Nejnovější

Valentýna Skácelová: Lidé by měli být připraveni na setkání s jinou kulturou

Je jí šestnáct a v niqabu testuje toleranci českých a moravských obyvatel. Houpací Osel se k Valentýně Skácelové připojil na cestě po Olomouci a již brzy vám přinese podrobnou reportáž. Jako předkrm nabízíme rozhovor.

První otázka vyvstává sama. Proč?

Velkou roli v tom hraje zvědavost. Taky se zajímám o islám a vlastně celou nynější situaci, kterou každý den sleduji a v projektu hodně využívám. Protože nebýt toho všeho kolem, reagovaly by na mě snad jen děti. A taky ráda provokuji. Myslím, že skloubením těchto skutečností se zrodil tento projekt.

Co tedy od celého projektu očekáváš?

Bude to takový obrázek společnosti, co si myslí o tomto náboženství a jeho kultuře, o nynější situaci. Toleranci nás všech. Chtěla bych zjistit, které věkové skupiny reagují pozitivně, které negativně. Taky určitě porovnám města. Už za sebou mám Kroměříž, Prahu, čeká mě Olomouc a Zlín. Rozhodně není mým účelem nějak tohle náboženství shodit, zesměšnit, právě naopak. Ti lidé (nebo aspoň část) utíkají před válkou do bezpečí a chtějí se začlenit do naší společnosti. Možná to všechno vidím moc pozitivně, ale myslím, že to jde i tak, abychom my, obyvatelé Evropy, byli schopni částečně akceptovat jejich náboženství a kulturu a na oplátku ti, co chtějí zapadnout, aby akceptovali naši kulturu, tradice a nesnažili se je nějak ničit. Přece někoho, kdo je vegan, taky nepřesvědčujeme, ať si s námi dá svíčkovou, jakožto naše národní jídlo a on nás taky nepřesvědčuje, abychom to nejedli.

Nemyslíš, že se v současné době jedná možná jen o zbytečnou provokaci?

Provokace to určitě je, ale ne zbytečná. Lidé by měli být připraveni na setkání s jinou kulturou, méně řešit vzhled muslimských žen a více se zabývat otázkou, jak jim pomoci.

Nemáš strach?

Strach určitě mám, ale ne natolik veliký, aby mě od toho odradil. Hlavně nikdy nejsem sama, to už bych strach měla. Vždy se s někým domluvím a dotyční jdou pár metrů za mnou a v případě nebezpečí jsou připraveni zakročit. Teda aspoň takhle se domlouváme.

Ty experimentuješ s niqabem. Proč právě s ním?

Hlavní důvod je ten, že niqab hodně skryje. Mým problémem je, že mám velmi světlou pleť a pihy, takovou muslimku často nevidíte. Proto padla volba právě na niqab. A navíc, už jsem viděla několik muslimek s hidžábem, nad kterými se málokdo pozastavil, proto jsem volila niqab, ze kterého jsou vidět jen oči.

Strávila jsi několik hodin v nikábu. Dokážeš si představit, že bys ho oblékala běžně?

V žádném případě, je v tom neskutečné horko a to je podzim, kolem 10°C. Navíc to musí být hrozně stresující, ženám by neměl být vidět jediný vlas.

Proč myslíš, že na jeho nošení ženy i tak přistupují?

Přemýšlím o tom pokaždé, co si zavazuji šátky kolem hlavy. Snad to berou jako zvyk, tradici. Je jim to vštěpováno odmalička, berou to tedy jinak. Smutné mi přijde to, že zahaleni by měli být i muži, ti to zřejmě berou také jinak. Ale třeba v SAE chodí zahalení i muži. A to, jestli má žena niqab, burku nebo hidžab, to už je o tradici v dané zemi. (pozn. red. způsoby odívání jsou komplexním tématem a jsou ovlivněny mnoha dalšími faktory, mimo ty geografické)

Jednu dobu se velmi řešilo zahalování dívek a žen ve školách a na úřadech. Myslíš, že je to v pořádku?

