Nejnovější

Velký Zulu odešel pomalu

Na opačné straně polokoule právě frčí hashtag #Zexit. Můžeme jim to závidět. Hlava státu, která dělala mimořádnou ostudu své zemi, v tomto týdnu odstoupila. Vrcholní představitelé Afrického Národního kongresu (ANC), strany, která v JAR vládne od konce apartheidu, mu v pondělí dali dva dny na to, aby nejvyšší funkci opustil. Nástupcem se z vůle ANC stal odborář Cyril Ramaphosa.

Zuma na ultimátum zpočátku nezareagoval. Poté k němu předseda ANC a generální sekretář dorazili osobně do jeho domu s dopisem odvoláním z funkce . Podle deníku Beeld chtěl být Zuma prezidentem ještě minimálně tři měsíce.

Nechtěl ale vytvářet rozbroje v rámci ANC a i když se vyjádřil, že svoje odvolání nechápe, nakonec na poslední chvíli odstoupil. Stalo se tak minulou středu. Den předtím, než se Kongres chystal vyvolat hlasování o tom, zda má Zuma ve funkci zůstat.

“Odstoupím jako prezident, až v Kapském Městě naprší.” (Zdroj: The Citizen)

“Viděla jsem, že někdo napsal dopis redakci deníku Beeld, že by se tomu nemělo říkat Zexit, ale Zokof,” uvedla na svém twitteru Daniëlla van Heerden, reportérka celostátní televize eNCA, která tím odkazovala k dobře srozumitelému afrikánskému “fokof”.

Jacob Zuma, původem z kmene Zuluů, vládne již od roku 2009. Jeho vládu provázela řada skandálů jak politických, tak soukromých. Už před deseti lety si ho kongres zvolil za viceprezidenta. Kvůli obvinění z korupce ho ale o šest let později opět odvolal.

Dohazovač pro novinářky

Mimo financování vlastní usedlosti a ochranky ze státní kapsy ho média obviňují také ze znásilnění, sexismu a polygamie. „Je tu mnoho politiků, kteří skrývají milenky a děti a předstírají, že jsou monogamní. Já dávám přednost otevřenosti. Mám rád své manželky a na své děti jsem pyšný,“ řekl v televizním rozhovoru, o kterém informovaly před osmi lety – u příležitosti jeho třetí svatby – Lidové Noviny.

Podle The Telegraph navíc před dvěma lety řekl skupině jihoafrických žurnalistek, že by s ženami, které považuje za atraktivní zvážil sňatek, i kdyby neměly lobolu, což je v zuluské kultuře věno. Když se ženy ohradily, odpověděl jim, že si takto dobrého muže nikdy nenajdou.

Kongres, který drží v parlamentu většinu, má několik možností, jak prezidenta úplně odvolat, a to buď takzvaným impeachmentem, nebo formálním vyslovením nedůvěry. Pravomoc odvolat Zumu z křesla prezidenta mělo podle Reuters také přímo vedení ANC. I když je takový způsob odvolání podle médií v JAR velmi kontroverzní, mohl nastat, pokud by Zuma výzvu své strany nepřijal. S informací minulý týden přišla ČTK.

Filip Horák
Filip Horák (Články)
Čtvrtohorní útvar studující nizozemštinu a žurnalistiku v Holomóci. Narodil jsem se v Pardubicích, odmaturoval v Chrudimi a bydlím v Železných Horách. Making idiot of myself, since 1996.
  1. Thank you for the comment Debs 🙂

  2. Filip Horák, thank you for your blog post.Really thank you! Awesome.

  3. Really such a nice post dear.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*