Nejnovější

Přehled týdne 31. 10. – 6. 11.: Mrtví slaví, dráhy zdraží a Twitter pelichá

Ilustrace Emy Kašparové

Pondělí: Babiš na Hrad, řekli si v ANO. Uděláme z něj Hrabiše (ne, že by už nenahrabal dost). Hnutí ho podpořilo dostatečným počtem podpisů. Kandidáta tak odevzdali poslední týden před deadlinem. Něco jako já s úkoly. – Před Úřadem vlády se zastřelil muž. Ať to myslel jakkoliv, tak z jeho činu hned profitují protivládní hnutí. Mluví o něm jako mučedníkovi a na místě se objevily transparenty s nápisy jako “První oběť této protektorátní pětikoalice”. No možná by si přesně toto přál. – Přes Česko v noci projel konvoj francouzské armády. Ještěže to v půlce klasicky nevzdali. (KL)

Úterý: V Izraeli se konaly páté parlamentní volby za tři a půl roku. Zvítězil Benjamin Netanjahu, který loni ve funkci skončil po 12 letech coby nejdéle sloužící izraelský premiér. Teď se o post ucházel znovu, přestože je souzený kvůli korupci. Se svými spojenci z náboženských a krajně pravicových stran sestaví novou vládu. Kromě plánu na anexi okupovaného Západního břehu Jordánu slibuje také větší politickou kontrolu justice. Proč asi. – Symbol sametové revoluce, disidentka Marta Kubišová oslavila osmdesáté narozeniny. Ať mír dál zůstává s touto krajinou! – České dráhy spustily prodej jízdenek na nový jízdní řád, který bude platit od 11. prosince. V předprodeji je možné nakoupit jízdenky za současné ceny, s platností nového řádu však přijde zdražení o 15 procent a více. Třeba se dočkáme i včasných příjezdů vlaků… počkat, co to plácám. (EK)

Středa: V Keni zemřela největší slonice Dida. Údajně se dožila nejméně 60 let, což je na slona prý vzácné. Asi jo, netuším, nejsem ornitolog přes slony. Byla to taky slavná herečka, jelikož se objevila v několika dokumentech. – Jeden z nejlepších šachistů světa Anatolij Karpov je v umělém spánku. Co se přesně stalo se zatím neví. Prý ho našli ležet v bezvědomí kousek od Státní dumy – dolní komory ruského parlamentu. No naměřili mu docela vysoké množství alkoholu v krvi, tak kdo ví, jestli tam neležel už od úterního večera. – Jsou dušičky, takže doufám, že jste se všichni zašli podívat na hřbitov. Samozřejmě až po setmění. Jestli jste tam byli přes den, tak je to od vás sice moc hezké, ale budu vás považovat za sračky. (MK)

Čtvrtek: V Etiopii po dvou letech války uzavřely obě strany trvalé příměří. Nevím jak vy, ale já o tom věděla trapně málo. No ale šlo o konflikt, ve kterém proti sobě stála etiopská vláda a etnická skupina Tigrajců. Během těch dvou let zemřely statisíce lidí a tři miliony byly vyhnány z domovů. Do povstaleckého regionu byly navíc blokovány humanitární dodávky, takže žít tam vážně nebyla výhra. Návrat humanitárního zásobování je spolu s odzbrojením jednou z hlavních podmínek příměří. – Elon Musk má Twitter a uživatelé Twitteru mají smůlu. Z nového majitele sítě nejsou nadšení ani inzerti, kteří z ní ve velkém odcházejí. Twitter je na reklamách do velké míry finančně závislý, ale Elon má řešení. Stačí propustit dostatek zaměstnanců a zbytek vybrat po osmi dolarech. (AH)

Pátek: Ruský diktátor Putin a jeho předchůdce Medveděv se při příležitosti Dne národní jednoty nechali slyšet, že prý na Ukrajině bojují proti nacistům a cílem Ruska je zastavit vládce pekla, ať už používá jakékoliv jméno. V Rusku je však vše v pořádku, balistická raketa Satan II se před časem dočkala požehnání od ruské pravoslavné církve. Takhle na ně, pekelníky. – Finská premiérka se účastí na party podle vyšetřování nedopustila pochybení. Slavím, neb by tento precedent znamenal, že já pochybuji každý víkend. – Ruská armáda má na Ukrajině novou jednotku, která má za úkol střílet dezertéry. Asi jich je furt mnógo. (ŠF) 

Víkend: V Rusku se dějí věci. V městě Kostroma byl požár v nočním klubu, při kterém zemřelo 13 lidí. Důvodem nejspíše byla použitá pyrotechnika. – Jakoby nestačilo, že Slovensko musí řešit smrt Juraje a Matúše. Teď ještě řeší šestnáctiletého studenta, který na střední škole útočil sekerou. Co se to jen s těma lidma děje. – Nová mláďata vlka v Českém Švýcarsku odhalila fotopast. – Před nebo po ruské invazi? V tom má asi Írán trochu bordel. Tvrdí, že bezpilotní útočné letouny Rusku dodali už před válkou. Tak jak to teda bylo hm? – Můžeme se na Netflixu těšit na rozhovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a moderátorem Davidem Lettermanem. – Letecká tragédie v Tanzánii si vyžádala 19 obětí. (TŘ)

Redakce
Redakce (Články)
Káva a publicistika, humor a mládí. Před spaním místo Andersena pročítáme Aristotela nebo alespoň studie o mikroekonomii. Jsme hipsteři, kavárenští intelektuálové a především outsideři. Reagujeme na zpupnosti a neautenticity světa, které vidíme tam, kde končí naše brýle.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*