Nejnovější

Už s tebou neka! Telefonátem to vyřídil premiér Fiala ministru Bartošovi

Foto: David Sedlecký | Commons.wikimedia.org

S touto větou se během dětství setkal úplně každý. Znamenala konec kamarádství buď z nějaké křivdy, nebo z impulzivního zbabělého rozhodnutí po určitém incidentu. Na dětská letá zavzpomínali i premiér Petr Fiala a v současnosti už expremiér pro digitalizaci a místní rozvoj Ivan Bartoš. Po společné schůzce se oba dva předháněli v tom, kdo bude víc dětinský.

Minulá středa se pro pirátského předsedu Bartoše a celou jeho pirátskou posádku stala noční můrou. ,,Pokud bych měl dnešní jednání popsat jedním slovem, tak to byl podraz,“ vztekal se šéf Pirátů s pocitem křivdy na mimořádné tiskové konferenci, která následovala pár hodin po jeho schůzce s premiérem Fialou. Uraženě na ní rozporoval Fialovo rozhodnutí a popsal ho mimo jiné i jako kudlu do zad. Setkání zpětně popisoval jako nijak obvyklé až na to, že došlo na bolavé téma digitalizace stavebního zákona. To ale nevěděl, že přijde osudný telefonát, který rozhodne jak o jeho konci pozici předsedy strany, tak i o konci skoro všech Pirátů.

Mnohem více dětinský byl samotný aktér celého Bartošova konce – Petr Fiala. Místo toho, aby se s Bartošem sešel a své rozhodnutí mu sdělil z očí do očí, nezmohl se na nic jiného než vzít do ruky telefon. Svůj krok hájil tím, že mu jeho údajná zodpovědnost nad situací nemohla dovolit nechat to být a záhadně si sám uvědomil, že problém musí hned řešit. Jediné, co se dá považovat jako rozhodnutí dospělého člověka, je Fialova nabídka zbylým Pirátům zůstat ve sněmovně. Premiérův krok pro Piráty neznamenal pomoc, ale spíš přiložil do ohně a pobídl je k tomu, aby si odhlasovali odchod do opozice. 

Je tedy zřejmé, že by se nad sebou měli oba politici zamyslet. Jak nad komunikací s ostatními politiky, tak i na reagování na padlá rozhodnutí. Je jasné, že každé mužské ego utrpí v situaci, kdy o jeho osudu rozhodne jiný muž a ještě takhle dětinsky. Nejsou přece ve školním zařízení, kde se emočními výbuchy nešetří, ale na vládní půdě, kde se emoce musí ovládat a používat s rozvahou. Ale občas (spíš i dost často) to tak nevypadá.

Pirát přes palubu ale aspoň má post

Jako jediný rozumný Pirát se ukázal ministr zahraničí Jan Lipavský. Během mimořádné konference pirátské strany se bohužel (nebo bohudík?) nacházel pracovně v USA, a proto se k výrokům svého šéfa nemohl hned vyjádřit. Po jeho návratu do České republiky reakci svého předsedy Bartoše a kolegů kritizoval. Po následném rozhovoru s premiérem a podporou zbývajících koaličních partnerů, se rozhodl ukončit přátelství s pirátskou stranou a pokračovat dál ve funkci ministra jako nestraník. Za jeho odvahu si zaslouží palec nahoru. Podobnou nabídku dostal také již expremiér pro legislativu Michal Šalamoun, ten ale chabě držel basu s kamarády Piráty a podal demisi.

Co ale znamená potopení Pirátské bárky pro budoucí české dění v politice? Velký špatný. Příští podzim Česko čekají sněmovní volby a právě odchod liberální strany do opozice bude jedině na škodu. Napovídají tomu výsledky z letošních krajských a senátních voleb, kde ANO převálcovalo téměř všechny strany v jednotlivých krajích. Máme se tedy jednoznačně na co těšit, ještě když je hlavní tváří opozice Andrej Babiš, který má eso v rukávu – boha Karla Havlíčka. 

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*