Myslím, že škola, pokud to není nějaká církevní škola nebo arcibiskupská gymnázia, ale všeobecné školy, by tohle dovolovat měly. Samozřejmě tohle je o domluvě s vedením. Student bude muset počítat s tím, že se bude učit český jazyk a ne arabštinu, historii české země, historii a např. vznik křesťanství. A u úřadů je to podobně. Pokud je tam nejde přesvědčovat, že jedině on má pravdu a všichni by se měli začít povinně zahalovat, tak je to v pořádku. Když jde třeba o focení na průkaz, to je ta situace, kdy by měli muslimové akceptovat to, že jde o průkaz jejich totožnosti a na fotce být bez šátků nebo aspoň s hidžábem. Žena s burkou se pak špatně identifikuje.

Dokážeš si ty osobně představit chodit do třídy se zahalenou spolužačkou, nebo, že by tě na úřadě odbavovala zahalená úřednice?

S tím bych určitě neměla problém.

Už jsi zkusila projít Kroměříž. Jaké byly reakce místních?

V Kroměříži byly reakce zatím asi nejhorší. Ale zase většina reagovala až za mými zády, v Praze se nebáli komentovat mě tak, abych to slyšela. Naštěstí za mnou byli zmínění „bodyguardi“ a vše si zapisovali. Lidé se otáčeli, vyplazovali jazyky, fotili si mě, komentovali oblečení, pronášeli věty typu: „Už je to tady“ nebo „Teď vytáhne samopal.“ Jeden pán na mě křičel, ať vypadnu, že tady pro nás není místo. Taky jsem měla strach, když na mě na přechodu z auta zavolali „Chcípni.“ A nesmím opomenout pro mě nejzajímavější reakci studentů konzervatoře, kteří kolem procházeli s hudebními nástroji a po tom, co jsme se míjeli, na mě začali těmi nástroji jakoby střílet se zvuky „Ratatata“.

Myslíš, že Olomouc bude jiná?

Myslím, že Olomouc bude, co se týče reakcí, klidnější. Přece jen je větší než Kroměříž. Ráda bych taky řekla, že je plná studentů, kteří to podle mého názoru berou trošku mírněji, což ale vyvrací reakce studentů v Kroměříži.

Mno, uvidíme.

Reportáž najdete zde.

Jakub Mikel
Jakub Mikel (Články)
Kryptosluníčkář, někdejší šéfredaktor a ostentativní metrosexuál. Je student žurnalistiky na FF UP. Trpí utkvělou představou, že je vtipný.
 1. Holt mladým holkám dost často hrabe. Tentokrát je to dost nebezpečné. Holt submisivní rysy se projevují i tímto způsobem.
  Holt jsme v víte kde.

 2. Zvláštní pohled na svět. Ze začátku už jen tím, že za současné situace přichází s provokací. Myslí si, že to situaci zlepší?

  Na zahalování obličeje mám velmi jednoduchý pohled – u nás jsme zvyklí potkávat lidi s obličejem, který je vidět. Má to mnoho důvodů, už jen proto že ze tváře vyčtete mnoho věcí. Zahalují se jen ti, kteří něco skrývají (např. zasahující policisté aby ochránili svou identitu, nebo lumpové aby zabránili odhalení své totožnosti).

  Tak to prostě je a proto se nedivte, že lidé se v blízkosti zahalených, neidentifikovatelných postav, cítí nesví.

  Jsme to opravdu my, domácí, kdo se musí přizpůsobit a být tolerantní? Proč? Jen proto že něčí vyznání, i kdyby to byl totální bullshit, je nedotknutelné?

