Nejnovější

Přehled: Výhled tyrolský pro vyvolené, ilustrátorka na dovolené

Ilustrace Emy Kašparové

Přehled týdne od 3. do 9. července roku 2023.

Pondělí: Ukrajina vyhlásila britskou značku Unilever za mezinárodního sponzora války. Společnost totiž nestáhla své výrobky z ruského trhu, i když po invazi ruských vojsk na Ukrajinu to slíbila. Uvedli, že na trhu nechají pouze položky, které jsou vyráběné v Rusku a jsou základními potravinami nebo hygienou. I přesto, že prý na ruském trhu nechtějí profitovat, se ruské odnoži společnosti meziročně téměř zdvojnásobil zisk. Tak jsme si zase připomněli, že to nedělají aby měli lidi co jíst, no. – Zatímco se tady těšíme na premiéru Barbie, ve Vietnamu mají smůlu. Asi by se pro to našly i vážnější důvody, ale teď se navíc ani nepodívají na tuto novinku režisérky Grety Gerwig. V celé zemi byl zakázán, protože prý uznává čínský nárok na Jihočínské moře. Jestli čekáte Barbie vyjadřující se k asijské politice, budete asi trochu zklamaní. Osobně by mě nenapadlo, že z té mapy, která všechno způsobila, jde něco vyčíst. Natož aby vyvolala takové drama. – Na filmovém festivalu v Karlových Varech byl představen snímek Citlivý člověk. Ten vznikl na motivy stejnojmenného románu Jáchyma Topola. Diváci odcházeli plní emocí, dalo by se říct, že spíš negativních. „Nevím, co si o tom mám myslet, upřímně. Moc jsme to asi s rodinou nepochopili“ řekla jedna z návštěvnic. Myslím, že je chápu. Úplně stejnou reakci jsem měla, když mi rodiče dali ve čtrnácti přečíst Sestru. (AH)

Úterý: V Kramářově vile se sešel premiér Fiala a slovenský předseda vlády Ódor. Bavili se o energetické a obranné spolupráci a taky o válce ne Ukrajině. – Japonsko dostalo zelenou na vypouštění vody z Fukušimy do moře. Naštěstí zelená není a je ošetřená a japonský plán na její vypouštění je v souladu se všemi bezpečnostními pravidly. – Mariánské Lázně jsou už šesté léčivé, co u nás máme. Zdejší klimatické podmínky zařadilo ministerstvo zdravotnictví mezi léčivé zdroje. – V lomu Velká Amerika utonul muž. Druhý muž si chtěl ze skály nafotit zásah záchranářů, ale spadl taky. Jak vidno, i pouhé focení záchranářů může být nebezpečné. – A na závěr zvířátko. Ve Rwandě se narodilo mládě vzácného nosorožce černého. A ČR má na tom podíl, protože matkou je samice, která byla převezena ze Safari Parku Dvůr Králové. (AK)

Středa: Český vojenský lékař Ivo Kašpárek musí zaplatit 170 tisíc, aby mohl odletět z Koreji. Tam ho drží již od dubna za údajné obtěžování hygieničky. Celkem drahé plácnutí, ale zase si mohl odpočnout od manželky. – Tradice jsou od toho, aby se dodržovali. A tak Karel III. podstoupil druhou, formální, korunovaci ve skotském Edinburghu. A že většina Skotů odmítá britskou monarchii? Před tím zavírá král oči stejně jako během první korunovace. – Ve Velehradu se konala poutní mše k uctění příchodu Cyrila a Metoděje. Mši v češtině odsloužil nigerijský arcibiskup a velvyslanec Vatikánu Jude Thaddeus Okolo. Věřící měli štěstí, že šel náhodou kolem. Jinak nevím, kdo by mši odříkal. – Jihokorejský národní orchestr dirigoval robot. Odborníci ho však kritizovali, že nemá ten správný „cit“. No nevím, rukama máchal stejně jako člověk. Prý ale nebude k zahození na zkoušky, protože kdo má furt mávat rukama. (TV)

Čtvrtek: Letošní červen byl nejteplejší v historii měření. Uvedla to společnost Copernicus. Kdybyste měli pocit, že jste si tuhle historickou událost dostatečně neužili, nemusíte se bát, rekordních teplot nás čeká víc než dost. – Do rakouské vrcholové politiky se možná probojovává nová strana. Je jí Die Bierpartei lékaře a punkového zpěváka Dominika Wlazného, který si říká Marco Pogo. Ten se v posledních prezidentských volbách umístil s 8,3% hlasů na třetím místě. Podle posledních průzkumů jsou s dvanáctiprocentní podporou na svém dosavadním vrcholu. Strana má recesistický program, který obsahuje zásobování rakouských rodin pivem a pivo místo vody v městských fontánách. Už si ale asi začínají uvědomovat, že to nemusí být sranda. Začínají tak sestavovat opravdový program, který se zaměřuje třeba na změny klimatu a hrozbu sílící krajní pravice. Možná že je česká levice mrtvá proto, že na to nejde víc přes pivo. (AH)

Pátek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se za doprovodu premiéra Petra Fialy a potlesku kolemjdoucích zastavil u památníku 17. listopadu na Národní třídě. Nedlouho poté se vydal na návštěvu k našim slovenským sousedům, kde ho uvítala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Tak doufáme, že se u nás Volodymyrovi líbilo a skočili si s Péťou Pavlem aspoň „na jedno.“ – Threads vs. Twitter, nová internetová bitva, která bude krvavější než ta u Slavkova. Společnost Meta Platforms vlastněná Markem Zuckerbergem přišla na trh s novou sociální sítí Threads, která až podezřele připomíná Muskem vlastněný Twitter. Právník Twitteru nyní Zuckerbergově společnosti vyhrožuje žalobou, Meta totiž v posledním roce přijala několik bývalých zaměstnanců Muskovy společnosti, kteří měli stále přístup k určitým datům, podle obvinění tak využila jejich znalosti k vytvoření nové sítě. Jak tahle válka dopadne zatím není jisté, už nyní se však Threads staly jednou z nejoblíbenějších aplikací na zařízeních Android a iOS. – Dříve oblíbené společnosti Samsung klesl za poslední tři měsíce zisk o 96 procent, konkrétně propad činil zhruba 10 miliard korun. Podle agentury Reuters jde zatím o předběžná data, pokud by se však potvrdila, jednalo by se o nejhorší hospodářské výsledky Samsungu od začátku roku 2009. (JS)

Víkend: V Česku padají teplotní rekordy a pociťujeme to všichni… Globální oteplování ale přece neexistuje. – Jeden z nejlepších cyklistických sprinterů Mark Cavendish si už moc nezasprintuje. Po pádu se vážně zranil a rekordy už pravděpodobně nepokoří. – Ostravský festival Beats for Love tento víkend skončil a bylo to velký! Přišlo přes 40 tisíc lidí. Nejvíc se jich přišlo podívat na známého DJ Tiësta. – Pořad Spotlight od webu Aktuálně.cz oslavil úspěšných 100 dní od jeho spuštění. Tak přejeme další úspěšné stovky dní. (AR)

Redakce
Redakce (Články)
Houpacího Osla založili v roce 2014. Od té doby se složení redakce několikrát změnilo, duše webu ale zůstala stejná. Jsme studentská undergroundová redakce a píšeme o tom, co nás baví a zajímá.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*