FOTOREPORTÁŽ: Eli Beamlines se dnes řadí k největším sdíleným laserovým výzkumným zařízením v Evropě. Jako takové nabízí výzkumníkům z celé řady odvětví nejen vybavené zázemí, ale i jedny z nejsilnějších laserů na světě. Lidé zde mohou například zkoumat chování jednotlivých molekul při vystavení proudu záření, nebo také simulovat procesy odehrávající se uvnitř hvězd.
Moderní prosklené budovy silně kontrastují s historickým centrem obce Dolní Břežany nedaleko Prahy. Biofyzikální laboratoř, která má vlastní oddělenou laserovou místnost pro svá měření a speciální místnost určenou k přípravě jednotlivých zkoumaných vzorků, jsem navštívil, abych zjistil, jak se pracuje s jedněmi s nejintenzivnějších laserů v Evropě. Zde třeba vědci zkoumají kvantové chování různých plynných molekul při vystavení silným laserům. Avšak to hlavní, kvůli čemu jsem přišel, se neskrývalo tady, nýbrž hluboko pod zemí ve výzkumných halách.
Zde se ve vakuu uzavřené supervýkonné lasery klikatí mezi jednotlivými laboratořemi. S výkonem dosahujícím až 10 petawatt se řadí ke světové špičce a jsou k dispozici stále se měnícím mezinárodním výzkumným týmům. Nutno podotknout, že prostory ústavu nejsou k dostupné pouze akademikům, ale také firmám. Ty si mohou prostory pronajmout pro vlastní experimenty a měření. Samotné podzemní haly jsou vybaveny dvojitou podlahou se sérií kolejnic pro manipulaci s vybavením a distribuci kabelové sítě.
Napište komentář