Nejnovější

Přehled: Češi slaví a Slováci pláčou

Grafika: Valérie Kočárníkova

Přehled z týdne 28. října – 1. listopadu si pro vás připravily Valérie Kočárníková a Nikol Dobešová.

Pondělí

V pondělí si Češi připomněli 106. výročí vzniku samostatného Československa, to už je docela slušný věk. Prezident Petr Pavel a premiér Petr Fiala samozřejmě slavnostně položili věnce u památníku na Vítkově, kde proběhla hlavní pietní ceremonie. Pavel zároveň stihl jmenovat nové generály a na Pražském hradě předat státní vyznamenání. Pietní akce a slavnostní ceremoniály se konaly i v dalších městech po celé republice. Na Vítkově zazněl husitský chorál Ktož sú boží bojovníci, který doprovodil vojáky nesoucí historické armádní prapory. Vojenská hudba zahrála také státní hymnu, čímž slavnostní atmosféra ještě více vynikla. Přítomní vzdali úctu padlým vojákům minutou ticha, připomínajíc jejich oběti za svobodu.

No a jak už je zvykem, tak nám v tento den nemůže chybět ani prezidentský projev, v něm letos Petr Pavel připomněl, že 28. říjen není jen oslavou, ale i závazkem k péči o demokratické hodnoty, které jak dobře víme nejsou samozřejmé. Zdůraznil, že demokracie je křehká a vyžaduje trvalou pozornost, zvláště v době, kdy ve světě často dochází k jejímu oslabování. Pavel ocenil osobnosti, které svým přístupem inspirují, a vyzval občany, aby byli aktivními účastníky veřejného života. Varoval před jednoduchými řešeními a podpořil odvážné reformy, které jsou pro budoucnost země nezbytné. Na závěr apeloval na občany, aby svou zemi předali budoucím generacím silnou a svobodnou.

Úterý

A jak se říká do třetice všeho dobrého. Na Slovensku se lékaři s vládou opět nedomluvili, a proto začíná přes 2,7 tisíce nemocničních lékařů, což je více než polovina z jejich celkového počtu, hromadně podávat výpovědi. Je to tak už potřetí, co lékaři dávají výpovědi, aby se vláda začala zajímat o zdravotnictví. Tento krok je reakcí lékařského odborového sdružení (LOZ) na nejen neřešené problémy ve slovenském zdravotnictví, ale také na vládní konsolidační balíček, který zpomalil růst platů zdravotníků. Nový ministr zdravotnictví Kamil Šaško odmítl splnit platové požadavky lékařů a prohlásil, že se nehodlá podřídit „diktátu“. 

Po parlamentních volbách v Gruzii, jejichž výsledky byly zpochybněny, ústřední volební komise oznámila, že přepočítá hlasy ve 14 % volebních místností. Podle oficiálních výsledků zvítězila vládní strana Gruzínský sen, což však zpochybnily prezidentka Salome Zurabišviliová i opoziční strany. Komise přepočítá hlasy v pěti náhodně vybraných místnostech každého okrsku, přičemž přepočet má začít ještě ten den. Prezidentka Zurabišviliová je skeptická vůči komisi a uvažuje spíš o mezinárodním vyšetřování voleb nebo o jejich opakování. Podle téměř kompletních výsledků získal Gruzínský sen 53,9 % hlasů, zatímco opoziční koalice, označované za prozápadní, obdržely 37,7 %. Opozice kritizuje Gruzínský sen za autoritářství a blízkost k Rusku.

Středa

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, v rámci své obvyklé opatrnosti, na podnět EDF a Westinghouse vydal předběžná opatření zakazující ČEZ uzavřít smlouvu na nový jaderný projekt na dostavbu Dukovan. Tato opatření však zatím neukazují, jak úřad o záležitosti rozhodne. Podle mluvčího Martina Švandy jde o běžný procesní krok, který má zajistit, že smlouva nebude uzavřena dříve, než padne finální verdikt. Pokud by byla smlouva podepsána před rozhodnutím, úřad by už mohl pouze uložit pokutu, ale nemohl by účinně zasáhnout do průběhu zakázky.