 3. http://linkis.com/info/gJQru tohle si pust holcicko…. je mi z Tebe na nic!! Napsal bych Ti toho vic, ale je to mrhani casem a jsem nerad sprosty…

 4. Dobře proč neotestovat čechy .. Ale aby to bylo spravedlivé , pak bych porovnal i muslimy : mladá dámo, projdeš se v minisukni,bez šátku po Iránu a Saudské Arabii Rád si pak přečtu srovnání chování evropanů a arabů … Děkuji a budu se těšit na to srovnání :)

  • Jakub Mikel Jakub Mikel | 6.10.2015 v 12:58 | Odpovědět

   Musím zareagovat na váš komentář. Proč je podle Vás adekvátní srovnání niqabu a minisukně? Je to snad něco typicky evropského?

   • Ano, v evropské kultuře je nošení minisukně podobně běžné, jako nošení niqabu v kultuře islámské. Tak proč neotestovat druhou stranu, zvláště, vždyť muslimové jsou proslulí svou tolerantností.

    • Martin Konvicka | 29.11.2015 v 17:14 | Odpovědět

     Nikáb, nebohý “vtipný studente”, opravdu nelze srovnávat s minisukní. Spíš s obojkem, postrojem a okovy – či podobnou submisivně fetišistickou kreací. Nic proti fetišistickým kreacím, ale co tak vím, tak kromě zvláštních příležitostí typu Prague Pride nikoho nenapadne v nich chodit po ulici, natož je pak politizovat.

   • Jaké oblečení je podle Vás u evropských žen typické ? Fakt je ten že minisukně převládají, ale mají možnost volby. Kdežto v zemích kde vládne politicky islám možnost volby nemají.
    Takže jak píše pán udělejte srovnání v oněch zemích a pak to bude teprve objektivní. Takhle je to opět další multikulturne laděný tendenční článek o pubertální holčičce, která se potřebuje zviditelnit. Takových článků je tedka všude plno a čím víc jich bude tím více bude naštvaných lidí kteří budou volit extremisty.
    Doporučuji shlédnou dokument od německé televize ZDF o integraci mladých muslimu ve školách a jejich názorech na ústavu. Tomu se totiž říká objektivní reportáž jestli víte co znamená slovo objektivní.

    • Jakub Mikel Jakub Mikel | 6.10.2015 v 21:12 | Odpovědět

     Rád bych viděl tu odvážnou ženu uprostřed ledna v minisukni. Burku vnímám jako určitý důsledek toho, v jakém klimatickém prostředí vznikla. V SAE se zahaluj muži, kryjí se tak před prudkým slunečním zářením. Mimochodem, celý projekt testuje toleranci Čechů. Zdejší vyhraněné komentáře jsou velmi zajímavým jevem. Děkujeme. :)

     • Jarda | 6.10.2015 v 22:15 |

      Uprostřed ledna? Co s tím má leden společného? Mimochodem, část žen nosí po většinu roku obtažené kraťasy, které končí opravdu hodně vysoko. A to i v lednu.

      Proč testujete toleranci Čechů způsobem, který je v Evropě vnímán jako velmi agresivní – t.j. plné zakrytí obličeje?

      Mimochodem, tento druh oděvu je v některých Evropských zemích postaven mimo zákon. Znamená to, že tyto země jsou plné netolerantních xenofobů a rasistů?

     • Jarda | 6.10.2015 v 22:28 |

      Je mi jasné že z komentářů tady, kterou poukazují na naprostou naivitu a hloupost takového počínání, nakonec uděláte nějaké úderné resumé, které ze všech obyvatel ČR (s výjimkou vás) udělá xenofobní rasistické hajzly. A abych vám to usnadnil, zareaguji na vaši poznámku o praktičnosti oděvu zahalujícího celé tělo takto:

      Arabský synek se ptá svého otce:
      “Tati, proč nosíš pořád na hlavě ten šátek?”
      “Ten šátek je velice praktická věc, synu. Chrání mou hlavu a mé oči před sluncem, před pouštním pískem a před ostrým větrem.”
      Chvíle ticha. Poté opět:
      “Tati a proč pořád nosíš ten dlouhý úbor, který vypadá jako noční košile?”
      “Synu, ta gallábie je velice praktický oděv, protože chrání mé tělo před pouštním sluncem a přitom je velice vzdušná.”
      “Tati a proč pořád nosíš sandály?”
      “Sandály jsou velice užitečné, synu. Chrání mé nohy před ostrými kameny a písek z pouště se z nich sám vysype.”
      “Tati?”
      “Ano,synu?”

