Nejnovější

Komentář: Stojí Kazma za falešným Zemanem?

Zdroj: fb.com/kazma.kazmitch

KOMENTÁŘ. Video s falešným prezidentem Milošem Zemanem oběhlo redakce napříč republikou. Bylo odesláno z mailového účtu, který se vydával za čínského novináře Krise Chenga z Hong Kong Free Press. Seznam Zprávy ho zveřejnily jako první, a navíc bez vyjádření mluvčího prezidenta. Deníku N se po urgencích podařilo získat jejich vyjádření. Podle mluvčí Seznamu nebylo zveřejnění videa omyl. Redakce Houpací Osel nabízí důvody, proč by za videem mohl stát tvůrce virálních videí Kamil Bartošek alias Kazma.

Video Zemana, který na něm pomáhá čínské stařence, oblétlo před pár dny bleskově internet. Jak následně zjistil server Aktuálně.cz, video se ukázalo být falešné. Houpací Osel tedy rozjel na Twitteru pátrání a snažil se s pomocí investigativního týmu Bellingcat a twitterové komunity o geolokaci místa, v němž mělo být video natočeno. To se redakci nepodařilo.

Na základě investigace Jakuba Mikuláše však redakce publikovala článek, ve kterém vysvětluje, že falešné video se již pár dní před zveřejněním objevilo na Youtube kanálu blogerky Kristiny V. Ta však v reakci na zjištění reagovala tak, že jí někdo údajně ukradl YouTube kanál.

Všechny cesty vedou ke Kazmovi

Proč Kazma? Protože působí na Streamu, který vlastní Seznam. A jeho médium Seznam Zprávy jako první zveřejnilo falešné video – a jak už víme, tak záměrně.

Ostatním redakcím měl dle zjištění Houpacího Osla přijít e-mail s odkazem na video až půl hodiny po zveřejnění Seznamem. Konkrétně na facebooku Seznam Zpráv je uveden čas sdílení 9:55, přitom do ostatních redakcí přišel mail od údajného Chenga až v 10:21.

Dalším vodítkem je to, že redakce Seznam Zpráv měla mít dle svého článku video z internetu, konkrétně z Youtube, kam o tři dny dříve video nahrál nějaký Oliver Lee (nyní víme, že šlo o přejmenovaný účet Kristiny V.). Otazník však vzbuzuje kvalita videa. Video na Youtube bylo nahráno pouze v maximální kvalitě 480p, ale Seznam Zprávy zveřejnily v článku video ve Full HD.

Houpací Osel navíc zjistil ze zdroje blízkého redakci, že článek byl údajně publikován vedením Seznam Zpráv. Jako autor však byla uvedená redakce. Takové privilegium a tajnůstkářství si zaslouží jen pádný důvod. Tím by mohl být projekt poukazující na problematiku Fake News a stále více diskutovaných Deep Fake videí.

Sám Kazma svou účast na videu Houpacímu Oslovi nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. Řekl jen, že video ještě neviděl. Redakce však Kazmu oslovila až po tom, co se reportáž s jeho obdobným vyjádřením zveřejnila Česká televize. Otázka tedy zní, jestli by se po tom, co ho nějaká redakce s něčím podobným konfrontuje, na video nepodíval.

Následně se jeho takzvaný manažer v telefonu podivoval nad tím, že redakce očekávala, že se od něj dozví, jestli za videem Kazma skutečně stojí. „A tak to nejste tak naivní. Viďte?“ ptal se.

Dobrý záměr

Kazma v posledních letech zveřejňuje videa s nějakým posláním. Bylo tomu tak třeba u infiltrace jeho týmu do pořadu Prostřeno, čímž poukázal na neuropsychiatrické onemocnění Tourettův syndrom. Obdobně by teď mohl poukázat na problematiku Deep Fake videí.

Jde o propracovaná videa, která jsou od reality jen těžko rozeznatelná. Na videích se tak mohou z již existujících záběrů připsat výroky nebo činy někomu, kdo s tím nemá nic společného. Celá technologie je náročná jak časově, tak finančně.

Z předchozí Kazmovy práce však víme, že s financemi není problém. A to ani v případě, kdy pro jeden z dílů svého pořadu nechal vytvořit napodobeninu ruské hokejové šatny.

Na Deep Fake by mohl navíc poukázat formou, která nikomu v podstatě neškodí. Falešného Zemana totiž autoři videa ukazují v dobrém světle. A navíc jde o precizní práci, co se týče zpracování. Dokonce tak, že poznávací značky u vozidla, kterým měl údajně prezident na místo přijet, odpovídají značkám pro diplomaty z České republiky.

Je už jen zajimavostí, že se Kazma v minulém roce zúčastnil přednášky o fake news, kde se postavil mezi lidi jako je Nora Friedrichová, Ondřej Neff nebo Miloš Gregor.

Jan Žabka
Jan Žabka (Články)
Zatím stále studuje žurnalistiku na FF UP. Tam také organizuje Studentskou žurnalistickou konferenci. Podle některých se jedná o aktivního blbečka. Prý nesnáší zbytečnosti. Šéfredaktorský veterán.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*