Nejnovější

Hasiči varují: Domovy pro seniory nejsou připraveny na požár

Foto: Nejc Soklič| Pexels

Hasiči zkontrolovali 1 128 zdravotnických a pobytových zařízení. V mnohých našli zásadní problémy, které by v případě požáru ohrozily životy obyvatelů. U únikových východů stál hořlavý nábytek a požární dveře se nedali ani otevřít.

Za posledních pět a půl roku hasiči zasahovali u 304 požárů, které postihly domovy pro seniory a jiná pečovatelská zařízení. Zemřelo celkem 19 lidí a 151 se zranilo. Důvodem, proč dochází k tak vysokému počtu obětí, je fakt, že obyvatelé těchto zařízení jsou často zmatení a dezorientovaní a v takových situacích se nedokážou dostat včas do bezpečí.  

Během letošního a minulého roku se hasiči tedy zaměřili na prověření bezpečnosti podobných objektů. Při kontrole objevili mnoho klíčových nedostatků, jako byly nefunkční požární dveře a hořlavý nábytek u únikových východů. Některé instituce nedokázaly předložit ani potřebné dokumenty k provozu budovy a její požární bezpečnosti.

Při dalších prohlídkách zjistili, že tato zařízení často překračují maximální kapacitu, a přijímají klienty, pro které už není místo. „Chápeme, že jsou případy, kdy je nezbytně nutné umístit pacienta nebo klienta do zařízení, i když už má naplněnou kapacitu. Nemělo by se ale jednat o déletrvající stav. A v žádném případě nelze tolerovat navýšení kapacit o desítky osob,“ uvedl generální ředitel hasičů Vladimír Vlček. Větší počet osob, než který stanoví požárně bezpečnostní řešení, může významně ovlivnit průběh a dobu evakuace.

Provozovatelé se často vymlouvají, že jim předpisy ohledně bezpečnosti nedovolují prostředí zútulnit, a že chodby bez nábytku působí smutně a prázdně. Tyto důvody však hasiči považují za zanedbatelné ve srovnání s hrozícím nebezpečím.

Mluvčí Klára Ochmanová navíc sdělila: „Pro ostatní prostory, které slouží k úniku osob, neplatí tak přísná pravidla na provedení výzdoby. I pro tyto prostory ale platí, že musí být zachován dostatečný průchod v případě hasičského zásahu.“

Jednotlivé případy se už vyšetřují. Drobné nedostatky hasiči řeší pouhým napomenutím, ale za každou vážnější nebo přetrvávající závadu, která vážně ohrožuje pacienty, hrozí provozovatelům pokuta až 500 tisíc korun.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*