný” škrtnout a stát se předsedou opravdovým? Jednou už to přece zvládl. A co na tom, že občas někde usne? Kdo spí, nic nezkazí. Navíc si ze sebe umí dělat legraci, viz jeho volební slogany typu “Když se kecají blbosti, tak spím.” Vzhledem k naší současné politické scéně by tak musel spát prakticky neustále, čili by v souladu s výše řečeným pořekadlem nikdy vůbec nic nezkazil. Ještě se nad ním zamyslete, topkaři!

Tomáš Czernin – A kdyby to náhodou nevyšlo s knížetem, máme tu ještě hraběte. Jeden se až diví, jaká je tahle strana magnet na modrou krev. Stejně jako kníže byl v TOPce od začátku, žil svého času v Rakousku a je potomkem staré šlechty. Jediným rozdílem je to, že se mu dá rozumět a narodil se o nějaké to desetiletí později. Taky má svoje odslouženo v Senátu a zkoušel to i v Evropském parlamentu, což mu ale nevyšlo. Ale hrabě se tím nedá zastavit. Dokonce se dostal i mezi Maltézské rytíře. V tuhle chvíli sice není moc pravděpodobným kandidátem, ale to může být taky proto, že se ho ještě nikdo neobtěžoval zeptat. A to, že není z Prahy, ale z Dymokur, mu možná uškodí, ale rozhodně ho to nevyřazuje ze závodu o křeslo předsedy strany. Že by právě on byl tím rytířem na bílém koni, který TOP 09 zachrání?

I kdyby se však z těchto kandidátů nenašel vhodný člověk, není třeba zoufat, protože tu přece jen je jedno eso v rukávu, někdo, kdo by byl tím nejlepším předsedou, jakého kdy tahle země viděla.

Zdroj: Facebook Dominika Feriho

Anebo taky ne…

Jakub Loukota
Jakub Loukota (Články)
(Stále ještě nevyhozený) student žurnalistiky na UP v Olomouci. Má rád kočky a britský humor.
  1. Markéta Pekarova nemá titul ing z UK, ale CVUT. UK tento titul neudeluje.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*