Nejnovější

Desantizace Vánoc ničí vánoční pohodu

Zdroj: Třebechovické muzeum betlémů; Wikimedia Commons

GLOSA: Za pravé české Vánoce, Zachraňte Ježíška – iniciativ a snah o návrat k léty prověřeným tuzemským tradicím je už minimálně tolik co postaviček v Betlému. Svátky klidu a míru se nyní stávají také svátky boje proti kulturnímu imperialismu otylého vousáče, který se vloupává lidem do domů přes komíny. A co k tomu říct než: Jo, hele, v pohodě, jsou Vánoce, slav si to po svém.

Není čemu se divit, že se na tohle zapomíná. Mezi tím zběsilým obletováním obchodů, uvažováním nad tím, jestli teda skutečně za těmihle známými stojí za to jet, a bohulibým mlácením kaprů palicí po hlavě je snadné propadnout pocitu, že vám někdo diktuje, jak slavit Vánoce. Zejména ti uštěpačení kolegové z práce, kteří jen kroutí hlavou nad tím, že jako máte jen dvanáct druhů cukroví.

A pak je tu samozřejmě Santa Claus, přivandrovalý, Colou prosáklý majitel červených kamionů, který se vám snaží nakukat, že jezdí ekologicky na sobím spřežení a že žádná rodinná večeře není kompletní bez bublinkové vody s karamelem a kukuřičným sirupem. Kdyby tam alespoň ještě dávali tu koku, to už by pak vyhlížení Ježíška bylo zábavnější.

Řekněte NE! všemu, co vám brání v klidu

Když se to vykreslí takto, samozřejmě dává to brojení za Ježíška a kouzlo českých Vánoc smysl. Mně jako dítěti říct, že dárky vozí chlapík v červeném, pohybující se tak rychle, že ani není vidět, asi si řeknu, že dárky nosí komiksový superhrdina Flash.

Oproti tomu Ježíšek měl v sobě vždycky punc záhadnosti a probouzelo to představivost v dětských myslích. V rodičích taky stres z toho, jak ty dárky tajně propašovat pod stromeček, ale to je vedlejší.

Vánoce by ale měly být především svátky klidu, takže pokud se chcete vzdát konzumní ikony z USA a pod stromečkem mít krásný řemeslný betlém a čekat na Ježíška, tak klidně. Když chcete ležet u televize a s punčem sledovat pohádky jako S čerty nejsou žerty, je to vaše věc. A jestli se chcete vymezit proti křesťanským tradicím a jako novopohané slavit zimní slunovrat, i to je možnost. Klidně můžete trávit Vánoce přesvědčováním podnikatelů, že se mají vzdát Santy Clause a vrátit se k Ježíškovi. Hlavně pokud to přispěje vašemu klidu na duši a naplní vás to, protože o tom to prostě je.

Pokud však ty tradice dodržujete do puntíku a cítíte se ohroženi americkým Dědou Mrázem v kamionu, pak je to taky kontraproduktivní. Svátky klidu a míru, pokud se cítíte zahnáni do kouta? Asi těžko. Zejména pokud žijete pod neustálým tlakem kvůli představě, že bez něčeho nebudou pravé Vánoce.

A proto pro vás mám za Houpacího Osla dvě zásadní přání: 1. pohodu a mír 2. co nejvíce majonézy v bramborovém salátu. Protože jogurt v bramborovém salátu je ještě větší hřích než Santa v Česku!

Martin Klose
Martin Klose (Články)
Student mediálních studií na FF UP, pseudofilozof, introvert a latentní mizantrop, co rád používá fajnová slovíčka. Všeobecně charakter, kterého si pozvete na párty jen proto, aby umyl nádobí.
  1. Petr Kaminsky | 26.12.2018 v 12:42 | Odpovědět

    Pekne Vanoce vsem v Houpacim oslu a hodne clanku v Novem roce!

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*