Vědci z Mezinárodní astronomické unie varují před novou čínskou satelitní sítí Tisíce plachet, jejíž družice jsou výrazně jasnější, než doporučují normy pro astronomická pozorování. První družice byly vypuštěny v srpnu a odrážejí světlo srovnatelné s hvězdami na noční obloze, což nehraje do karet astronomům, kteří se snaží pozorovat vesmír za nimi. Systém Starlink od SpaceX má již přibližně 6500 satelitů, ale pokud bude čínská síť úspěšná, mohla by mít až 36 tisíc družic, což by výrazně komplikovalo astronomická pozorování a na rande při pozorování hvězd můžete rovnou zapomenout. 

Čtvrtek

TikTok komunita má další přírůstek. K několika českým politikům, kteří už nějaký čas pobývají na sociální síti, se přidal i premiér Petr Fiala. A to i přesto, že v minulosti Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování o této platformě. Podle Václava Smolky, ředitele odboru komunikace úřadu vlády, používají na sociální síť jeden určitý mobil, který slouží pouze k této jediné aplikaci. I přesto je podle metodiky kybernetické bezpečnosti riziko stále stejné. Nicméně pro instagramové účty, které se zabývají českým bizárem, je to jako stvořené.

Tchaj-wan ve čtvrtek zasáhl tajfun Kong-rey. Na chvíli se v oblasti ztratili i čeští turisté, nakonec se ale s nimi podařilo navázat kontakt. Schovali se během bouře v parku, do kterého vyrazili na túru. Rádius oblasti, která byla zasažená tajfunem, je přes 300 kilometrů, což činí bouři Kong-rey nejrozsáhlejší, jaká zasáhla zemi za poslední tři dekády. Podle tchajwanských úřadů zemřeli nejméně dva lidé a přes 200 lidí bylo zraněno.

Pátek

Jelikož příroda stále neměla dost, ničivé povodně zasáhly jihovýchod Španělska. Španělské úřady hlásí, že oběti přírodní katastrofy přesáhly dvě stě. Nejhůře na tom je Valencie, jak v počtu obětí, tak i v materiálních škodách. Přes dvanáct set záchranářů stále pátrají po přeživších a na postižené místa vláda už vyslala přes pět set vojáků. Premiér Pedro Sánchez zdůraznil, že nejdůležitější je zachránit co nejvíce životů. Na vyprošťovacích pracích a zásobování se podílí přibližně třináct tisíc mladých lidí organizovaných na sociálních sítích, přičemž byli vyzváni k opatrnosti kvůli možným dalším srážkám.

Jako kdyby slovenskému premiérovi Robertu Ficovi nestačil poprask, který způsobil po vystoupení v ruském pořadu, rozhodl se ještě tento týden vyrazit na návštěvu Číny, tedy do další země s komunistickým režimem. S čínským prezidentem Si Ťin-pchingem povýšili vzájemné vztahy na strategické partnerství a jednali také o hospodářské spolupráci. Řeč samozřejmě padla i na ruskou válku na Ukrajině. Slovenský premiér projevil zájem, aby se Slovensko přidalo ke skupině zemí zvané Přátelé míru (iniciativa Číny a Brazílie, do které patří také Turecko, Mexiko, Saúdská Arábie a Keňa), a společně s Čínou by přispělo k politickému řešení.

Redakce (Články)
Houpacího Osla založili v roce 2014. Od té doby se složení redakce několikrát změnilo, duše webu ale zůstala stejná. Jsme studentská undergroundová redakce a píšeme o tom, co nás baví a zajímá.
  1. přehledy Valérie Kočárníkové vždy zaručeně pobaví

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*