Nejnovější

Mladí táborníci nemají zázemí pro svou práci: Jak spolek Neziskovka z. s. pomáhá mladým

Tým Neziskovka z.s. Foto: Daniel Indrák

Jedny z nejlepších vzpomínek většiny dětí jsou ty z letních táborů. Posezení u táboráku, vyčerpávající hry nebo náročné ranní rozcvičky patří k dětské nostalgii. Jenomže mnoho táborových vedoucí nemá základnu, které by se mohli chytit, když chtějí takový tábor vytvořit. A to bylo impulsem pro partu několika mladých lidí k založení neziskové organizace, jež bude vedoucí na jejich cestě podporovat.

Neziskovka z. s. je společenství přátel, kteří se rozhodli využít své mnoholeté zkušenosti s organizováním dětských táborů. Pořádáním mnoha projektů, školení a jednorázových akcí několika druhů tak obhajují své motto „od mladých pro mladé“. Letos v květnu spolek oslavil jeden rok od svého vzniku. Na jeho pouť od založení k dnešnímu dni jsem se ptala Kateřiny Slovákové, koordinátorky školení první pomoci a zakladatelky spolku.

Cesta ke vzniku

Jako kamarádi se znali už několik let od útlého mládí právě díky různým táborům nebo akcím. Ale první námět na vytvoření oficiální právnické osoby, která by ulehčovala práci táborníků, vznikl na jednom táboře, kde se všichni členové spolu setkali jako vedoucí. „Začali jsme si tam sdílet svoje zkušenosti, problémy. To, co nás trápí. Zjistili jsme, že tím největším problémem bylo, že se za nás neměl kdo postavit, takže jsme chtěli vytvořit prostředí, nějakou právnickou osobu, která by zjednodušila mladým pořádání táborů a akcí pro děti. Taky jsme ale zjistili, že náklady na tábory jsou čím dál větší. Na tábory k nám jezdily i děti ze sociálně slabších rodin a nemohly si tábory v létě dovolit. Právě tak vznikla touha založit organizaci, která bude moci snadněji získávat dotace a využívat jejich benefitů,“ říká Kateřina Slováková.

Foto: Jakub Slovák – Tábor „Tajemství Andorasu“ 2023

Vznik Neziskovky se ale neobešel bez několika překážek. Jednu z hlavních způsobila absence předsedy spolku, Jana Švacha, kvůli výjezdu na Erasmus do Itálie. Zajistit potřebné úřednické dokumenty, elektronické podpisy nebo konverze bylo také o to náročnější, že to ještě žádný z členů do té doby nikdy nezažil a vše bylo nové. Potíže ale brali pozitivně a s nadhledem. Když však konečně přišlo potvrzení o úspěšném zřízení, všem spadnul kámen ze srdce. Samotné založení tak právem považují za svůj největší úspěch.

Název a logo jako klíčové prvky identity

První věc, která padne do oka lidem, kteří se setkávají s Neziskovkou poprvé, je právě její neobvyklý název. Doslova doslovné. „Bavíme se tím doteď. Už od začátku jsme si říkali, že chceme založit neziskovku, a když přišlo na to, jak by se měla jmenovat, padlo tisíc návrhů. Využívala se i pomoc umělé inteligence. Ale zjistili jsme, že nikdo tomu neřekne jinak než Neziskovka,“ vysvětluje slečna Slováková. Někdy zakladatelé naráží na to, jestli to byl dobrý nápad. Sám název ale budí v lidech otázky, které se dají využít k odbourání počátečních konverzačních ledů. Při vysvětlování rovnou navazují na to, kdo vlastně jsou a co je jejich cílem. Když zjistili, že takové jméno není zaregistrované, zkusili to. Byl to takový vtípek, který si museli trochu obhajovat při zakládání, ale nakonec to vyšlo.

Dalším osobitým prvkem organizace je její logo. Osmiúhelník pro zakladatele symbolizuje společenství. Je to kruh komunity a bezpečného prostoru, kde je lidem dobře. Ptáček uprostřed znaku zobrazuje lehkost, které jde díky společné pomoci dosáhnout. Zároveň má však pro mnohé symboliku Ducha svatého, který nad jejich prací bdí, jelikož většina členů je věřících.

Náplň práce

Organizace se tedy nejvíce věnuje komunitě mladých lidí, převážně vedoucím táborů. Snaží se jim usnadňovat administrativu a být tu pro ně: „Nehledáme důvody proč ne, ale proč ano.“ Velký důraz kladou na osobní růst. Mají ambice jít stále dopředu a hledat různé cesty k dosažení snů, které by jinak zapadly někam do šuplíku.

Kromě táborů také celoročně organizují školení první pomoci nebo jednorázové akce. Jejich škála je opravdu široká – hudební večery nebo společný coworking v prostorách kavárny, plesy, kurzy o kávě a soutěže první pomoci pro školy. Dokonce občas poskytují odborný zdravotnický dohled na sportovních akcích.

Foto: Daniel Indrák – Soutěž první pomoci Valašské Klobouky 2024

Aby Neziskovka správně fungovala, mají její členové rozdělené úkoly. Mezi ně patří správa financí, pořádání školení, marketing, sociální sítě, administrativa, tábory, projekty nebo granty. Každý člen tak využívá své poznatky ze života a znalosti z odborného vzdělání. Například všichni, kteří provozují školení první pomoci, jsou patřičně vystudovaní – jsou mezi nimi zdravotní sestry, zdravotníci nebo záchranáři.

