Nejnovější

Přehled: Google Maps moderní Sherlock Holmes ?

Grafika: Valérie Kočárníková

Přehled z týdne 16.-20. prosince si pro vás připravila redakce Houpacího Osla. Pro rubriku přehledy VK, EN, MG, MR, ND.

Pondělí

Srbští aktivisté a novináři se stali oběťmi špionáže. Úřady tajně nainstalovali špiónský program, přes který se dostávají do kontaktů, kopírují zprávy a nahrávají je na server, který spadá pod vládu. K nejednomu zařízení se dostali pomocí počítačového programu, vytvoření izraelskou společností Cellebrite DI Ltd. Novináři a aktivisté hlásili podezřelou aktivitu na telefonech většinou po schůzce s vládními orgány nebo srbskou policií. Srbsko dostalo přístup k izraelskému programu už v roce 2017. Poskytnut byl hlavně k tomu, aby vláda mohla sledovat organizovaný zločin, tehdy celou akci dotovalo Norsko. Teď ministerstvo vnitra mlčí, zatímco ředitel Cellebrite DI Ltd apeluje na to, že pro sledování novinářů a aktivistu program vymyšlen nebyl. 

Minulý rok se objevila na seznamu časopisu Forbes 30 Under 30 a teď se s ní fakt nechcete spojovat. Řeč je o sedmadvacetileté švédské influencerce Matildě Djerf, na kterou se přes noc nabalilo hodně nehezkých věcí. Djerf má vlastní značku Djerf Avenue, která pod sebou má oblečení, kosmetiku a i doplňky. Proti infuencerce se objevovalo více a více komentářů ohledně jejího negativního přístupu k zaměstnancům, proto švédský server Aftonbladet provedl investigativní šetření a výsledkem bylo minimálně jedenáct zaměstnanců, kteří se denně potýkaly s šikanou, fat-shamingem a ponižováním na pracovišti. Matilda dokonce odmítala používat společnou toaletu jako její zaměstnanci, vyhradila si svou vlastní kabinku, kde měla nalepený lísteček s popisem “prosím nepoužívat <3”. V Djerf Avenue můžeme taky najít větší velikosti, ovšem když přišlo na focení modelek Matilda trvala na úpravě fotek, protože modelky vypadaly “až moc velké”. Influencerka se za vše omluvila a řekla, že o nedostatcích ví a že se je snaží napravit. Jak dlouho značka ještě půjde dál a jestli se Matilda začne chovat trošku lidsky, zůstává ve hvězdách.

Úterý

Budou nižší ceny másla? V Polsku možná, protože tamní vláda se pokusí zastavit rapidní růst cen. Kilogram si můžete v Polsku momentálně koupit za zhruba 167 Kč, jen v říjnu došlo ke zvýšení ceny o 22%. Polsko však není jediný stát, který by se podotýkal s problémy ohledně ceny másla. Ceny dosahují rekordních hodnot v celé Evropě.

Petr Pavel podepsal rozpočet na příští rok. Musel se dlouho rozhodovat, protože se mu nelíbily všechny body, které byly v rozpočtu zahrnuté. V prohlášení na sociální síti X uvedl, že by nemělo smysl nepodepsat návrh, když by následně došlo k přehlasování prezidenta poslaneckou sněmovnou. Návrh tak počítá se schodkem 241 miliard korun.

Patnáctiletá dívka střílela na škole ve Wisconsinu v USA. Zastřelila studenta, učitele a zranila dalších šest lidí, dva z toho jsou v kritické stavu. Sama útočnice následně spáchala sebevraždu zastřelením se. Policie uvedla, že než se stihli dostat na místo, tak útočnici už byla mrtvá. Databáze K-12, evidující střelbu na školách v USA, má letos druhý nejvyšší počet zaznamenaných incidentů. Jedná se o velmi znepokojivý údaj – celkem 323 střeleb na školách.

Středa

Pozor, žlutý vykřičník! Nejvyšší soud odmítl odvolání bývalého poslance Dominika Feriho. Za znásilnění dvou žen a za další pokus o znásilnění dostal tříletý trest vězení. Což je, jen tak mimochodem, čtyřikrát menší trest než za pěstování marihuany. Do výkonu trestu nastoupil koncem května, vinu od počátku odmítal a zpochybňoval věrohodnost žen.

„Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“. První český prezident Václav Havel zemřel před třinácti lety. Češi si ho připomněli například koncertem v Národním technickém muzeu nebo projekcí archivních filmových záběrů v Knihovně Václava Havla. Také politici si Havla připomněli, současný prezident Petr Pavel napsal na sociální síť X „Nadčasové myšlenky a vize Václava Havla přetrvávají i třináct let po jeho smrti a jsou aktuálnější než kdy jindy.“

Že by Oscar? Film Vlny od režiséra Jiřího Mádla se dostal na takzvaný shortlist filmů. Snímek zastupuje českou kinematografii v kategorii nejlepší zahraniční film. Závěrečné nominace budou známy v lednu. Že bychom po 29 letech dostali další filmovou sošku?

Čtvrtek

Případ Pelicot má konečně řešení. Již v září tohoto roku vyplaval ve Francii na povrch strašlivý případ manželů Pelicotových, který otřásl snad celým světem. Gisèle Pelicot nechával roky znásilňovat její tehdejší manžel Dominique. Samotná Gisèle byla vždy pod vlivem velmi silných léků proti úzkostem, takže si nebyla vědoma zvěrstev, které na ní páchá její manžel. Ve čtvrtek byl Dominique Pelicot shledán vinným ve všech bodech obžaloby a odsouzen k nejvyššímu možnému trestu, ke dvaceti letům odnětí svobody. Spolu s ním bylo odsouzeno také padesát dalších mužů k trestům odnětí svobody v rozmezí od tří do patnácti let.

Zoufalý čas si žádá zoufalé činy. Tímto mottem se řídí „balkónový zloděj“ v Chomutově, který krade krabice s vánočním cukrovím, vaječné likéry, majonézy nebo pivo. Prvním takovým případem se zabývali policisté už osmého prosince, když se z balkónu jednoho přízemního bytu ztratilo cukroví a alkohol. Totožnost vánočního zloděje se snaží zjistit policie. Neznámého totiž zachytila domovní kamera.  

Pátek

Ani Google Maps si neodpustí nějaké to drama. Španělská policie díky záběrům z této aplikace získala vodítko k vyřešení vraždy ve vesnici Tajueco. Na snímku je zachycen muž, jak se sklání nad kufrem auta s velkým bílým pytlem, který vypadal až nebezpečně podezřele. Záběry přispěly k zatčení přítelkyně pohřešovaného a jejího bývalého partnera, u nichž policie našla důkazy vedoucí až k lidskému torzu. Google Maps tak dokazují, že nejsou jen pro zabloudilé turisty.

Toto nelze nazvat jinak než kocourkovem! Lidl zaujal kontroverzní metodou propagace slev, kdy na cenovkách uvádí úsporu oproti jinému zboží, které zákazník nemusí znát ani najít. Tím obchází zákon o povinnosti uvádět nejnižší cenu za posledních 30 dní. V Lidlu Mukařov tak například balení brambůrků Pringles za 65 korun inzerovalo „úsporu 64 %“, přičemž srovnání bylo založeno na hypotetickém produktu. Ekonom Tomáš Maier označil tuto strategii za nesrozumitelnou pro zákazníky.

Redakce (Články)
Houpacího Osla založili v roce 2014. Od té doby se složení redakce několikrát změnilo, duše webu ale zůstala stejná. Jsme studentská undergroundová redakce a píšeme o tom, co nás baví a zajímá.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*