Nejnovější

Generace Z a knihy: Jak digitální svět mění čtenářské návyky mladých

Foto: AKibombo | Wikimedia Commons

Generace našich předků vyrůstala v době, kdy tištěná média a knihy byly hlavními nositeli informací a kultury. To ale nemůžeme říct o generaci Z, která měla už od dětství přístup k internetu a digitálním médiím. Jak naše generace vnímá knihy dnes? Jaký je náš přístup ke čtení, a jak se to odráží na našem vzdělávání a životním stylu?

Studie z roku 2012, kterou zveřejnila univerzita v San Jose, tvrdí, že mezi mladými lidmi ve věku 16 až 24 let přibývá čtení e-knih a poslouchání audioknih, což naznačuje odklon od tradičních tištěných publikací. I když tištěné knihy stále představují významnou část trhu, generace Z preferuje digitální alternativy. Jedním z mnoha důvodu je praktičnost. Zeptal jsem se deseti mladých čtenářů, jakou formu knih preferují. Devět z nich upřednostňuje právě e-knihy. ‚‚Vytáhnout v MHD čtečku je praktičtější, než tištěná kniha,‘‘ odpověděla jedna z dotázaných.

Stejná studie také zmiňuje, že čtení e-knih je často podmíněno schopností mladých lidí multitaskovat – čtou při čekání na autobus, při cestování nebo během jiných každodenních aktivit. Své respondenty jsem poprosil o názor na tuto studii a šest z nich mi potvrdilo, že si čistě na čtení čas nikdy nedělají. Vždy čtou například v čekárně u doktora, nebo si pustí audioknihu při dlouhé jízdě v autě. Zbytek si na čtení čas vyhrazuje, protože nejčastěji čtou skripta a odbornou literaturu v rámci vzdělávání.

Generace Z v knihovnách: Mladí čtou více, než tušíte

American library association (ALA) udělala v roce 2022 průzkum, podle kterého 54 % generace Z navštívilo knihovnu aspoň jednou za posledních dvanáct měsíců. Ve své zprávě dále napsali, že téměř polovina mladých lidí, kteří se neoznačují za čtenáře, pravidelně čte. „Skvělá zpráva, mladší generace lidí čte knihy, nakupuje knihy a navštěvuje knihovny,“ řekl jeden ze spolupracovníků na studii Dr. Noorda.

Mezi nejoblíbenější žánry naší generace patří young adult, což je označení literatury určené pro mládež a dospívající ve věku 12-18 let. V příbězích jsou často zmiňována témata pojící se s dospíváním jako první láska, vztahy s rodiči a přáteli, hledání svého místa ve světě a společnosti. Hlavní hrdinové bývají teenageři a v příbězích se často objevuje romantika. Text bývá psán jednodušším, méně komplikovaným jazykem, aby byl přístupný dané věkové skupině. Ovšem právě vzhledem ke svojí „jednoduchosti“ a čtivosti bývá často vyhledáván i dospělými. Mezi oblíbené knihy řadící se pod tento žánr patří například Železný plamen od Rebeccy Yaros. Další oblíbený žánr je fantasy, například série Arila od Radka Starého. Za zmínku také stojí seberozvojové knihy, jako Atomic habits od Jamese Cleara. Tento typ knih získává na popularitě s rostoucím zájmem o zlepšování našeho mentálního zdraví a tím i kvality života.

Jak internet zachraňuje knihy

Při mém malém průzkumu o názoru mladých lidí na knihy, jsem se často setkával s názorem, že kniha jako médium pomalu vymírá. Tomu se snaží zabránit bookstagrameři, booktokeři a booktubeři. Tento typ influencerů zaměřuje svou internetovou tvorbu výhradně na knihy a jejich propagaci. Zde musím zmínit web Humbook, na kterém najdete blog plný recenzí, zábavných kvízů a rozhovorů s nejrůznějšími osobnostmi z knižního prostředí. Zároveň Humbook pořádá každoroční festival, na kterém se můžete setkat s českými, ale i světovými autory, redaktory, překladateli, blogery a jinými osobnostmi z knižního prostředí.

Ať už trávíte hodiny procházením sociálních médií, sledujete videa na YouTube nebo posloucháte podcasty, nezapomínejte, jak moc může čtení knih obohatit váš život. Kniha vám poskytne prostor pro hlubší zamyšlení, uvolnění a inspiraci, kterou digitální svět často postrádá. Zkuste to! Možná zjistíte, že čtení není jen další aktivita – je to cesta, jak objevovat nové světy, rozšiřovat své obzory a prohlubovat vlastní myšlení. Tak co, zvednete knihu místo telefonu?

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*