Nejnovější

Putin s plynem otáčí: O kohoutky ale nejde

Zdroj: ds_30, Pixabay.com

KOMENTÁŘ. Ruský prezident se před pár dny nechal slyšet, že pro Evropu je nejlepší plyn ten ruský. Dovoz zkapalněného plynu ze zámoří je prý drahý a logisticky náročný a bude tedy nejlepší, když zůstaneme napíchnutí na Rusko. Což je relativně velký posun od chvíle, kdy vyhrožoval, že pokud nebudou státy odebírající jeho plyn platit v rublech, zastaví dodávky. Vzdát se tak velkých sum peněz už pro něj ale moc dobře nezní.

Putin je mistrem vyhrožování. A to na všechny strany. Ale málokdy se stává, že vyjde se skoro prosíkem, aby si od něj země plyn nadále kupovaly. Možná se sám sebe ptá, čím bude vyhrožovat, když s ním Evropa přestane obchodovat? Vyhlásit válku všem zemím nemůže a možná proto vymýšlí absurdní dopady dovozu zkapalněného plynu z jiných zemí.

Rusko peníze za plyn potřebuje

Pro Rusko by totiž okamžité zastavení plynu mělo nedozírné následky. V roce 2019 tvořila ropa a plyn 60% ruského exportu. Představa, že o velkou část financí z prodeje ropy ztratí, je pro Putina a jeho okolí velkým strašákem. Nepočítali s tím, že ukrajinská armáda bude tak úspěšná. Překvapila je také jednota a síla reakce západních zemí.

Sankce proti Rusku se ukázaly jako efektivní. Ale jen částečně. Dokázaly oslabit ruskou ekonomiku, poškodit sílu rublu a způsobit nedostatky v některých oblastech importu. Jenže nedokázaly zastavit financování ruské armády. Invaze je nyní pochopitelně Putinovou prioritou číslo jedna. Pravidelné finanční injekce za dodávky plynu mu v tom podstatně pomáhají.

Západní Evropa stále platí za dodávky ruského plynu, který do ní mimochodem proudí přes Ukrajinu. Faktem zůstává, že Evropa penězi za plyn de facto financuje ruskou invazi. Putinovo vyhrožování zastavením dodávek nebylo myšleno vážně. Evropské peníze potřebuje. (

Ukončení dodávek může pro Ukrajinu přijít příliš pozdě

Některé evropské státy se nechaly slyšet, že s dovozem plynu hodlají skoncovat na konci tohoto roku. To je více než osm měsíců. Nemluvě o státech, kterým to podle propočtů bude bez dodávek z jiných zemí trvat několik let. Je samozřejmě otázkou, zda by úplné ukončení importu nezasáhlo západní země víc, než Rusko samotné. Na stole je spousta nezodpovězených otázek, jako například dovoz zkapalněného plynu ze zemí latinské Ameriky nebo Blízkého východu. Přesně před těmi Putin západní země varoval.

V této bezprecedentní situaci je možné s lehkým optimismem očekávat, že jednání o dovozu z jiných zemí půjdou lépe, než za stavu před invazí. Dokazují to i vyjádření některých zemí, od kterých by Evropa mohla zkapalněný plyn importovat. Fakt, že mnoho zemí mimo Evropu také odsoudily ruskou invazi, může taková jednání usnadnit. Například prezident Kolumbie uvedl, že jeho země je připravena pomoci zemím závislým na ruském plynu k dosažení energetické bezpečnosti.

Na tahu Evropa?

Jedna věc je však skoro jistá. Dokud bude Rusko za dodávky plynu dostávat peníze, neodstaví je. Pro ruskou ekonomiku jsou dodávky plynu největším přínosem a jejich dobrovolné zastavení by bylo jako uřezat si pod sebou větev. Změna Putinovy rétoriky spolu s faktem, že Rusko bez peněz za plyn půjde do kytek hodně rychle, nám však ukazuje, že z konce dodávek do Evropy má Putin strach. Aby taky neměl, čtyřicet procent jeho plynu proudí do Evropy. Bez takových peněz se válka sakra špatně financuje.

Na to, že se Putin bojí bůhvíčeho, jsme si už zvykli. To, že by sám od sebe utáhnul kohoutky do Evropy, zatím nehrozí. Teď je na Evropě, jak se s dodávkami ruského plynu vypořádá. Ale čím rychleji bude Evropa jednat, tím větší hrůzu bude Putinovi nahánět. A jako rozklepaného ratlíka ho chce vidět spousta z nás.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*