Nejnovější

Bubble bum netáhne. Češi v zahraničí volili změnu

KOMENTÁŘ. Jiří Drahoš vyhrál první kolo prezidentské volby a ve finálovém souboji se utká s Pavlem Fischerem. Zeman nedosáhl ani na bramborovou příčku. Takové jsou výsledky prvního kola voleb v paralelním světě – v zahraničí. 

Volební účast v zahraničí dosáhla 73 procent. O tom si samotná Česká republika může pouze nechat zdát, a to shodou náhod od doby opoziční smlouvy – paktu mezi Českou stranou sociálně demokratickou, kterou tehdy nevedl nikdo jiný než nynější prezident Miloš Zeman, a Občanskou demokratickou stranou, v té době pod vedením Václava Klause.

Smlouva, zajišťující vládnoucí straně nevyslovení nedůvěry opozicí, je pravděpodobně jedním z důvodů, proč se volební účast v českých zemích pohybuje okolo 60 procent.

Důstojná reprezentace

Miloš Zeman je také kandidátem v aktuálně probíhajících prezidentských volbách. V České republice vyhrál jejich první kolo. Podporu má mimo jiné od exprezidenta Václava Klause. V zahraničí je však jeho podpora zanedbatelná.

Češi na dovolených, pracovních cestách, stážích, erasmech i ti, kteří v zahraničí žijí, chtějí na Hradě změnu. Chtějí buřty a Becherovku vyměnit za fíkus a tyrkysovou rybu. Do finálového boje by proto poslali Drahoše s 45 procenty a Fischera s 20,5 procenty.

Takové výsledky mohou vypovídat o dvou věcech. Buď jsou voliči Miloše Zemana takoví vlastenci, že neopouštějí Českou republiku, nebo jsou voliči ostatních kandidátů natolik občansky zodpovědní, že v případě vycestování byli ochotni navštívit příslušnou ambasádu a svého kandidáta podpořit.

Můžeme si pouze domýšlet, jaké důvody měli pro to, aby volili někoho jiného než znovu kandidujícího prezidenta. Ale dost možná tito lidé zjistili, jak špatně jde jméno Miloš Zeman občanům jiných států přes pusu a jaké asociace se k němu pojí. Pasy nebo bubble bum? Třeba až za hranicemi si často člověk uvědomí, že by bylo hezké mít na postu prezidenta člověka reprezentativního a důstojného.

Rusko a Čína proti Zemanovi

První dvě místa obsadili Drahoš s Fischerem na všech kontinentech kromě Afriky. Tam na druhém místě skončil Miloš Zeman.

Stále však jde o pouhých 26 voličů ze 186. Pro Čechy v Africe tak nejspíše není největším problémem „masivní migrační vlna“ z těchto zemí, na kterou stávající hlava státu upozorňovala i na půdě OSN. Místo toho dávají většinově přednost důstojným kandidátům, kteří svůj přístup nezaložili na strachu z neznáma.

Rusko a Čína. Dvě země, kam Miloš Zeman rád jezdí na zahraniční cesty. S hlavami obou států má poměrně nadstandardní vztahy a přístup k nim diametrálně odlišný od zbytku zástupců členských států Evropské unie. Nicméně ani to Zemanovi nepomohlo, aby zapůsobil na Čechy pobývající a žijící v Číně či Rusku, a ukořistil první pozici. V Rusku ho volilo 25 procent voličů a v Číně pouhých 10. Přitom právě do těchto zemí jezdí téměř tak často jako do krajů v České republice.

Stop voličům ze zahraničí

Někteří voliči Miloše Zemana na sebe nenechali dlouho čekat a na výsledek voleb ze zahraničí reagovali dokonce peticí. Přes dvě stovky lidí chce „zrušit volební hlasy tekoucí ze zahraničí“ od občanů, kteří mimo ČR žijí déle než půl roku.

Odjedete na dva semestry na Erasmus? Máte smůlu. Jste na celoroční pracovní stáži? Je nám líto.

„Považuji za neadekvátní, aby tito lidé rozhodovali o budoucnosti naší země. O tom, kdo bude v naší zemi vládnout, jako budoucí prezident!“ píše zakladatelka online petice Martina Vichrová.

Přitom by výsledek v zahraničí mohli změnit mnohem snadněji. Stačí, aby voliči Miloše Zemana vzali svou občanskou odpovědnost do hrsti a při vycestování si nechali vystavit voličský průkaz. A pokud necestují, stačilo by začít. Tím by počet voličů Zemana v zahraničí vzrostl, a tak by se mohly zlepšit i jeho výsledky.

Ale možná ne. Je totiž dost pravděpodobné, že by v takovém případě voliči Miloše Zemana v zahraničí poznali na vlastní kůži, že nejsme pupek světa a reprezentace našeho státu vzbuzuje značné rozpaky.

Jan Žabka
Jan Žabka (Články)
Zatím stále studuje žurnalistiku na FF UP. Tam také organizuje Studentskou žurnalistickou konferenci. Podle některých se jedná o aktivního blbečka. Prý nesnáší zbytečnosti. Šéfredaktorský veterán.
  1. Petr Kaminsky | 16.1.2018 v 9:26 | Odpovědět

    Cesi jsou obecne dost konzervativni, nemaji radi zmeny (ikdyby to bylo k lepsimu), nemaji radi cizince a lidi, kteri se necim lisi. Co kdybychom zavedli emeritni funkce? Emeritni prezident Miloz Zeman, emeritni Zlaty/Cesky slavik Karel Gott … Takhle by se vlk nazral (meli bychom normalniho cloveka jako prezidenta) a koza by zustala cela (Zemanovi/Gottovi priznivci by mohli stale vzhlizet ke svym idolum).

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*