Nejnovější

Přehled: Požár tu, požár tam, všude kam se podívám

Ilustrace Emy Kašparové

Přehled týdne od 24. do 30. července roku 2023.

Pondělí: Greta Thunberg dostala pokutu. Cca 5000 za neuposlechnutí výzvy policie. Ty ty ty! A už to nedělej. Určitě efektivní. – (Asi) Ukrajina poslala sebevražedné drony na Moskvu. Naštěstí netrefily žádný obydlený dům. Mířily na ministerstvo obrany. Podle 1984 alternativa ministerstvo míru. – V Číně spadla celá střecha tělocvičny na děti, když trénovaly volejbal. ,,Vem to bagrem” dostává nový a černý rozměr. (KL)

Úterý: V Paříži probíhá velké čištěny Seiny, aby měli příští rok na olympijských hrách plavci, kde plavat. I s potápěči se do vod Seiny vrátí po sto letech. Dosud bylo plavání v řece skrz znečištění zakázáno, ale určitě se našel aspoň jeden člověk, co tam šupnul i tak. U Gangy to třeba problém není, ale to je jiná písnička. – Škodovka už není úplně českým autem delší dobu, teď však hrozí, že bude zase o něco míň z Česka. Konkrétně model Enyaq, kterému hrozí, že se jeho výroba přesune do Německa. Není to jisté a jasno budeme mít na podzim. No tak schválně, jestli nám náš jediný elektromobil zůstane v kraji. – V Řecku stále zuří požáry. Malé letadlo, které proti nim zasahovalo, se zřítilo na ostrově Euboia. – Česko nepředložilo včas svůj energeticko-klimatický plán Evropské komisi. Ale na(ne)štěstí v tom nejsem sami. Další země to také zatím neudělali. (AK)

Středa: Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Zkuste Rhodos. Vůbec tam nehoří a vyhlášený stav nouze tam taky není. Řecký ostrov se dál zmítá v plamenech, ale dovolená je dovolená a nás Čechy nemůže nějaký oheň zastrašit. – V USA je živo kolem výpovědi bývalého zpravodajce ohledně UFO. Ten tvrdí, že USA nalezly kromě mimozemských technologií také nelidské ostatky. Válka, UFO, krize, změna loga Twitteru… Co nás ještě čeká? – Rusko odstoupilo od dohody o vývozu obilí, čímž se bude zabývat rada NATO. No nechci rýpat, ale co s tím jako udělají, když si Putin dělá co chce? Maximálně tak řeknou: „Tytyty, Putine, to se nedělá!“ Putin si však nedělá těžkou hlavu ze zatykače, natož z obilí. (TV)

Čtvrtek: Do Polska proudí řekou Odrou mrtvé ryby z Česka. Příčina úhynu zatím není známá, mohlo by to být náhlými změnami počasí či nedostatkem kyslíku. – Žhavá dovolená vás nečeká jen v Řecku. Na chorvatském ostrově Čiovo vypukl požár a rychle se rozšířil. Dým byl vidět i z nedalekého Splitu. Pro Dalmácii je to už druhý požár tento týden. V úterý ohně vzplály zhruba 12 kilometrů od města Dubrovníku. – Ukrajinská šermířka byla na mistrovství světa diskvalifikována poté, co si odmítla potřást rukou se svou ruskou soupeřkou. Mezinárodní šermířská federace sice umožňuje sportovcům z Ruska a Běloruska soutěžit pod neutrální vlajkou, to ale pro Ukrajinku Olhu Charlanovou nic nemění. Charlanová svou ruskou soupeřku porazila, po zápase však její ruku odmítla gestem napřaženého meče. Ruska si stěžovala na nedostatek respektu, což zřejmě přispělo k diskvalifikaci ukrajinské šermířky. Ukrajinská šermířská federace je silně pobouřena a připravuje odvolání. (EK)

Pátek: Twitter nebo X? Když nevíš, zeptej se Elona! Musk twitterové komunitě zkrátka nemůže dát chvíli pokoj, tentokrát už zašel ale opravdu daleko. Modré logo s bílým twitterovým ptáčkem pozná snad každý, miliardáře a vlastníka Twitteru Elona Muska už zřejmě omrzelo, a tak se ho ze dne na den rozhodl přeměnit na prachobyčejné X. Náhlá změna pochopitelně vyvolala negativní reakce a uživatelé nechápou, jestli se teď bude místo tweetování iXovat. Na jednom se ale shodnou všichni, Musk by měl konečně přestat oXidovat twitterovou komunitu. – Mafra na prodej? Podle informací Deníku N má holding Agrofert bývalého premiéra Andreje Babiše jednat o prodeji vydavatelství Mafra. Nejvážnějším zájemcem o mediální skupinu je údajně majitel holdingu Czechoslovak Group Michal Strnad. Mafru chce odkoupit za více než 4,5 miliardy korun! Jeden z největších českých mediálních domů vydává například Mladou frontu DNES, její internetovou podobu iDNES.cz nebo Lidové noviny, provozuje i televizní stanici Óčko. Hlavním důvodem prodeje Mafry je novela zákona o střetu zájmů známá také jako „lex Babiš,“ kterou v červnu schválila sněmovna. – Ve svých 76 letech zemřela herečka Jana Šulcová. V 70. a 80. letech si Šulcová získala popularitu díky televizním seriálům Byl jednou jeden dům a My všichni školou povinní. Naše generace ji zná ale především jako hvězdu legendární české komedie S tebou mě baví svět nebo jako Zdenu ze seriálu Horákovi. Ať v hvězdném nebi odpočívá v pokoji! (JS)

Víkend: Brightonský pride se blíží! Celé město je vyzdobené a v každém obchodě jsou tématické předměty. Tento rok to bude velký… Jako vždy. – Už podvanácté navštívili Českou republiku Depeche mode. Přišlo se podívat 60 tisíc lidí. – Ye je zpátky na Twitteru. Náš starý známý Kanye West se po osmi měsících vrátil zpátky na Twitter. Muskovi už jeho antisemistské komentáře asi neva. (AR)

Redakce
Redakce (Články)
Houpacího Osla založili v roce 2014. Od té doby se složení redakce několikrát změnilo, duše webu ale zůstala stejná. Jsme studentská undergroundová redakce a píšeme o tom, co nás baví a zajímá.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*