Nejnovější

Přehled: Tak snad Kundera pocítí, snesitelnou lehkost nebytí

Ilustrace Emy Kašparové

Přehled týdne od 10. do 16. července roku 2023.

Pondělí: Kromě toho, že padají teplotní rekordy a je tak vedro, že by se člověk nejradši jen koupal, týden začal slibně pro vstup Ukrajiny do NATO. Turecký prezident Erdogan totiž konečně přestal být proti. Nicméně to vypadá, že oko za oko, vstup za vstup. Chtěl by, aby se Turecko stalo součástí Evropské unie, na oplátku by dál neblokoval Ukrajinu. A zrovna nakupuje letouny od USA, takže co je dobré pro byznys… I tak je to pozitivní zpráva, teď už Ukrajinu od NATO drží jen Maďarsko. – Čínou otřásla tragédie. Masakr v tamní školce si vyžádal šest obětí. Pětadvacetiletý mladík Wu ubodal učitele, dva rodiče a tři děti. Číňané volají po zvýšení ostrahy škol a školek, není to totiž zdaleka první takový případ. (EK)

Úterý: Městský soud v Praze odebral tunelu Blanka kolaudaci. Důvodem je to, že nejsou dokončena protihluková opatření, které požadovalo stavební povolení. Sranda. Blanka je fakt nekonečný příběh. – Ve sněmovně se jednalo o konsolidačním balíčku. Stálo to za to. Schillerová prohlásila, že to co vláda předložila, je mnohem větší hrůza než to, co v květnu představila. Radim Fiala z SPD řekl, že opatření v balíčku jsou škodlivá a hnutí se bude snažit, aby zabránila schválení.  Havlíček z ANO zase toužil po diskuzi, co všechno by se mělo změnit. Ano, nejraději by změnil všechno. Mimochodem ani po dvou hodinách schůze se nedostali k jádru setkání – tedy k tomu balíčku. Co teda jako dělali? – Ale něco pozitivnějšího na konec. Ekonomice se blýskne na lepší časy. Letos by měla stagnovat, v dalším roce stoupnout o dvě procenta a co je nejlepší, že bude klesat inflace. Ještě letos na 10,8 procent a v dom dalším na 3,3. Zní to až moc pohádkově a fakt doufám, že tato předpověď bude přesnější než kolikrát zprávy o počasí. (AK)

Středa: V Česku přibývá nehod uživatelů elektrokoloběžek. Na některé modely je dokonce nutný řidičský průkaz. Řidičský průkaz na elektrokoloběžky? To jako vážně? Vsadím se, že o tom většina Čechů ani netuší. Nebo alespoň to tak na silnicích vypadá. – Zemřel Milan Kundera, jeden z nejslavnějších českých spisovatelů. Až na to, že téměř 50 let žil ve Francii a svá díla psal francouzsky. – Teleskop Jamese Webba vyfotil hvězdy vzdálené 400 světelných let od Země. Nové snímky poskytují detailní pohled na nově vznikající hvězdy. Ale když si vyfotím něco, co mám na dosah ruky, tak to vypadá jak obrázek z Minecraftu. (TV)

Čtvrtek: Možná se nám v těch vedrech může zdát, že jsme v pekle, ale aspoň nejsme třeba v USA. Tam další stát omezil přístup k interrupcím. Tentokrát jde o Iowu, kde se možnost podstoupit umělé přerušení těhotenství zkracuje z pěti měsíců na šest týdnů. Řada žen objednaných na příští týden by se tak k potratu vůbec nemusela dostat. No a taky tam mají to vedro. Třeba v údolí smrti v Kalifornii má padnout nový teplotní rekord za 100 let měření. – V Kalifornii ještě chvíli zůstanu. Ve čtvrtek se ke stávce scénáristů, která trvá od začátku května, připojily také herecké odbory. To znamená zastavení velké části produkce a propagace. To už se stihlo projevit na vysílání talk show, které jedou ze záznamu. Do stávky vstoupili také britští lékaři, kteří požadují vyšší platy. – Umělá inteligence způsobuje přelomové změny ve společnosti. To platí i pro tu českou. Díky AI teď totiž bude božský Kája už opravdu nesmrtelný. Český rozhlas využil hlas Karla Gotta generovaný umělou inteligencí k načtení jeho biografie Má cesta za štěstím. (AH)

Pátek: Hollywoodem otřásá stávka, kterou svět nepamatuje od 60. let minulého století. K filmovým a televizním scénáristům se nyní připojili i herci, kteří bojují za lepší platové podmínky. V reakci na zahájení stávky londýnskou premiéru očekávaného snímku Oppenheimer opustili její protagonisté Cilian Murphy a Emily Blunt. – Vlna veder sužuje nejen Českou republiku, ale i oblíbené letní destinace. Většina zemí na jihu a jihovýchodě Evropy i nadále hlásí extrémní teploty, které místy překračují až 40 stupňů Celsia. Turisti kolabují a památky se zavírají, no vážně. V řeckých Aténách kvůli vedrům zavřeli Akropoli, krátce předtím v něm totiž zkolabovala turistka. – Amerika je zase o krok napřed, tentokrát americká vláda schválila vůbec první volně prodejnou antikoncepční pilulku. Produkt od značky Opill bude pro všechny ženy dostupný bez lékařského předpisu, na pultech lékáren by se měl objevit začátkem příštího roku. Reakce na odvážný krok se různí, lékaři však zpřístupnění antikoncepce vítají. Podle nich bude mít pro ženy řadu zdravotních výhod, a to včetně snížení počtu nechtěných těhotenství. (JS)

Víkend: Vondroušová a její velká výhra! Obhájila první místo ve Wimbledonu. Získala tak první grandslamovský titul v kariéře a 65 milionů k tomu. – Izraelský premiér Netanjahu je nemocinkatý a zrovna ho pustili z nemocnice. Prý cítil mírné závratě. Kdybych měla být hospitalizovaná po každé letní cestě v MHD, plné smardlavých podpaží, tak jsem se závratěma v nemocnici každý den. – V Polsku si energiťák nekoupíš, když ti nebylo 18 let. Novela zákona zakázala nápoje s kofeinem a taurinem pro nezletilé. Tak nazdraví… – Houpací oslíci se nám v Česku začali přehřívat, tak jsem na měsíc zdrhla do Anglie, kde je krásných 20 stupňů. Budu vám teď přinášet cool zprávy každý víkend. (AR)

Redakce
Redakce (Články)
Houpacího Osla založili v roce 2014. Od té doby se složení redakce několikrát změnilo, duše webu ale zůstala stejná. Jsme studentská undergroundová redakce a píšeme o tom, co nás baví a zajímá.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*