Nejnovější

Topolánek: z politického důchodu na Hrad?

zdroj: facebook Mirka Topolánka

GLOSA: Miroslav Topolánek, člověk, který se na Twittrovém účtu definuje jako politický penzista, glosátor a sebevražedný optimista, kandiduje na prezidenta. Snad právě proto, že je sebevražedný optimista. Někdejší předseda ODS se proslavil zejména fackováním novinářů a “lidovou mluvou”. Což je však  zřejmě v době dnešní politické (ne)kultury naprosto legitimní chování, na které jednou budeme ještě rádi vzpomínat.

“Ich komme, ich komme. 5 senátních klubů. Asi to dám. Šílené rozhodnutí. Srdce nad rozumem. Tož tak…,” napsal Topolánek včera na svém Twittrovém účtu. My můžeme jen hádat, v jakém mentálním rozpoložení k tomuto kroku dospěl. Samozřejmě bychom mohli spekulovat, že snaha zvítězit ve volbách je jenom snahou udělit prezidentskou milost jeho nejlepšímu kamarádovi a někdejšímu pobočníkovi Marku Dalíkovi, který zrovna včera nastoupil do vězení za zpackaný nákup pandurů. Ale pravda, jde pouze o spekulaci. Jen tak mimochodem, v rozhovoru pro Český Rozhlas před téměř dvěma lety označil Topolánek soudní proces s Dalíkem za politický proces, za kterým stála CIA. To jenom pro úplnost.

Topolánkovu kandidaturu však můžeme bezesporu chápat jako něco, co trošku opepří prezidentskou volbu, protože – co si budeme namlouvat – doteď to byla hra nepříliš výrazných jmen a Miloše Zemana. Když už nic, tak alespoň bude sranda v televizních debatách. Zároveň člověk, který bude čerpat elektorát částečně od Zemana a částečně také od jeho konkurence, může do dosud poměrně zatuchlé prezidentské volby, kde se jazýčky vah neustále převažují z jedné strany na druhou, vnést nový vítr. Nebo naopak neosloví vůbec nikoho a skončí v politickém důchodu, kam se sám umístil.

Největší překvapení však nepřinesl Topolánek, ale jeho někdejší strana ODS. Po všech těch letech, kdy Petr Fiala slavně hlásá, že se z historie poučili a že chyby ODS se už nebudou opakovat, přijde nový předseda s vyjádřením pro Novinky.cz: „V době, kdy se ukazuje jasný mocenský pakt Zeman–Babiš, považuje výkonná rada Mirka Topolánka za nestranického kandidáta, který je schopen tomuto paktu čelit.” Co si z toho vzít? Strana Topolánka sice nepodpoří, ale jeho kandidaturu zřejmě vítá. Nevím, zda to jejímu vedení dochází, ale jedná se o toho stejného člověka, kterého strana před sedmi lety raději vyhodila z lodi, než aby ji stáhl ke dnu s sebou. Tím si ostatně zachránila kůži na necelé jedno volební období, ve kterém dokonce sestavovala vládu. Potom prasklo, že si současná paní Nečasová hrála s výzvědnými službami a ODS šla ke dnu za Mirkem.

Zdá se ale, že voliči rádi odpouštějí. Odpustili ODS a odpustí také Mirkovi. Návraty starých politiků do politického kolbiště se totiž stávají opět cool. Tak cool, že mě skoro začíná děsit, kam až ty návraty ze strany ODS povedou. Taky by se mohlo stát, že se vrátí do vrcholné politiky opo-smlouva Klaus–Zeman. A to bych nám upřímně nepřál.

Tomáš Pika
Tomáš Pika (Články)
Absolvent žurnalistiky a mediálních studií na Univerzitě Palackého v Olomouci. Velký puntičkář.
  1. Petr Kaminsky | 7.11.2017 v 19:15 | Odpovědět

    Hele, lepsi deset Mirku nez jeden Milos. Kdyz odhlednu konkretne od osoby Topolanka, tak jeho (a Necasovy) vlady se pokousely aspon o nejaky posun (danova reforma, duchodova reforma). Posledni socialisticka vlada se starala jedine o to, aby se zalibila predpokladanemu elektoratu (duchodci, statni zamestanci, prijemci soc. davek) a liti penez do asfaltu a betonu.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*