Nejnovější

Pařížské Vánoce v plamenech. Útok na kurdské centrum vyvolal masivní demonstrace

Foto: Chris Sang-hwan | Wikimedia commons

V pátek 23. 12. se v Paříži nedaleko kurdského kulturního centra Ahmet-Kaya střílelo. Tři lidé zemřeli a další tři byli zraněni. 69letý útočník byl zadržen a přiznal, že čin, který spáchal, byl rasisticky motivovaný. Incident vedl k rozsáhlým protestům. Zapalovaly se auta i popelnice. Zuřivý dav napadl i policisty, po kterých házel předměty a nejméně 11 z nich zranil. 

Ke střelbě došlo v 10. pařížském obvodu v centru Paříže. Na místě se ozvalo sedm až osm výstřelů, následně zavládla naprostá panika. Poté, co policie pachatele zadržela, ukázalo se, že má za sebou násilnou minulost. Před rokem byl zatčen za útok na tábor migrantů ve 12. pařížském obvodu. Místo pátečního útoku ještě ten den navštívil ministr vnitra Darmanin. Po jeho tiskové konferenci na místě propukly prudké potyčky mezi Kurdy a policií.

Rvačky se účastnila asi stovka lidí. Členové kurdské komunity začali házet na policajty nejrůznější předměty, ti se bránili slzným plynem. Nejméně 11 policistů bylo zraněno. Během vzniklé demonstrace se ozývaly kurdské písně solidarity i písně namířené proti Turecku. Z davu zaznívala hesla jako „Erdogan, terorista“ nebo „Turecký stát, vrah.“ Komunita se podle jednoho z kurdských aktivistů v zemi necítí bezpečně.

„Francouzské úřady kurdskou komunitu opět nedokázaly ochránit. Policie Kurdy kontroluje, místo aby se postarala o jejich bezpečnost,“ uvedl Agit Polat, mluvčí kurdského centra. „Útok považujeme za teroristický čin. Je to součást napětí, které záměrně udržuje Turecko,“ dodal.

Protesty pokračovaly i po Štědrém dnu. V reakci na útok svolala Kurdská demokratická rada ve Francii demonstraci na náměstí Republiky, které se zúčastnilo několik stovek lidí. Mezi nimi byli kurdští aktivisté, příznivci skupin bojujících proti rasismu i levicoví politici. V ulicích byly během protestů zapáleny auta i popelnice, několik vozů bylo převráceno. Policisté byli nuceni zadržet 11 agresivních demonstrantů, 31 strážců zákona přitom bylo lehce zraněno. Podobný scénář se opakoval i v Marseille. Tam se demonstrací zúčastnilo na 1500 lidí.  

Pietní pochod za zesnulé

V pondělí se v Paříži uskutečnil pochod, který uctil památku tří zabitých Kurdů. Akce se zúčastnily stovky lidí, kteří volali po pravdě a spravedlnosti. Té se jim částečně dostalo, jelikož obviněný muž má být předveden před soud kvůli formálnímu obvinění. 69letý Francouz je mimo jiné podezírán z vraždy a z pokusu o vraždu motivovaných náboženskou a národnostní nesnášenlivostí. Ve vazbě potvrdil, že vůči cizincům cítil nenávist s touhou je vraždit.

Pietní akce začala na místě pátečního útoku, pozůstalí přinesli fotky obětí. Zúčastnění se následně vydali do ulice Lafayette, kde v roce 2013 při nevyjasněném útoku přišly o život tři kurdské aktivistky. Během pochodu zazněl slogan „naši mučedníci neumírají“ i heslo „žena, život, svoboda,“ které je spojované s íránskými protesty.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*