Florbal jako moderní sport, jak se dostal do dnešní podoby? Jeho vývoj dokáže zaujmout
Sport, který si mnozí spojují spíše s hodinami tělesné výchovy a berou ho jako náhražku hokeje. V posledních letech však zažívá obrovský boom. Posouvá se velmi rychle kupředu nejen ve světě, ale i u nás. S novými pravidly a pokusy o učinění sportu atraktivnějším, jako by se roztrhl pytel.
Před samotnou hrou a jejími pravidly vznikly nejdříve florbalové hole společně s děrovanými míčky, které jsou pro florbal tak typické. Vývoj začal v padesátých letech ve Spojených státech amerických v továrně na výrobu plastu. To však byla pouze předehra vzniku florbalu v pravém slova smyslu.
Tento sport jako takový vznikl v sedmdesátých letech v dnešní florbalové supervelmoci, tedy ve Švédsku. Zpočátku byl sport brán jako náhražka hokeje, hrálo se s plastovými puky, typické děrované míčky přišly do hry až později. První názvy jako ,,plastic bandy’’ nebo ,,floorbandy’’ se postupem času staly základem pro dnešní oficiální švédský název. Je jím innebandy, kde ,,inne’’ odkazuje na hraní sportu v tělocvičně.
Později se tento sport posunul ze Švédska i do dalších, dnes významných, center florbalu. Třeba ve Švýcarsku se hrálo s brankářem, který měl florbalku v ruce a střežil výrazně větší bránu, hrálo se na malém hřišti ve formátu tři na tři. Ve Finsku se nejoblíbenější verzí stala hra s malými brankami a se třemi hráči na každé straně.
V osmdesátých letech se začaly formovat první ligy a sport se dostal i do tehdejšího Československa. Díky finským studentům, kteří byli na výměnném pobytu na Vysoké škole ekonomické v Praze, se dostaly první florbalky k nám. Michal Bauer, který byl už tehdy absolventem VŠE, založil v roce 1991 první florbalový klub u nás: Florbal Chodov, který hraje dodnes v nejvyšších mužských i ženských soutěžích.
Devadesátá léta se nesla v duchu florbalu takového, jak ho známe dnes. Tedy s hřištěm o rozměrech dvacet na čtyřicet metrů, s klasickým hracím časem třikrát dvacet minut a s pěti hráči a gólmanem na každé straně. Vedle mužské soutěže se na scénu dostává i ta ženská a odehrávají se první mezinárodní šampionáty.
Současný florbal a dobročinné akce
K dnešnímu dni je dle informací Českého florbalu (ČF) téměř osmasedmdesát tisíc registrovaných hráčů, přes dva a půl tisíce týmů a hraje se bezmála čtyři sta soutěží po celém Česku. To vypovídá o jeho popularitě. V posledních letech se povedlo v českém prostředí zrealizovat i řadu dobročinných akcí. Měl v tom prsty první český klub Florbal Chodov. V projektu ,,pink bubble’’ vybírají peníze pro onkologicky nemocné děti. Nezvykle růžové dresy, ve kterých hrají hráči a hráčky v nejvyšších soutěžích celý říjen, se poté vydraží a výdělek putuje do nadačního fondu.
Dalším velkým projektem, tentokrát iniciovaným přímo ČF, je udržitelnost. Hlavní myšlenkou je recyklace plastů, kterého se spotřebuje při hraní sportu velké množství. Recyklují se plastové čepele a především prasklé míčky. Z těchto plastů vyrábí medaile v dalším významném projektu, kterým je Street Floorball League. ČF v něm organizuje letní turnaje ve městech po celém Česku. Hraje se původně finským stylem tří proti třem.