S táborovou průpravou zase pomáhají absolventi pedagogických oborů nebo lidé se školením pro práci s dětmi. Zároveň se tu ale nejvíce uplatňují dlouholeté zkušenosti z praxe, které se nejvíce osvědčily na samotných „zákaznících“, tedy nadšených dětech: „Spoustu věcí se ale učíme sami za pochodu. Nemusíme být ve všem odborníci, učíme se je zároveň s nimi.“ Každý si proto nachází v organizaci to svoje a má na starost věci, které ho baví nejvíc. Členové tak můžou předávat své znalosti dál s o to větší vervou.

Fungování Neziskovky

Jelikož je tento spolek neziskový, financování jeho činnosti je trochu složitější. Jednak jsou to výdělky z akcí (například každoročních plesů), které putují přímo na podporu provozu. A jednak jsou to dotace, které se organizace snaží získávat přes různé granty nebo sponzory. Žádní členové tak nedostávají finanční odměnu: „Naopak bych řekla, že do toho v nějaké míře vkládáme i vlastní úspory, protože cítíme, že to má smysl, a potřebujeme to celé postavit na nohy.“ Mezi největší podporovatele patří město a farnost Valašské Klobouky a obec Poteč, která spolku dokonce umožňuje pronájem skladových prostor v obecním domě. Neziskovka měla možnost si tam díky grantu Evropské Unie vytvořit materiální a kostýmovou základnu pro pořádání svých akcí. Dále také spolupracuje s menšími firmami a sponzory nebo lokálními dodavateli.

Aby činnost Neziskovky mohli zafinancovat sami členové, rozhodli se založit si další vzdělávací společnost LumenLabs s. r. o. Tím vytvořili platformu pro zaměstnání mladých lidí a rozvíjení jejich talentů bez nutnosti podnikání „na vlastní triko“. Pořádají školení, adaptační kurzy a dokonce si zprovoznili vlastní kavárnu/bar jménem Port. Mohou tak nově poskytovat prostory pro své akce i pro projekty Neziskovky.

Představa skloubení pracovního, osobního a neziskového života se zdá být náročným úkolem. „Kdybychom to nechtěli dělat, tak to neděláme. Nás to ale baví a chceme ty zkušenosti předávat dál. Zabírá to nějaký čas, ale je to forma volnočasové aktivity, takže každý si tomu věnuje tolik času, kolik uzná za vhodné. Zatím se to daří, nikdo nám nevyhořel,“ uvádí se smíchem slečna Slováková. Během náročnějších období, kdy je třeba chystat mnoho akcí nebo připravit velký projekt, si Neziskovka zabírá více času z toho osobního a pracovního života.

Jaké bylo přijetí okolím

Zatím se spolek setkává pouze s pozitivními reakcemi. „Snažíme se, aby to byla komunita. Aby to nebylo tak, že my, pár lidí, jsme si něco založili a tak to bude. Chceme, aby se všichni účastnili a tvořili to společenství s námi a učili jsme se od sebe navzájem.“ Jejich hlavní pole působnosti je na Valašsku, odkud většina zakladatelů také pochází. Dosud tam nebyla žádná podobná organizace s výjimkou občasných farních táborů, které ale nebyly nikým zaštítěné.

Město Valašské Klobouky a obec Poteč berou iniciativu Neziskovky velice pozitivně. Podporují školení a soutěže první pomoci ve spolupráci s Českým červeným křížem a povolují samotné pořádání akcí. Jak Kateřina Slováková řekla: „My si s Luckou (koordinátorka táborů, pozn. red.) vždy říkáme, že nám tak nějak všechno vychází a musíme to dělat, protože jsme se ještě na ničem velkém nezasekli tak, aby to pro nás byla nepřekonatelná překážka.“

Foto: Kateřina Holbová – Křesťanský ples Valašské Klobouky 2024

Kurzy první pomoci využívají zejména firmy a školy. Ostatní služby poté oslovují širokou veřejnost na nejrůznějších akcích, kde má Neziskovka svůj vlastní stánek. S organizací se pojí velká pomoc různých jednorázových dobrovolníků. Obsluhují bary na plese, asistují při soutěžích, hlídají děti klientů. Někteří začnou jednorázově, ale poté už spolupracují dlouhodobě a stávají se součástí organizace samotné. Vedle sociálních sítí, webové stránky nebo různých plakátů a roll upů na akcích se však povědomí o práci Neziskovky šíří díky samotné vykonané práci, která je hlavní vizitkou: „Jelikož jsme tady na Valašsku jedna velká komunita, vše se tady hned rozkřikne. Funguje to tu na doporučení a dobré slovo.“

Nejbližší organizovaná akce Neziskovky je Valašský mikulášský jarmek 6. a 7. prosince ve Valašských Kloboukách. Nebude chybět ani stánek s hot dogy, vaflemi nebo kávou. Poté následuje lednový křesťanský ples a kromě toho stále celoročně probíhají školení.

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Napsali o nás: Jak spolek Neziskovka z. s. pomáhá mladým… - LumenLabs s.r.o. - první pomoc, školení, adaptační kurzy

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*