Nejnovější

Bloudění pana Hlavatého

Zdroj: facebook Jiřího Hlavatého

GLOSA. Jiří Hlavatý (nestr. za ANO), tehdejší senátor, současný poslanec a kandidát do Senátu. To vše je tento zbloudilý jedinec, pro kterého je svět příliš velký a Ústava příliš dlouhá. Stal se obětí 4 859 lidí, kteří ho nemilosrdně vykroužkovali, a tak se z výplňkového kandidáta na volebním lístku změnil v opravdového poslance.

Hlavatý byl unesen ze Senátu do Sněmovny. Kandidoval sice z osmnáctého místa, ale neuvědomil si, nakolik je epesní, a díky preferenčním hlasům se dostal na druhé místo a je tak novým poslancem. Hlavatý ale zůstával v klidu. Teda jen do doby, než zjistil, že automaticky přišel o místo senátora. Tento velkopodnikatel, vlastnící firmu JUTA, chtěl zůstat v Senátu, protože v Poslanecké sněmovně je více práce. Neměl by totiž dostatek času vykonávat obě zaměstnání, jak senátora, tak i generálního ředitele své firmy.

„Kvůli ztrátě senátorského mandátu, který zanikl mým zvolením, se však cítím podveden. Nepovažuji to za demokratické a vracíme se zpátky do totality. Měl bych si svobodně zvolit, jestli budu v Poslanecké sněmovně, nebo zůstanu senátorem. Ti, kdo byli zvoleni, by měli mít možnost si vybrat. Nikoliv, aby jim zákon nařizoval, že zvolením jim mandát automaticky končí. Takhle jsem se stal obětí. Nikdo mě na to ani neupozornil. Pokud bych se rozhodl nebýt poslancem, tak dnes končím v politice,“ uvedl Hlavatý. Ústava, to je jasná totalita. Dá se sice občas ohýbat, ehm, jak všichni víme. Ale takovou pružnost, jak potřebuje pan ex-senátor bohužel nemá. Nikdo ho na to neupozornil. Sice sedí v Senátu již od roku 2014, ale Ústavu podle všeho nezná.

A tak začala běžet lhůta 90 dnů, do které musí být zvolen nový senátor. Pan Hlavatý ale po zvolení do PS opětovnou kandidaturu do Senátu popřel. Řekl, že je to risk, který nebude podstupovat. A pak týden na to oznámil, že v lednu bude v senátních volbách opět kandidovat. Trošku schizofrenní chování, ale u oběti jako je tato, pochopitelné.

Za kroužky si zaplatíte

Jelikož si pan Hlavatý asi stále myslel, že celá situace není dostatečně hloupá, nasadil tomu korunu. Miroslav Kalousek se ho veřejně zeptal, jestli bude financovat volby, které jsou kvůli jeho zvolení do Sněmovny vypsány. Odpověděl: „Já jsem se nenechal zvolit poslancem. Musíte se obrátit na 4850 lidí, kteří mě vykroužkovali. A jich se zeptejte na to, zda zaplatí náklady na dodatečné volby. Ale ne mě.“ No, pan poslanec asi bude spokojený, až se dozví, že lidi/poplatníci opravdu náklady zaplatí. Tyto volby budou stát asi tak pouhé čtyři milióny korun.

Podpora od voličů Hlavatého prý natolik zaskočila, že přemýšlel, co by se stalo, kdyby kandidoval na prezidenta. „Zamrazilo mě. Ptal jsem se. To jsem takhle dobrej? To mě to okolí takhle vidí? Když budu kandidovat na prezidenta, tak ty lidi mě zase podpoří?“ Není dobré kazit někomu radost, ale asi nepodpoří. To by si to prezidentování totiž mohl po zvolení zase rozmyslet.

 

Anna Halamová
Anna Halamová (Články)
Studentka žurnalistiky na FF UP. Miluje bizár a zajímá se především o politiku.
  1. Petr Kaminsky | 9.11.2017 v 18:23 | Odpovědět

    Kdyz nechci byt poslancem, proste nekandiduju do PS. Kdyz chci byt poslancem, kandiduju do PS. Nebo ne?

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*