Nejnovější

Přehled: Putine, Putine, zatykač na tebe!

Ilustrace Emy Kašparové

Přehled týdne od 13. do 19. března roku 2023.

Pondělí: PPP (prezident Petr Pavel) byl dneska na první zahraniční cestě, tedy alespoň ve funkci. Kam jinam než na Slovensko, když mu nedávno Čaputová hnedka po výhře přijela blahopřát. – O víkendu se na vyhrocené protivládní demonstraci objevil kontroverzní děkan VŠE známá firma Ševčík. Hnedka jak se to proláklo, tak rektor i studenti požadují jeho odstoupení. Že by pohár přetekl? Na rozhodnutí má do zítra. – Něco si přejte, v USA padá další banka. (KL)

Úterý: Úterý bylo celé ve znamení děkana Ševčíka z Národohospodářské fakulty VŠE, který se chudák omylem objevil na protivládní demonstraci. Rektora univerzity požádal o delší čas na zvážení jeho výzvy k odstoupení. Ačkoliv internetem proletěly fotky, na kterých Ševčík stojí tváří v tvář těžkooděncům, on si i nadále obhajuje, že se tam zjevil náhodou. – Fotbalové mistrovství světa 2026 se protáhne na 40 dní. FIFA upravila formát, a tak se mistrovství poprvé zúčastní 48 týmů. – Soud v Nizozemsku uznal vinným muže, který si během soulože sundal bez souhlasu partnerky kondom. Muž byl odsouzen k tříměsíčnímu podmíněnému trestu odnětí svobody a slečně musí zaplatit odškodné tisíc euro. As he should. (VJ)

Středa: Petr Pavel ve středu oznámil, že podepíše novelu zákona o penzích. Co na tom, jestli s tím souhlasíte nebo ne. Nejvíce neuvěřitelné na tom bylo, že Petr uspořádal tiskovou konferenci. A na té mluvil. S novináři. A vysvětlil jim svoje kroky. Co to jako má být?! – Studenti VŠE se ve středu sešli na náměstí Winstona Churchilla. Požadovali odstoupení děkana Národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka. Opakovaně prý porušuje etický kodex a poškozuje tak dobré jméno celé školy. Naposledy se Ševčík předvedl o víkendu na protivládní demonstraci, kdy se skupina lidí pokusila dostat do budovy Národního muzea. Ševčík argumentoval, že prý šel jen okolo. No… Několik stovek studentů  šlo také určitě jen okolo… – NASA představila skafandry, ve kterých se opět projde člověk po Měsíci! Nové skafandry budou použity v rámci mise Artemis III., která proběhne v roce 2025. Při představení to už vypadalo, že astronauti konečně budou ještě víc cool, než doteď. Prototyp skafandru byl představen v černé barvě. Finální verze bude ale opět bílá, prý kvůli teplotě. No, tak zase nic. Mohli by to teplo jako chvíli vydržet a vypadat lépe. (MK)

Čtvrtek: Statisíce Izraelců se vydaly do ulic. Protestují proti soudní reformě, kterou se snaží prosadit vládní koalice Benjamina Netanjahua. Ta má zabránit tomu, aby do politiky zasahovali aktivističtí soudci. Jejich aktivismus podle všeho spočívá v tom, že nechtějí premiérovi odpustit podvody a korupci. Chudák. Ten šovinismus musí být vyčerpávající, snad by si zasloužil trochu vatu. – Severokorejská armáda vypálila další balistickou raketu. Stříleli do vzduchu, ale kdyby ne, mohla dolétnout až do USA. Jihokorejský prezident to prohlásil za provokaci, za kterou zaplatí. Musím říct, že si energii mezinárodní politiky užívám čím dál méně. – Zjistilo se, že ruský oligarcha Prigožin chtěl rozjet podnikání v Česku. Od devadesátek měl založenou firmu, která měla do roku 2016 sídlo v Teplicích. Nakonec z toho ale nic moc nebylo. Tohle je hlavně shout out mému rodnému městu. Evidentně se tam může stát všechno. (AH)

Pátek: Mezinárodní trestní soud v Haagu vydal zatykač na ruského tyrana, teda prezidenta, Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Marii Lvovou-Bělovou. Viní je z únosů ukrajinských dětí. Rusko tento krok samozřejmě bagatelizuje, ale nakonec si stejně bude muset nasypat popel na hlavu. – Turecko zahájí ratifikaci vstupu Finska do NATO. O žádosti bude jednat turecký parlament. Erdogan doufá, že zákonodárci vstup Finska schválí před květnovými prezidentskými a parlamentními volbami v Turecku. Ten tureckej panáček chce mít pod kontrolou snad úplně všechno. Navíc si teď soused od vedle (Švédsko) připadá, že zůstalo na ocet, na vstup do Severoatlantické aliance si holt bude muset počkat. – V Indonésii nově probíhá experiment, který má u studentů středních škol posílit disciplínu. V rámci něho vstávají žáci vybraných škol na vyučování už v 5:30 hodin ráno! Nevím přesně, jak tenhle šílenej experiment má zvýšit efektivitu vyučování, ale pokud chtěj v Indonésii armádu zombie, tak prosím. (JS)

Víkend: V Donbase byl zraněný český medik, který v místech válkou zasažených dobrovolničí. Jeho zdravotní stav je natolik vážný, že momentálně není možné ho převézt zpět do České republiky. – Donald Trump za mřížemi? Napsal na sociální síť Truth soical, že očekává své zatčení kvůli finanční trestné činnosti. V neprospěch bývalého prezidenta svědčí i pornoherečka Stormy Daniels. Té Trump údajně nabídl 130 000 dolarů za mlčenlivost ohledně jejich pohlavního styku. No každopádně oranžová kombinézka mu jistě bude ladit k pleti. – V australské řece Darling uhynuly miliony ryb kvůli nízké hladině kyslíku, kterou způsobily zvýšené teploty. Pozornost k tomuto problému přitáhl až silný zápach mrtvých ryb. A to si lidé stále myslí, že globální oteplování je jenom globální vtip? (AR)

Redakce
Redakce (Články)
Houpacího Osla založili v roce 2014. Od té doby se složení redakce několikrát změnilo, duše webu ale zůstala stejná. Jsme studentská undergroundová redakce a píšeme o tom, co nás baví a zajímá.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*