      “A tati nemyslíš, že tady v Teplicích, kde už deset let žijeme, je ti tohle všechno na hovno?”

     • Nevím odkud jsi spadnul. Ale i v zimě se nosí minisukně.
      Oni si ty chytré slečny taky berou punčocháče. Jestli to znáš ???
      Jste opravdu jen dalším trapným webem.
      Končím tuhle debatu s multikuturníma idiotama co si myslí, že ví vše.

   • Pokud vy tvrdíte že jsme povinni akceptovat jakoukoliv cizí kulturu u nás jen proto, že je to kultura a cizinci mají právo se v souladu s ní chovat. Tak já tvrdím, že součástí evropské kultury je oblékat se odpovídajícím způsobem k aktuálnímu počasí. Takže v létě je obvyklá krátká sukně/krátké kalhoty, top s ramínky a případně i bez nich a často holý pupík třeba i s nějakým tím piercingem. Ano, u nás má žena právo si takto vyjít a muž povinnost se ovládnout. To je součást naší kultury. Takže vyzkoušíte toto v Saudské Arábii a případně i v dalších zemích? Věřím že když vyhlásíte sbírku na letenky a další náklady na cestu, určitě se vám sejde dost prostředků abyste cestu zrealizovali.

 5. Až tě děvče znásilní tlupa mohamedánů a ty se od pana Dienstbiera dovíš, že to je součást jejich kultury, to budu zvědav na tvoji reakci.

 6. Tak tady jde zřejmě o způsob, jak získat emaily kritiků a pak je zastrašovat?

 7. Holka co je pouhé jelikož,nedělá to naschvál, jen je ještě hloupá,měla by si hrát s Barbie,ale myslí že je dospělá, chudinka malá, asi neumí číst.

 8. Holka co to hulíš ?

 9. Karolína Novosádová | 6.10.2015 v 16:55 | Odpovědět

  Ta holka asi spadla z višně nebo na něčem jede, anebo se těší na znásilnění z řad muslimských statných mužů…My máme svoji kulturu ve vlastní zemi a nebudeme se přizpůsobovat nějakým přistěhovalcům muslimúm…Nechceme se učit korán ani nosit burky, tak ať nás tato hloupá tolerantní holka neseznamuje s těmito džihádisty…My víme, že jsou to teroristé a že chtějí Islám všude a zničit naši kulturu a vyhubit bílou rasu. Holka jseš sama proti sobě, zamysli se nad sebou…

 10. Patrik Hejtmánek | 6.10.2015 v 17:55 | Odpovědět

  Ta holka, to je neštěstí, je asi z Marsu.

 11. Mlada nevybourena pica bez zivotnich zkusenosti.

  • A ty ses starej schliplej curak, kterej uz nikdy zadnou zkusenost neziska, co? Promin, normalne nebyvam sprosty, ale zacit nekoho takhle oslovovat jen kvuli tomu, ze ma dotycna svuj nazor a zpracovava projekt, vzhledem k jejimu veku predpokladam, ze do skoly, to je fakt nechutny.

   • Ignav je podle jeho komentáře blb. Na druhou stranu málokdo popularizuje svůj (možná) školní projekt v médiích. Školní projekty bývají často naivní, idealistické a plné chybných předpokladů, postupů a závěrů. Ale to neznamená že se nemají dělat. Znamená to, že se z nich nemají dělat předčasné závěry. Zvlášť v takto citlivých tématech. Ze zkušenosti očekávám, že z těchto několika zahalených vycházek vznikne sada neobjektivních článků v médiích, kde bude “kulturní fronta” tepat do národa aby se styděl za svou tupost, omezenost a nenávistnou povahu. A to vše bez toho, aby se tím zabýval někdo kompetentní, kdo dokáže udělat objektivní závěr.

