Přehled: Dávky > práce
Přehled z týdne 7. – 11. října.
Pondělí
Úřad práce už velkoryse poskytl dávku mimořádné okamžité pomoci téměř 7176 domácnostem zasaženým povodněmi. Celková výše této pomoci dosáhla 330,3 milionu korun, což v průměru znamená více než 46 tisíc na jednu žádost. Podle průzkumu, který si úřad mezi postiženými provedl, přitom téměř pětina zatopených domácností utrpěla škodu v řádech milionů.
V pondělí začala třídenní stávka zaměstnanců justice, která na mnoha místech v Česku ochromila soudy. Podatelny, pokladny i informační centra jsou zavřené, například v Jablonci nad Nisou a Semilech jsou soudy zcela mimo provoz. Referenti neodpovídají a lidé nemají přístup ke spisům. Soudci odročují jednání, konají se jen ta, kde je zajištěna zapisovatelka, nebo ta, která se obejdou bez ní.
Úterý
Opět nám vzrostla nezaměstnanost, a to na krásných 3,9 procenta ze srpnových 3,8 procenta. Podle vážených analytiků je na vině česká ekonomika, která nevytváří dostatek nových pracovních míst. S velkým překvapení největší nezaměstnanost byla v Ústeckém kraji, krásných 6,2 procenta. A jelikož Praha je drahá, nezaměstnanost tam je nejnižší a to pouze 2,9 procenta.
Prezident Petr Pavel jmenoval dva nové ministry, čímž vláda Petra Fialy konečně získala všechny potřebné figurky. Premiér uvedl Petra Kulhánka na ministerstvo pro místní rozvoj a Lukáše Vlčka na ministerstvo průmyslu a obchodu, aby neztráceli čas, kterého už stejně moc nezbývá. Vlček by měl prý navázat na „skvělé“ výsledky svého předchůdce. Kulhánek dostal na starost digitalizaci stavebního řízení a bytovou výstavbu, která se teď možná konečně rozhýbe.
Středa
Všichni obvinění v kauze zmanipulovaných zakázek, včetně bývalého náměstka moravskoslezského hejtmana Jakuba Unucky, se při výslechu přiznali. Podle důvěryhodných zdrojů ČTK to mohl být důvod, proč žalobce nepožadoval jejich vzetí do vazby. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej a zástupce EPPO Vít Koupil odmítli radši situaci komentovat.
Dva lidé zahynuli při raketovém útoku na izraelské město Kirjat Šmona u hranic s Libanonem, informovali záchranáři podle agentury AFP. K útoku se přihlásilo libanonské teroristické hnutí Hizballáh, které na tuto oblast útočí již více než rok. Libanonská média také hlásí, že v noci na středu pokračovaly izraelské údery na jižní předměstí Bejrútu.
Trochu pro odlehčení a pobavení, ve středu museli brněnští policisté dvakrát zkontrolovat, zda slyší správně, když zastavili postaršího řidiče, který se zrovna vydal na „malou nákupní jízdu“. V jeho krvi totiž naměřili téměř tři promile alkoholu a cíl jeho noční projížďky? Jel si pro další láhev vodky. Není to poprvé, co sedl za volant pod vlivem, tak mu policisté to auto rovnou zabavili.
Čtvrtek
Češi jsou zase o kousek blíže k omezení odpadu v přírodě. Ve čtvrtek, na již čtvrtém zasedání, schválila vláda novelu zákona o odpadech. Ministr pro životní prostředí Petr Hladík o tom informoval na tiskové konferenci. Přesněji se jedná o novelu, která má zajistit zvýšení recyklace. Jednoduše řečeno na PET lahve a kovové produkty je plánovaná čtyřkorunová záloha. Není to moc, ale korunka ke korunce se vždy hodí.
Čína se zase překvapivě naváží ženám do jejich plodnosti, tentokrát ale trochu naopak. Vláda si uvědomila, že musí nějak vyřešit klesající plodnost žen, a tak se rozhodli zasahovat do jejich rozhodování o mateřství. Úředníci tak neváhají ženám telefonovat, ptát se na všechny možné dotazy, nebo dokonce klepat na dveře. Reportérka Vivian Wangová z New York Times navštívila porodnice a úřady v Pekingu a Nankingu, aby přinesla živé svědectví o tom, jak se stát snaží být součástí každé rodinné fotografie.
Pátek
Hurikán Milton za sebou nechává šestnáct obětí. Hasiči na Floridě stále tvrdě pracují a už se jim podařilo dostat do bezpečí téměř tisícovku lidí. I přesto, že srážky a záplavy potrvají ještě několik dnů, část evakuovaných už se vrací zpět do svých domovů. Bohužel, číslo obětí ještě není konečné, podle BBC teď budou hasiči nacházet další mrtvé, až budou mít lepší přehled o ničivé cestě hurikánu.
Další z mnoha Nobelových cen zná svého vítěze. Mimo literaturu, chemii, fyziku a medicínu už víme kdo si odnese peníze za mír. Jedná se o japonskou organizaci Nihon Hidankjó, která bojuje proti jaderným zbraním a sdružuje přeživší jaderných útoků na Nagasaki a Hirošimu. Jejich hlavním údělem je zabránit hrozbě, která může zničit celý svět. No, tak snad se jejich agenda dostane i k Putinovi.
Napište komentář