„Lidi měli vždycky potřebu psát věci na zeď.“ Beseda s umělcem Pauserem na Design Days v Olomouci
Design Days v Olomouci jsou festival, jehož cílem je popularizovat umění a propojit lokální tvůrce s veřejností. Letos probíhá již druhý ročník a v rámci něj se uskutečnil mimo jiné i cyklus Hovory pod lampou v podniku Art Rubikon, kde v úterý 19. listopadu vystoupil streetartový umělec Pauser.
Streetartový umělec a olomoucký rodák Tom Junker vystupující pod pseudonymem Pauser je ve svém oboru známý graffiti writer, designér a především umělec, který se mimo svůj umělecký přínos zasloužil také o založení Street Art Festivalu, který již osmnáctým rokem probíhá v Olomouci a nově i v Hradci Králové.
Jak již bylo zmíněno, beseda proběhla v podniku Art Rubikon, což je centrum zaměřené na edukaci a kulturu doplněné o uměleckou kavárnu. Prostor besedy byl doplněn výstavou Po stopách vzorů, která byla příjemným zpestřením programu. Minulý měsíc měl v Art Rubikonu výstavu samotný Pauser.
Stejně jako spousta známých umělců, i Pauser začal s uměleckou tvorbou víceméně náhodou, když našel doma v garáži spreje a rozhodl se za jejich pomoci vytvořit své první graffiti. V současné době jej inspiruje převážně cestování a digitální tvorba, ale velký vliv na něj má i hudba.
„Graffiti vnímám jako způsob komunikace, je to hodně o té komunitě,“ komentuje svůj vztah k této formě umění Pauser. Stejně jako například hudba je také graffiti určitou cestou sebevyjádření a může posloužit i k vyjádření a případnému rozšíření některých názorů – je totiž často na frekventovaných místech, a tak je lidem na očích.
Street art má ale v dnešní době převážně estetickou funkci. Od roku 2007 pořádá Pauser spolu se svou ženou Street Art Festival, v rámci kterého se do Olomouce sjedou umělci ze všech různých koutů světa, aby prezentovali své umění a ozdobili prázdné plochy v Olomouci – v roce 2015 tak vzniklo například známé graffiti krále Eduarda VII. se selfie tyčí.
Pauser své umění ale dostává i za hranice Olomouce. Účastní se výstav nejen v České republice, ale i různě po světě, namátkou třeba v Londýně, Paříži, Hamburku či v Los Angeles. V letošním roce dostal od statutárního města Olomouc příležitost strávit několik měsíců ve švýcarském Lucernu.
Během svého pobytu ve Švýcarsku mimo jiné i spolu s dalšími pořádal workshopy pro osoby s postižením. „Bylo zajímavé vidět, jakým způsobem jsou tito lidé kreativní, a jak se dívají na věci často z úplně jiné perspektivy,“ poznamenal Pauser. Kromě workshopů pořádal ve Švýcarsku i výstavy svého umění, které později pojmenoval Diorama – okno do jiného světa.
Graffiti bude dost možná v budoucnu oknem do našeho světa, jelikož je jakýmsi otiskem dnešní doby. Je však otázkou, jestli mají graffiti šanci udržet si svou současnou podobu a (mluvíme-li hodně do budoucna) být pro následující generace něčím, jako jsou pro nás například jeskynní malby. Graffiti je totiž umění, které se obměňuje nebo úplně mizí. Pauser však říká, že je to tak se vším v životě, a že je dobré si připustit, že věci – i umění – jsou pomíjivé.
Napište komentář