    • Uprimne si nemyslim, ze by slo o popularizaci projektu, ale o interview se studentkou, ktera dela ve svem volnem case neco zajimaveho, coz v dnesni dobe neni zcela bezne. Zajimalo by me, kolik takovych projektu jste v zivote udelal Vy, kdyz se v problematice tolik orientujete. Na druhou stranu zde pisete neco o predcasnych zaverech, avsak pri cteni clanku na zadny zaver nenarazim. A myslim, ze s tim, jak se cesky narod prezentuje v teto diskuzi, se toho, ze by byl povazovan za tupy, omezeny a nenavistny, obavat rozhodne nemusi. To je hotova reklama na mirumilovnost. :) K tomu, abyste ziskal objektivni nazor, potrebujete chte nechte spoustu penez, lidi kteri by udelali obrovsky vyzkum na nahodne zvolenem vzorku populace a potom otestovali ruzne hypotezy…i potom by ale existovala urcita pravdepodobnost chyby. Tohle jiste neni v moznostech zminene slecny a mam obavu, ze se do toho jen tak nekdo nepohrne. Je pravda, ze subjektivnich pojeti teto problematiky mame dost, ale bohuzel lide v komentarich umi jen kritizovat. Obcas majj autori to stesti, ze jsou alespon kritizovani slusne.

 12. nebudu nic psát doplním jen video o jiné kultuře … ať pisatelka ví do čeho jde https://www.youtube.com/watch?v=iB5eBM09qBE

 13. Na to, jak si celý svět neustále stěžuje, že mladí lidé nemají názor, sedí u počítačů, pijí alkohol a nestarají se o to, co se děje kolem nich, mi tyhle vaše komentáře přijdou opravdu nemístné. Když se konečně objeví někdo, kdo se nebojí svůj názor…navíc ještě veřejně, ne někde za rohem v hospodě…vyjádřit, lidé ho ukamenují, sprostě mu nadávají a kritizují. Tohle je podle vás správné? Vychovejme si generaci mladých, co budou tupě zírat, opakovat všechno, co uslyší z médií a věřit všemu, co jim kdo napovídá. Valentýna má tolik kuráže, že se nebojí vyjít do ulic a na vlastní kůži si vyzkoušet, jaké to je být cizincem s odlišnou kulturou v České republice – a i přesto, že se setkala s negativními reakcemi, nebojí se pokračovat. A za to má můj obdiv!

  • Teď je otázka, kdo tupě opakuje vše, co uslyší z médií. Média nám vymývají hlavy hesly o nutnosti bezmezné tolerance a akceptace čehokoliv. A to je přesně ten pohled na svět, který Valentýnka idealisticky (samozřejmně, v jejím věku) přebírá.
   Ale v životě to tak nefunguje.

  • Ty dojné stvoření budeš zřejmě její věková kategorie.
   Asi tě nevzali do superstar tak bliješ debilní kecy.
   Ona právě tupě kopíruje naše multikultimedia. To čemu Vy říkáte vychovávat novou generaci je vymývání mozku tupou multikulturní myšlenkou a ideologii, že EU jednou bude jeden velký stát.
   Obdiv bude mít až pujde do Bronxu oblečená do uniformy Ku-klux-klanu.

 14. A jedna praktická poznámka – myslíte si opravdu, že provokace přesvědčí lidi aby více milovali cizince s velmi odlišnou kulturou? Já bych se obával přesně opačné reakce. Máte to na svědomí.

 15. Jste si jista, že to, co nám nabízejí média je pravda? A za druhé, kdo je sem zval? My máme svou kulturu a tu si budem bránit. A oni tu svou……ať si brání u sebe doma.

