Itálie versus náhradní mateřství
Itálie se poslední dobou stále častěji dostává na přední strany mezinárodních médií, bohužel ale z ne úplně pozitivních důvodů. Naposledy se tak stalo na konci října, kdy tamější vláda, v čele s premiérkou Giorgiou Meloni, ještě zpřísnila zákony o náhradním mateřství. Tím uzavřela cestu všem párům, které nemůžou mít vlastní děti přirozeným způsobem.
Od roku 2004 trestaly italské zákony pouze náhradní mateřství realizovaná na italském území, ale místní páry mohly proceduru podstoupit v zahraničí. Nově je Itálie první zemí světa, kde vláda hrozí všem obyvatelům dvěma lety vězení a pokutou až milion eur, pokud se budou účastnit takzvané reprodukční turistiky a využijí náhradní matku z jiné země. Návrh zákona předložila pravicová vládní koalice a ve středu 16. října ho schválil Italský parlament.
Italským senátem prošel zákon v poměru 84 ku 58 hlasům. Podle jeho odpůrců jen dále omezuje možnosti, jak se stát rodičem v zemi s klesající porodností. Například „duhovým párům“ italská vláda už v minulosti zakázala adopci, ale surogátní mateřství v zahraničí představovalo alternativní cestu k rodičovství. Bohužel i tato naděje na miminko se s novou novelou zákona rozplynula.
Řada opozičních zákonodárců návrh odmítala s tím, že je protiústavní. Poukazovali na to, že v mnoha státech je náhradní mateřství povoleno a trestnými činy by se měly stát jen obzvláště závažné zločiny, jako jsou zločiny proti lidskosti nebo genocida. Dále se odpůrci zákona soustředí také na klesající porodnost a tvrdí, že se situace ještě zhorší. LGBT aktivista Franco Grillini uvedl: „Když má někdo dítě, měl by dostat medaili. Tady vás ale pošlou do vězení, pokud nemáte děti tradičním způsobem. Tento zákon je monstrózní. Žádná jiná země na světě nic takového nemá.“
Žena není bankomat
Hlavní zastánkyní zákona je premiérka Georgia Meloni, předsedkyně konzervativní strany Bratři Itálie. Sama sebe popisuje jako křesťanskou matku, která věří, že děti mají vychovávat pouze muž a žena. V minulosti lobovala proti LGBT párům a anti-LGBT hnutí se stalo klíčovou součástí její kampaně. V roce 2022 prohlásila: „Ano tradiční rodině, ne LGBT šílenství.“ O novele zákona tvrdí, že jen chrání důstojnost žen a zásadně se staví proti tomu, aby se s náhradním mateřstvím obchodovalo jako se „zbožím.“
S tímto názorem se ztotožňují i ostatní členové vlády. Například vicepremiér a ministr dopravy Matteo Salvini o náhradním mateřství řekl: „Je to úchylka, která ženy vidí jen jako bankomat na děti.“ Ministryně pro rodinu Eugenia Roccella uvedla: „Lidé nejsou předměty, děti se nekupují a není možné prodávat či pronajímat části lidského těla.“
Stejně jako Meloni se termínem „tradiční rodina“ ohání také senátor z vládní strany Bratři Itálie Lucio Malan. Jak ale ukázaly průzkumy pro BBC, až 90 % párů, které využily náhradní mateřství, je heterosexuálních. Mnoho z těchto párů se k reprodukční turistice přiznalo. Náhradní matka ze zahraničí se stala jejich jedinou možností, jak přivést na svět potomka.
Hrozila milionová pokuta a pár let natvrdo i pro Elona Muska
Zákon, který ve středu 16. října definitivně schválili senátoři, má jen jediný článek. Tresty, se kterými počítá původní zákon z roku 2004, se rozšiřují také na italské občany, kteří využili služeb náhradní matky v zahraničí. Podle původního znění se využití, uspořádání, či propagování náhradního mateřství trestá až dvěma roky odnětí svobody či pokutou až do výše jednoho milionu eur.
Pravicoví a krajně pravicoví politici ale chtěli původně prosadit ještě přísnější znění novely. Například krajně pravicová politická strana Liga chtěla zvýšit tresty odnětí svobody až na pět let a pokutu až na dva miliony eur. Pravicová koalice původně také chtěla prosadit, aby se zákon týkal všech lidí, kteří se nachází na území Itálie, nejen italských občanů.
Tisk v této souvislosti také upozornil na to, že pokud by se povedlo prosadit původní návrh novely, týkalo by se zatčení a pokutování také amerického miliardáře Elona Muska. Nejméně jedno dítě mu totiž porodila náhradní matka. Právě Musk patří mezi známé osobnosti, které veřejně podporují premiérku Giorgiu Meloni. Spekuluje se o tom, že pravice změnila názor na novelu právě kvůli němu.
Napište komentář