Nejnovější

Digitální semafor pro práci s dětmi: Zelená je dobrá, červená křičí STOP!

Foto: Pixabay

Připravovaný dětský certifikát určený pro zamezení sexuálním násilníkům v práci s dětmi by měl přijít do řešení v lednu příštího roku. Kromě například povinného posudku o zdravotní způsobilosti nebo kurzu první pomoci by měl také nově platit takzvaný digitální „semafor“. Půjde o zvláštní výpis z trestního rejstříku, kterým by se lidé se zájmem o vykonávání práce s dětmi prokazovali.

Ohrožování výchovy dítěte, týrání, výroba a nakládání s dětskou pornografií, pohlavní zneužití anebo znásilnění – to jsou některé z mnoha činů, které by měly být zahrnuty v certifikátu pro práci s dětmi. Jedná se o výpis z trestního rejstříku, který by měl zamezit sexuálním delikventům vykonávat profesní nebo dobrovolnou činnost zahrnující přímý a pravidelný kontakt s dětmi. Klasický trestní rejstřík tak, jak ho známe dnes, může člověk získat jednoduchým způsobem – přes Czech POINT nebo přes Portál občana. Získání nového certifikátu by nemělo být o nic složitější.

Podoba certifikátu by už měla být odlišná. U klasického trestního rejstříku si odsouzený může za splnění stanovených podmínek a po době uplynutí uděleného trestu zažádat o vymazání trestního rejstříku. Nový certifikát by ale takovým situacím předcházel. Měl by totiž ukazovat skutečnost o spáchání trestného činu i po době tzv. „výmazu“ a zahrnout tak i dřívější pachatele. Dále by také neměl jeho obsah nést konkrétní informace o spáchaných trestných činech – to ministerstvo navrhuje s cílem snížit míru stigmatizace.

Takzvaný digitální „semafor“ by měl zaměstnavatelům i rodičům na základě vyžádání prozradit, zda se člověk pracující s dětmi nebo ucházející se o práci s dětmi někdy nějakého trestného činu dopustil. Zelená barva semaforu by značila, že je vše v pořádku a pro práci s dětmi je osoba vhodná. Červená by naopak ukazovala na spáchané činy v minulosti a dané osobě by se možnost práce s dětmi nenaskytla. Oranžová barva pevně dané pravidla zatím nemá a ministerstvo stále dolaďuje detaily.

„Přijde mi to jako skvělý způsob filtrace způsobilých lidí. Pro člověka, který se pravděpodobně bude pohybovat mezi dětmi celý život, to může být i strašák, ale podle mě je to ideální bezpečnostní prvek. Věřím, že kdybych měla dítě a věděla, že se daná učitelka dopustila trestného činu a byla z něj platně usvědčena, určitě bych pochybovala o její kompetenci. Samozřejmě záleží na závažnosti samotného trestného činu, nic to ale nemění na tom, že daná osoba by mezi dětmi neměla být příkladem,“ komentuje situaci studentka pedagogické fakulty ZČU v Plzni.

Některé trestné činy by se měly propisovat do výpisu automaticky, jiné by měly být naopak posuzovány soudem. Půjde o jakousi prevenci, aby lidé, kteří žádné riziko pro práci s dětmi nepředstavují, záznam v rejstříku neměli. Spadat by sem měly například nedbalostní trestné činy, činy nevykazující přímé ohrožení dětí, držení malého množství drog, finanční trestné činy nebo účast na potyčce či napadení v mládí.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*