Jeden svět zve opět diváky do kin. Těšit se mohou na diskuze i bohatý doprovodný program

Již za měsíc bude Olomouc opět domovem mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět, který se zde uskuteční tentokrát po dvacáté šesté. Letošní ročník nabídne návštěvníkům během pěti dnů v součtu 21 filmových projekcí fikčních i dokumentárních filmů na různých místech v Olomouci. Jeden svět Olomouc se bude konat od 24. do 29. března.
Text vznikl v rámci mediální spolupráce.
Do festivalového výběru se letos probojovalo 19 dokumentů, tři fikční snímky a 14 filmů pro základní a střední školy. Program jako obvykle doprovodí přednášky, debaty a diskuze s hosty a hostkami z odborné i laické veřejnosti.
První filmový večer přivítá diváky olomoucké kino Metropol, kde celý festival otevře film Ta druhá. Snímek citlivě pojímá téma sourozenců dětí se speciálními potřebami, tzv. „skleněných dětí“. Ty totiž často zůstávají ve stínu svých bratrů či sester, kteří vyžadují zvýšenou pozornost a péči. Organizační tým olomoucké odnože festivalu vybral film proto, že v duchu hodnot Jednoho světa přináší svědectví o neviditelných bojích, hledání vlastní životní cesty a sebe sama. Již tradičně bude následovat debata, tentokrát s režisérkou filmu Marií-Magdalenou Kochovou.
Dále budou součástí celé akce tzv. seniorské projekce, které pořádají za snížené vstupné i s možností přivézt vybraný film do domova seniorů či jejich klubů. Letos se takto představí film Pozor, padá SNG! o rekonstrukci Slovenské národní galerie. Diváci a divačky budou sledovat příběh ředitelky Alexandry Kusé, která se v aktuálním politickém klimatu na Slovensku snaží galerii zachránit. Anna Kvítková k tomuto snímku doplňuje: „Film otevírá prostor pro diskusi o hodnotě kultury, systémových překážkách i o tom, jak trpělivost a vytrvalost mohou ovlivnit veřejný prostor.“
V rámci relaxovaných projekcí, které se od těch klasických liší tím, že je během promítání po celou dobu rozsvícené tlumené světlo, neexistují žádná striktní pravidla pro sledování a po filmu nebude následovat žádná debata, stojí za zmínku například film Rok vdovy, popisující první rok vdovství hlavní hrdinky, která se v rámci své každodenní rutiny snaží vyrovnat se ztrátou manžela.
Zakončení festivalu proběhne v sobotu, 29. března v sále Central Muzea umění Olomouc, kde budou mít návštěvníci možnost shlédnout dokument Dům bez východu, mapující boj brněnských rodin za důstojné bydlení. Tomáš Hlaváček, režisér filmu a host následné debaty, sleduje jejich každodenní zápasení s majitelem domu, nečinností úřadu i systémovou nespravedlností. Díky filmu si diváctvo uvědomuje, že základní práva nejsou samozřejmostí pro všechny, a poskytuje podrobný vhled do bytové nouze a obchodu s chudobou.
Ani letos nebude nouze o doprovodný program. 26.3. se v 17:00 v kavárně Amadeus uskuteční Workshop Braillova písma, 28.3. proběhne přednáška PhDr. Leony Jochmannové, PhD., s názvem Jak přežít trauma, během které se lidé dozvědí například to, jak trauma vzniká, jaké jsou jeho projevy, nebo jak být oporou pro sebe a své blízké v náročných životních situacích. V klubu HellPasso se 25.3. představí zpěvák Michal Juřička, následně po něm pomyslnou štafetu převezme Dj Elzino von Beneshow.
Celý festival se opět právem poměrně intenzivně věnuje problematice ruské agrese na Ukrajině, nebo se soustředí na narůstající společenské napětí na Slovensku, které je způsobeno aktuální politickou situací. Stále ale nezapomíná otevírat témata, která jsou pro mnoho lidí aktuální, ale nedostávají ve veřejném prostoru zaslouženou pozornost. Jeden svět je tak jedinečnou příležitostí k otevírání společenské debaty a zvyšování povědomí o věcech, které se nás možná přímo nedotýkají, ale jednoznačně ovlivňují životy naše a našich blízkých.
Kompletní nabídka projekcí a doprovodného programu je k dispozici na webu. Festival pořádá organizace Člověk v tísni ve spolupráci se Skautským institutem.
Napište komentář