Nejnovější

Máte Přehled? My totiž ano!

Grafika: Adéla Marková

Pondělí

Bývalá kandidátka na prezidentku a lídryně hnutí STAN do Evropského parlamentu Danuše Nerudová se konečně stala členkou tohoto hnutí. Nerudová podle jejích slov zvažovala vstup do strany již delší dobu, ale vrcholným impulsem bylo její naprosté názorové ztotožnění s předsedou na společenská témata s předsedou strany Rakušanem. Snad má s sebou paní Nerudová i spacák, aby jí v tom stanu nebyla zima.

Studenti práv, radujte se! Soudcům se totiž od letošního července zvednou platy. Na jednání se šéfy nejvyšších a vrchních soudů v Brně to oznámil šéf české justice Pavel Blažek (ODS). A za mzdami soudců stojí i Ústavní soud, který v minulosti již několikrát avizoval, že materiální zabezpečení patří ke garancím soudcovské nezávislosti. Měsíčně o jednu ojetou Felicii navíc, to není špatný!

Na popud iniciativy Hodina pravdy se na náměstí Jana Palacha v Praze před budovou FF UK se sešly stovky akademiků, aby protestovaly proti chabým a nedostatečným mzdám ve vysokoškolské sféře. Event nesl název Kolaps systému. Děkan FF UPOL Jan Stejskal vyzval vládu k naplnění vládních slibů. Podle jejího programového prohlášení mají totiž celkové investice do školství být na úrovni průměru investic zemní OECD, což má zajistit kvalitu na všech školských úrovních. Realita je ovšem jiná.

Úterý

Ministryně obrany Černochová (ODS) už si neví rady, jak číselně posílit armádu, a tak slibuje navýšení stabilizačního příspěvku pro mladé zájemce, a to zejména v regionech, kde se armádě daří s nábory nejméně. Rekruti nyní mohou zbohatnout až od 12 tisíc korun. Co se týče platů vojáků jako takových, Černochová s nimi zatím neplánuje hýbat.

Stavební úřad Prahy 8 zakázal činnost centru Kasárna Karlín. Několik let se zde nejen studentům dařilo budovat komunity na základě pořádání alternativních kulturních akcí, výstav, koncertů a podobně. Podle úřadu centrum nezákonně využívalo vnitřní prostory, které pro to nejsou zkolaudovány ani stavebně určeny. Práce ve státní správě nebude nějak extra zábavná, ale že z vás udělá tak nudného člověka, že zakazujete mladým se bavit, jsem opravdu netušil.

Vítězem parlamentních voleb v Indii, nejlidnatější zemi světa, se stala strana dosavadního premiéra Módího, Národní demokratická aliance (NDA). V parlamentu získá 295 křesel, a bude tak mít většinu. Vítězství premiér okomentoval: „Dnešní vítězství je vítězstvím největší demokracie na světě.“ Jedna a půl miliardovou zemi vede od roku 2014. Třetí funkční období a třetí šance dokázat, že řídit největší demokracii světa je jako řídit rikšu: stačí udržet rovnováhu a uhýbat překážkám.

Středa

Před volbami do europarlamentu se v debatě střetli premiér Petr Fiala (ODS) s lídrem hnutí ANO Andrejem Babišem. Babiš na úvod zkritizoval Evropskou komisi a nazval ji ‚‚socialistickým projektem.‘‘ Premiér mu oponoval podporou této instituce. Babiš poté nazval premiéra psychicky nemocným a doporučil mu návštěvu psychiatra. Musím také vyzdvihnout, že Babiš sice mluvil o míru, ale souhlasil s tím, aby Ukrajina použila dodané zbraně i na ruském území, ano čtete správně.

Do peněžního oběhu v Británii vstupují bankovky s podobiznou nynějšího britského krále Karla III. Bankovky s předchozí vládkyní Alžbětou II. ale budou nadále platit. Bankovky s Karlem III. se budou tisknout pouze jako náhrada za opotřebované bankovky nebo v případě, že po nich stoupne poptávka. Alžběta II. zůstává v oběhu, Karel má tedy dost času, aby se stal králem nejen na trůnu, ale i v peněženkách.

Podle serveru The New York Times bylo od začátku ruské invaze na Ukrajině na jejím území zničeno, nebo alespoň poničeno více než 210 tisíc budov. Největší škody utrpělo město Mariupol a zhruba polovina všech poničených domů se nachází na Donbasu na východě Ukrajiny. Zničeno je přes 900 škol, nemocnic a kostelů.

Čtvrtek

Sněmovní mediální výbor doporučil Poslanecké sněmovně odvolat z Rady České televize Luboše Xavera Veselého. Doporučení na jeho odvolání souvisí s jeho nedávnými urážlivými výroky na adresu slovenské političky Magdy Vášáryové. Xaver se k Vašáryové vyjádřil ve svém pořadu Xaver live takto: „Milá zlatá Vášáryová, ty spodino, já ti ze srdce přeju, aby ti mráz roztrhnul p*del.“ Rozhořčilo ho její vyjádření na adresu voličů slovenské Smer SD. Vašáryová totiž voliče označila za potencionální nacisty a fašisty.

Za nacistu a fašistu bývá v posledních dnech označován i lídr kandidátky do europarlamentu koalice Přísaha a Motoristé sobě, Filip Turek. Důvodem jsou nyní již virální fotky Turka, kde při jízdě autem zvedá pravici, video, kde má vedle sebe položený svícen s vytlačenou svastikou, nebo fotografie v helmě se symbolem řecké neonacistické politické strany Zlatý úsvit. V reakci na to ho koalice stáhla z debat. Odůvodnila to předcházením eskalaci situace.

Slovenský premiér Robert Fico poprvé od atentátu promluvil k veřejnosti. Měl na výběr, mohl se pokusit společnost alespoň pro jednou stmelit a uklidnit vyhrocenou situaci, on se ale rozhodl společnost nadále rozdělovat. Atentátníka označil za ‚‚aktivistu slovenské opozice,‘‘ kterému jeho hrůzný čin odpustil, neboť se pouhým ‚‚poslem zla opozice.‘‘ Do práce se podle jeho slov vrátí na přelomu června a července. Stále čekám na den, kdy se přes československou hranici dostane alespoň jedna dobrá zpráva, od minulého podzimu jsem totiž nezaregistroval ani jednu…

Pátek

Prezident Pavel se chystá udělit slovenské prezidentce Čaputové při příležitosti její poslední návštěvy ČR ve funkci nejvyšší státní vyznamenání, a to Řád bílého lva. Prezidentka do Prahy dorazí 12. června za doprovodu svého partnera Juraje Rizmana. Ocenění jí však Pavel předá až o den později v Trůnním sále na Pražském hradě. Čaputová dostane oficiální důkaz, že je lvice nejen doma, ale i u nás!

Pavel kromě řádů Bílého lva rozdává také podpisy, nikoliv však autogramy. Podepsal totiž společně s dalšími devíti zákony i novelu trestního zákoníku. Ta redefinuje znásilnění, bude za něj považován jakýkoliv nesouhlasný pohlavní styk. Šéf české justice Pavel Blažek (ODS) shrnul i nově platnou zásadu: „Do dvanácti let se na děti nesahá.“ Jakákoliv sexuální praktika s dětmi tak bude nově považována za znásilnění. Pavel rozdává podpisy s novými zákony jako bonbóny na vánočním trhu. Teď ještě, aby ty zákony šly shodit stejně špatně jako cukroví.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*