Nejnovější

Ulítli ti včele? Byli jsme v čele Sametového posvícení

Součástí oslav Dne boje za svobodu a demokracii v Praze se konal, letos již po osmé, satiricko-karnevalový průvod. Ten vyrážel z pražské Kampy zhruba ve stejnou dobu, jako tradiční průvod z Albertova a možná i proto unikl hlavní pozornosti médií a známých tváří, přesto však bylo o co stát.

Studenti především středních škol ve spolupráci s neziskovými organizacemi a umělci zpracovali palčivá témata do vizuálně atraktivních, hravých a provokativních masek, které byly v samém úvodu akce satiricky představeny publiku.

Motto letošního ročníku „Ulítly ti včele?“ si kladlo za cíl reflektovat deziluzi z porevolučního vývoje a satirovat hlavní rezonující společenské problémy. „Brainwash pro všechny, Brainwash fur alle! Pro mozek bez vlastního názoru. Nechte ostatní myslet za vás, nechte si vymýt mozek!“ zaznívalo do davu při prezentaci masky prášku na vymytí mozku z dílny organizace Pragkontakt, výtvarníka Gilberto Conti a studentů dvou pražských gymnázií.

Jiný výtvor studentů Mensa gymnázia a ambasadorů Rekonstrukce státu pod heslem Ústavní zabíječka upozorňovala na nebezpečné ohýbání ústavních principů. Kolemjdoucím tak „řezníci“ nabízeli tlačenku z veřejnoprávních médií či výpečky z nezávislé justice.

Mezi témata, kterým se jednotlivé kliky věnovaly, patřilo sexuální obtěžování, rasismus, politická reprezentace státu, sociální nerovnost nebo rodičovství. „Bojíte se o své děti? Budíte se v noci hrůzou o jejich život, výchovu, zdraví i duši? Chcete dělat všechno správně a jen to nejlepší? Jsme tu pro vás! Oddejte se svému strachu a využijte naši nabídku širokospektrálního spasení. Vysoká kvalita, vysoká cena!“ glosovali například zástupci neziskové organizace Ezopiče.

Autor fotografií: Vojtěch Kupka

Alžběta Mubeenová (Články)
Jmenuje se Alžběta, ale ta část rodiny, která to neumí vyslovit, jí říká Alzbee.
  1. Petr Kaminsky | 19.11.2019 v 9:11 | Odpovědět

    Na obrazku je “zabijacka”.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*