Nejnovější

Proč se nemají katedry žurnalistiky vyjadřovat k Babišovi a Přibilovi

Foto: publicdomainpictures.net

POLEMIKA. Zuzana Vlasatá napsala pro Deník Referendum sloupek s titulkem “Mlčení kateder žurnalistiky ke skandálům Mafry“. Podle Vlasaté jsou v republice pouze dvě vážené katedry žurnalistiky a ty zcela ignorují problémy na mediálním trhu. 

Z textu vyplývá, že autorka by ráda slyšela od kateder žurnalistiky odsouzení praxí v Mafře. “Fakt, že se líhně zdejších žurnalistů nijak nevyjádřily ke skandálům Babišovy Mafry, zavání oportunismem,” píše Vlasatá. Problém je, že neexistuje skutečný důvod, aby se katedry žurnalistiky stavěly k této problematice jednotným postojem. Pokud někdo měl něco takového odsoudit, tak Syndikát novinářů, nebo jiná nezávislá média. Udělal to například HlídacíPes.org. Katedry jsou nezávislá akademická pracoviště, po kterých se podobná prohlášení nemohou požadovat, jelikož to prostě není zavedená praxe. Navíc se Přibilova kauza zatím pohybuje v etické rovině.
Kdyby se měly katedry vyjadřovat k etickým otázkám, pak nedělají nic jiného, a to nejen katedry žurnalistiky a mediálních studií. Stačí si vzpomenout na kauzu okolo Echa24 a jejich mediálního víru okolo mrtvých uprchlíků v náklaďáku Babišovy firmy, nebo na stažený rozhovor s Radimem Jančurou na Aktuálně.cz kvůli zmínkám o “Bizonech”. Prohlášení by zasloužil i vstup velkých českých podnikatelů na mediální trh. Žurnalistika je plná etických dilemat a na akademické půdě se o nich má vést a taky vede diskuze.
Dvě líhně žurnalistů a třetí nohy na stůl
“Dvě nejdůležitější žurnalistické katedry se evidentně nechtějí nijak oficiálně politicky vyjadřovat a angažovat – ani pokud jde o záležitosti jejich oboru,” píše také Vlasatá. V této větě se ukrývá hlavní kámen úrazu celého sloupku. Vlasatá píše o situaci na Karlově a Masarykově univerzitě. Z článku vyplývá, že Vlasatá čerpá ze zkušeností dvou studentů, přičemž oba dnes píší pro Deník Referendum. Nejde tedy v žádném případě o nezávislé zdroje. Pokud bychom chtěli být naprosto důslední, tak už taková práce se zdroji vyvolává otázky ohledně novinářské etiky při práci s nimi, a mohla by se stát součástí akademické debaty. Vlasatá také opomíjí fakt, že v republice jsou tři katedry žurnalistiky. Není jasné, dle čeho hodnotí pražskou a brněnskou jako ty nejdůležitější, ale pravda je, že na olomoucké žurnalistice je téma oligarchizace médií zásadní linkou kritiky současné mediální scény. Vedoucí katedry, doktor Petr Orság, ostatně ve svých přednáškách podrobuje kritice nejen etický stav současné mediální scény, ale také to, jak se odráží různé faktory na jednotlivých vydáních. Ostatně, celou řadu myšlenek zmínil i v rozhovoru pro Houpacího Osla.
Nechte studenty se svobodně rozhodnout
“Zrušit – či alespoň dočasně pozastavit – praxe v Mafře je za tak závažné situace, jež vyvrcholila nahrávkami Přibila s Babišem, přece to nejmenší. Neudělat nic je mimochodem i ohromný signál pro všechny, kdo se o novinářské řemeslo zajímají a chtěli by mu zasvětit svou budoucnost. Říká se tím: vstupujete do světa cynismu, kde si lze pravdu jednoduše zaplatit. Na ideály rovnou zapomeňte,” zní od Vlasaté. Buďme upřímní. Vstupem do mediální reality vstupují studenti do světa cynismu. Nepohybují se mezi sluníčkovými lidičkami, ale mezi politiky, manažery, lobbisty a kdo ví, mezi kým dalším. Zakázat praxe v Mafře nic neřeší. Ani v dalších vydavatelstvích. Studenti by měli mít možnost si vyzkoušet provoz reálných mediálních domů v situaci, kdy to pro ně nepředstavuje existenční problém.
Ano, systém tříměsíční praxe brněnských studentů nepovažuji za šťastný i vzhledem k tomu, jak je jejich studium koncipováno, ale to teď není podstatné. Podstatné je, že dokud si mohou vyzkoušet praxi ve velkém domě, proč ne v Mafře? Vždyť naopak mohou v rámci praxe přinést zajímavé postřehy o systému, jakým tento dům pracuje a následně lze jednotlivé kroky redakce na nezávislé akademické půdě vyhodnotit.