Pokusy o zvýšení atraktivity
Ke zviditelnění a atraktivnosti pomáhají mimo jiné i úpravy některých pravidel. Roku 2018 bylo hlavním tématem zdržování hry a trestná střílení. ,,Stávalo se, že florbal nebyl atraktivní, protože se hráči schovávali za brankou a plýtvali časem,’’ řekl pro iDNES ředitel soutěží Zdeněk Mlčousek. Při řešení problému byly ve hře i možnosti na zavedení tvrdého časového limitu na rozehrávku nebo na zavedení ofsajdu. Do pravidel však tyto razantní návrhy po radách odborníků z okolních florbalových špiček, ze Švédska, Finska a Švýcarska, zahrnuty nebyly. ,,Zejména tyto tři vyspělé země jsou dál než my. Měly takový problém před pár lety, jen nepožadovaly změnu pravidel, týmy se proti pasivitě naučily hrát,’’ dodal Mlčousek.
Před změnou pravidel se mohl při trestném střílení hráč pohybovat směrem dopředu i dozadu, jen míček se musel stále pohybovat vpřed. Po zavedení nového pravidla se musí dopředu pohybovat buďto hráč nebo míček. ,,Za pohyb vpřed se považuje jakýkoliv pohyb těla, stačí, když hráč stojí pevně nohama na zemi a jen naznačí naklonění dopředu,’’ objasňuje Mlčousek. Freestylové provedení nájezdu, ve florbalové terminologii označované jako ,,zorro’’, je v dnešním florbale na denním pořádku. Před šesti lety na to měli hráči jiný názor. ,,Moc hráčů freestyle stejně neumí,’’ řekl florbalový reprezentační brankář Lukáš Bauer. I to poukazuje na to, jak rychle se florbal vyvíjí. Mlčousek k „zorro“ triku dodal: ,,Aby si hráč ve vypjaté situaci troufl udělat freestyle, musí být natrénovaný nebo úplně bez nervů.’’
V roce 2022 se intenzivně začalo uvažovat o další velké změně pravidel, která by posunula sport na jinou cestu. Zmenšení počtu hráčů na soupisce a zkrácení hracího času, z původních třikrát dvaceti minut na třikrát patnáct minut. Tento formát je využívaný v nižších ligách v Česku. Je to však spíše z časových důvodů než kvůli atraktivitě, jelikož se zápasy hrají turnajovým způsobem. Na mezinárodní úrovni se mluví o tom, že by se díky kratšímu času zmenšily rozdíly mezi kvalitními a nekvalitními týmy, dále by byla větší šance vměstnat zápasy do televizního vysílání. Florbalová komunita se proti pravidlu vyhradila a hrací čas zůstal beze změny.
Jakým směrem se bude dál ubírat sport mladých?
Významnou otázkou je budoucnost. Od roku 2012 je zaveden systém Superfinále, ve kterém se v jednom hracím dnu střetnou finalistky a poté i finalisté nejvyšších českých soutěží. Tato událost probíhá v největším možném prostoru u nás, tedy v O2 aréně. K této události ČF uvedl, že by měla být v budoucnu obohacena ještě o finále 2. nejvyšší mužské soutěže.
Dále je cílem turnajů na mezinárodní úrovni opakovaně hrát finále. K tomu by mělo pomoct sjednocení plánů práce s mládeží. Dalším zájmem je rozvíjet ženské soutěže a zvyšovat procento registrovaných hráček. Nemůžeme však vidět vše jen pozitivně. Jednou z věcí, za kterou schytal ČF kritiku, bylo uvedení platformy ceskyflorbal.tv, která přesunula veškerý florbalový obsah za placenou bránu. Sumy za předplatné jsou vysoké a doposud byla vysílání zadarmo. ,,Myslím si, že se daří naplňovat to, co jsme slíbili na začátku: lidé mají lepší finální produkt, florbal je lépe zpracovaný a z přenosů vznikají lepší sestřihy, což je klíčové pro propagaci sportu na sociálních sítích.’’ řekl pro podcast Innebanda výkonný ředitel ČF Roman Urbář.
Velkou událostí v blízké budoucnosti je nepochybně mistrovství světa mužů ve Švédském Malmö. Patnácté mistrovství začne v sobotu sedmého prosince a finálové boje se odehrají v neděli patnáctého. Očekávanými favority jsou nepochybně Švédové. Plán České reprezentace je ovšem ten nejvyšší a cílem je navázaní na úspěchy z předešlých let.
Napište komentář