 16. Viděla jsem videa, kde dav pronásledoval BRUTÁLNĚ dívku v šatech – kopali do ní – mlátili hlava nehlava někde v Evropě. V Belgii osočovali muslimové na ulici dívku sprostými návrhy a že je děvka, když jde v letních šatech. JE TO JEN VELICE SMUTNÉ. MĚ OSOBNĚ ZAHALENÉ POSTAVY DĚSÍ. NENÍ V TOM NIC DOBRÉHO A NECHCI MEZI TĚMI BYTOSTMI, KTERÉ JSOU PŘIPRAVENY O VŠECHNA PRÁVA, ŽÍT.

 17. Pozornost se holka nesnaží získat pro sebe.Poukazuje na aktuální situaci/problém, k jehož řešení nabízí svůj názor a úhel pohledu. Čímž se v mých očích mění z naivní šestnáctky na vyspělou osobu, co dokáže myslet sama za sebe a nespokojí se v životě prostě s tím, co jí předloží.
  Opakuji, N.A.B.Í.Z.Í
  Někteří jedinci v komentářích by se měli naučit číst i mezi řádky.
  Zároveň bychom si měli všichni ujasnit a uvědomit rozdíl, který je mezi islamisty a muslimy.
  Muslim se nerovná terorista ani islamista. Stejnětak Němec se nerovná nacista a každý Američan neváží 100 kilo.
  Jsou to islamisté, kvůli nimž se dnes Evropa hádá a bojí. Ne muslimové.

  Negativní reakce proti islamistům jsou pochopitelné a na místě. Vždyť lidé kvůli nim prchají z vlastní země.
  Muslimům samotným bychom se ale mého názoru tak zarytě bránit nemuseli.

  Lidé by měli být otevřeni novým věcem. Vždyť kde bychom bez lidí, kteří novému a neznámému otevřeni jsou, byli?
  Nezůstali jsme přece v lesích s oštěpy, jen proto, že jsme se to jednou naučili a fungovalo to.

  To, že si pustíme blíže k tělu cizí, nemusí nutně znamenat, že tím přijdeme o všechno to, co už jsme měli a znali.

  To, že bychom v naší zemi připustili existenci muslimů, židů, černochů aj. by nemělo a nemyslím si, že by znamenalo vymizení českého národa a jeho kultury.
  Lidé se ale nikdy a v ničem neshodli 100%. Ať už se věc řešila v rámci skupiny, davu či národa. Všichni ale známe význam slova kompromis,že?
  (ten, narozdíl od hádky ještě k ničí újmě ani smrti nevedl)

 18. Radim Valenčík | 8.10.2015 v 9:34 | Odpovědět

  Asi půjdu otestovat toleranci svých spoluobčanů v nacistické uniformě.

 19. Ráda provokuje? Proč si tedy hrdinka nevezme bikiny v Saudské Arábii, nebo se neprojde v muslimských čtvrtích v Německu v minisuknu a triku, nebo letních šatech? Ať nám ukáže tu kulturu místních, jak budou reagovat, aby jsme viděli, jak jsou slušní, hodní a tolerantní. Ochranka by ji tam byla na hovno slepici :D

 20. Radim Valenčík | 8.10.2015 v 14:10 | Odpovědět

  Cenzurka?

  • Ondřej Krupčík Ondřej Krupčík | 8.10.2015 v 15:16 | Odpovědět

   Nebuďte egocentrický. Plavte třeba na nafukovacím člunu.

   • Radim Valenčík | 8.10.2015 v 15:50 | Odpovědět

    Ani moc nejsem a na nafukovacím člunu se mi moc plavat nechce. Navíc nevím, co to má společného s nikábem? Nebo si implicitně myslíte, že všichni na člunech jsou muslimové? To je možná pravda až u řeckých a italských břehů, pokud jsou ostatní vyházeni do vody…

    Jinak to „schválení“ prostě trvalo nepoměrně dlouho, proto jsem se zeptal. Můj první komentář, o nacistické uniformě je zatím bez reakce. Možná Vám to připadá příliš drsné, ale ptejme se po příčinách.