“Celá věc má však ještě jednu podstatnou rovinu – stálý přísun neplacené pracovní síly pro redakci není nic jiného než dotování soukromého subjektu veřejnou institucí. Což se ovšem týká i ostatních vydavatelů: Penty Křetínského, Bakaly… Prověřovat si případné budoucí zaměstnance po tři měsíce zdarma musí být přece snem každého kapitalisty, pardon, šéfredaktora. Ať už má se svými podřízenými záměry jakékoli,” dočteme se ve sloupku. Tímto Vlasatá útočí na celý systém stáží, protože ano, přesně takto stáže fungují. Firma nabídne pozice, někdy neplacené, někdy symbolicky, pro studenty, kteří tak nahlédnou do zákulisí oboru, kterému se chtějí věnovat. Kapitalismus v tomto případě nemůže za ničí posrané životy, protože stáže a brigády fungovaly i za socíku.

Celý sloupek tak vyznívá jako primitivní antibabišovský uplakaný komentář, který nejen že nedefinuje kritéria důležitosti dvou zmiňovaných kateder a nedává jim prostor k vyjádření, ale také pracuje se zaujatými zdroji, opomíjí pozici dalších vydavatelství, zamlčuje například fakt, že sám DR je otevřeně levicově orientované médium a jeho šéfredaktor je člen politické strany.

Jakub Mikel
Jakub Mikel (Články)
Kryptosluníčkář, někdejší šéfredaktor a ostentativní metrosexuál. Je student žurnalistiky na FF UP. Trpí utkvělou představou, že je vtipný.
  1. Petr Kaminsky | 10.6.2017 v 9:58 | Odpovědět

    Naprosty souhlas! Vysoke skoly tady nejsou od toho, aby se politicky angazovaly. Navic myslim, ze clanek p. Vlasate krasne zapada do predvolebni kampane. V Deniku Referendu do toho tepou a pak samozrejme pochvali ty, kterym drzi palce – CSSD. Kazda partaj by si prala, aby za ne (naoko nezavisle) volice masirovali lide jako Jelinek, Pehe apod. A na zaver – asi neni uplne nahoda, ze zrovna ted se v mediich objevila zprava o manzelske odluce Sobotky. Co vsechno ty PR agentury nevymysli, aby mu nahonily nejake body? Co si o tom myslite v HO? Je to uz moc pritazene za vlasy?

  2. Vlasta Valůchová | 25.6.2017 v 22:49 | Odpovědět

    Nevím, proč by katedra žurnalistiky v Olomouci nemohla být lepší než na Karlově nebo Masarykově univerzitě ?! Je to přece o studentech a jejich snaze osvětlit objektivně nejen současné dění, ale zajímat se i o to, jaké byly v minulosti rozdílné podmínky pro “mimořádně úspěšné” lidi (jen se o tom nesmělo psát), získávání titulů za peníze (plzeňská práva proti tomu jsou nula), používání těchto titulů i v současnosti atd. Držím palce všem, především těm olomouckým, aby i s minulostí začali své vrstevníky objektivně informovat. Jistě se najdou lidé, kteří jim v tom budou nápomocni a já jsem jednou z nich. Dejte se konečně do toho, řada z nich páchá neřesti i nyní.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*