Nejnovější

Nový Kabinet se barví do červena: Kdo Trumpovi v kampani zalichotil nejlíp?

Foto: Office of the President of the United States| Wikimedia Commons

Znovuzvolený prezident Spojených států amerických si po svém volebním úspěchu pomalu, ale jistě skládá svou vládu. Nominacemi dokázal rozvířit politické vody, jelikož jeho výběr blízkých spolupracovníků je poněkud překvapivý. Součástí vlády by měli být například moderátoři pravicově zaměřeného média Fox News, sponzoři prezidentské kampaně, nebo velice blízcí, a hlavně vlivní, přátelé.

Novinka, která vzbudila zdaleka největší ohlas, bylo zřízení nového Ministerstva pro efektivitu vlády, do jehož čela si Trump zvolil podnikatele a majitele sociální sítě X, Elona Muska. Zkratka ministerstva „DOGE“ také vyvolala ohlasy, jelikož se podobá názvu Muskem často propagované kryptoměny Dogecoin, jejíž cena se po výsledku voleb přibližně zdvojnásobila. U Muska, který velmi otevřeně podporoval a sponzoroval Trumpovu kampaň, a který je zároveň mocný miliardář a vlastník společností Tesla a SpaceX, by se tak dalo mluvit o možném střetu zájmů.

Trump si k vedení zmíněného resortu přizval dalšího miliardáře, Viveka Ramaswamyho, zakladatele farmaceutické společnosti Roivant Sciences. Ramaswamy se z počátku ucházel o prezidentskou kandidaturu za republikánskou stranu, ale následně svou kandidaturu zrušil a věnoval svou energii a prostředky podpoře Donalda Trumpa. Kontroverzi vzbudil například doporučením zrušení vyšetřovacího orgánu FBI a ministerstva školství: „Pojďme zničit hlavu toho hada, ministerstvo školství. Vezměte těch 80 miliard a dejte je do rukou rodičů napříč celou zemí.“ Též odmítá americkou pomoc Ukrajině, nebo Tchaj- wanu.

Podle Trumpova sdělení tato dvojice připraví jeho administrativě cestu k odstranění vládní byrokracie, snížení nadbytečných regulací, omezení nehospodárných výdajů a restrukturalizaci federálních agentur. Ramaswamy s Muskem by tak měli údajně poskytnout unikátní podnikatelský pohled na řízení vlády a popohánět konstrukční reformy ve spolupráci s Bílým domem a Úřadem pro řízení a rozpočet. Ministerstvo by mělo mít pouze poradenskou funkci, stálo by mimo samotnou vládu.

Výběr z oblíbeného média

Mezi další nominované patří také možný budoucí ministr obrany, moderátor Fox News Channel a bývalý voják Pete Hegseth, který nikdy nepůsobil v žádné politické sféře a svou kariéru ve vojenství opustil kvůli radikálním názorům namířeným proti rozmanitosti v armádě. Není tak překvapením, že u mnohých tento výběr vzbuzuje obavy. Hegseth se totiž v rozhovorech vyjádřil, že by chtěl učinit změny ve vedení ozbrojených sil a zakročit proti armádním programům pro podporu rovnosti a inkluze. Trump svou volbu obhajoval sdělením: „Pete je tvrdý, chytrý a skutečně zastává názor, že Amerika je na prvním místě. S Petem v čele se nepřátelé Ameriky budou mít na pozoru – naše armáda bude opět skvělá a Amerika nikdy neustoupí.“

Největší novinkou ministerského výběru je další moderátor Fox News, Sean Duffy, který už politický post v minulosti zastával. V letech 2011 až 2019 působil v Kongresu, přesněji ve Sněmovně reprezentantů. Zajímavostí je, že v televizi nevystupoval pouze jako moderátor, ale v devadesátých letech se zúčastnil realitních seriálů, například The Real World: Boston, kde poznal svou manželku. Společně mají devět dětí a natáčí vlastní lifestyle podcast From the Kitchen Table: The Duffys.

Nyní byl navržen na pozici ministra dopravy. V prohlášení Donalda Trumpa stálo: „Bude dávat přednost znamenitosti, způsobilosti, soutěživosti a kráse, když bude obnovovat americké dálnice, tunely, mosty a letiště.“ Trump ohledně Duffyho také uváděl, že jakmile se ujme svého úřadu, zruší přísné emisní předpisy pro automobily, které jsou nyní v platnosti díky stávajícímu prezidentovi Bidenovi. Stojí za zmínku, že Donald Trump byl dřív odpůrcem elektromobilů, ale po Muskově podpoře v kampani své zásady přehodnotil.

Jestliže se Duffy stane dalším ministrem dopravy, bude mít na starosti probíhající vyšetřování společností Elona Muska, která se týkají Tesly Autopilota. Federální letecký úřad (FAA) také navrhnul uvalení sankcí na společnost SpaceX kvůli porušování vesmírných licencí.

Ostatní významné nominace

Další neméně kontroverzní Trumpův návrh se týká člena politického klanu Kennedyů, konkrétně Roberta F. Kennedyho Jr., který je čekatelem na řízení agentur veřejného zdravotnictví, dohromady s ministerstvem zemědělství a sociálních služeb. Ve vítězném projevu Trump pronesl, že Kennedy udělá Ameriku opět zdravou: „Užij si to, Bobby.“ Stejně jako Ramaswamy, i Kennedy nejprve sám kandidoval, ale svou kampaň předčasně ukončil a otevřeně podpořil Trumpa.

Na pozici ministra energetiky se má objevit Chris Wright. Velké množství lidí považuje za kontroverzní jeho lobování za vyšší produkci fosilních paliv, které jde bok po boku s Wrightovým otevřeným popíráním klimatické změny. Podle Trumpova vyjádření k této nominaci má být Wright „klíčovým lídrem, který bude podporovat inovace, snižovat byrokracii a nastolovat ‚nový zlatý věk americké prosperity a globálního míru.‘“

Trump spolu s Kennedym, Wrightem, Muskem a Ramaswamym dokonce před několika dny navštívil zápas Ultimate Fighting Championship (UFC). Utkání probíhalo na stejném místě, na kterém se konal jeden z mítinků volební kampaně. Večer strávili s prezidentem šampionátu Danaem Whitem a podcasterem Joem Roganem, u kterého byl Trump hostem během své předvolební kampaně. Oba zmínění muži budou podle všeho zastávat důležité posty v Trumpově administrativě, nasvědčuje tomu zejména přátelství s nově zvoleným prezidentem a velká míra podpory jeho kampaně.

Prozatímní rozhodnutí Donalda Trumpa tak dokázalo zvednout ze židlí kdekoho. Samotné nominace ale stále nejsou finální, protože kandidáti musí schválit Senát, ve kterém ovšem v letošních volbách republikáni získali většinu křesel. Kabinet v USA, na rozdíl od evropské tradice, slouží pouze jako poradní orgán prezidenta. Prezident si do něj volí svůj vlastní tým, který tak reflektuje jeho zájmy a cíle.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*