    Obecně té mladé dámě fandím, je to určitě lepší zkušenost, než nedělat nic. Pokud by chtěla mít i zkušenost s tím, jak nás muslimové nebudou přesvědčovat, že nemáme jíst svíčkovou, doporučuji navštívit některá česká, nebo zahraniční muslimská diskuzní fóra a pokusit se dopátrat skutečných názorů.

    Spíše než k nacistické uniformě bych to přirovnal k pionýrským šátkům lidí ze Severní Koree. Ti lidé v tom taky byly vychováni od malička a berou to jako samozřejmost. To ovšem nic nevypovídá o tom, jestli je severokorejský režim dobrý, nebo špatný. Jak říká Winston Churchill, jednotliví muslimové mohou mít skvělé vlastnosti, ale vliv víry paralyzuje vývoj těch, kteří ji podlehli.

 21. Je jí ŠESTNÁCT!!! Po maturitě bude uvažovat úplně jinak, na vysoké ještě úplně jinak a kolem třiceti možná dospěje – s názory o 180 stupňů jinde, než má teď.
  To si fakt myslí, že v tomhle věku ví a chápe víc, než lidi kolem čtyřicítky??? Ach můj bože.

  • No jo, ale co toho zatim “posere” podobnym idealismem (pardon za posere, ale vystizneji to nejde)- vim, ze sebekritika v tomto veku chybi, ale snad ma rodice, kterym to mysli normalne….a nebo uz je tak zmanipulovana propagandou ve skole? Tak mala zase taky neni. A idealistka naivni je.

  • No jo, on to Hitler po čtyřicítce viděl taky úplně jináč.

 22. K tomu se da rici jen jedno a uz to tady nekolikrat padlo – at jde stran tolerance testovat i druhou stranu….protoze muslimove nejsou tolerantni vubec, naopak maji povinnost vsude sirit svoje zpusoby a maji dojem, ze jejich pravo stoji nad vsim (a tim mysli I ustrojeni zen). Taky uz jsem slysela a videla bezpocet videi, kde muslimove slovne napadaji, pronasleduji a dokonce i mlati zeny v satech, trickach….A to uz i v Evrope. Takze ja osobne bych nemohla z etickych duvodu (pokud uz nic jineho) takovyto projekt delat, uz pro ta zverstva a vsechno zlo, ktere se vztahuje k islamu. Holka ma sice “projekt”, takze se zviditelni, ale jinak je to k nicemu a v podstate jen jede na vlne slunickove propagandy, protoze uz vidim ty hypotezy, ktere za tim jsou (tj. usvedcit Cechy z nejakych /-ismu) . Kdyby zkoumala reakce muslimu, to by bylo mnohem zajimavejsi, ovsem to by se neodilo do multiklulturniho a slunickoveho kramu (ktery z tohoto je citi na sto honu). A jeste jedna poznamka stran obleceni – minisukne se opravdu nosi i v zime, jak nekdo poznamenal – mame tu puncochy (edtorovi doporucuji navstivit trebas obchod Calzedonia :-D

 23. Náhodou to slečně celkem sluší :)

 24. Strýček Joe | 29.11.2015 v 20:28 | Odpovědět

  V 16 letech jsem dělal horší věci. Po dvou dětech a plnejch taškách lahváčů keré bude nosit svému živiteli k televizi bude tak odkrvená, že jí takové experimenty přejdou.

  Jiří Weigl o muslimech : “Náboženství tak hluboce prostupuje každodenní život muslima (včetně takových jeho součástí, jako je stravování, hygiena, vztahy mezi pohlavími atd.) a vytváří tak pevnou tradici a vazbu, která odolává případným vnějším vlivům. Proto jsou muslimské komunity tak odolné v odlišném, např. evropském prostředí a úspěšně vzdorují pokusům jak o asimilaci, tak alespoň integraci do jiné kultury.

  Právo šarí´a je v důsledku výše uvedeného integrální součástí islámského náboženství a není od něho oddělitelné. Požadovat proto po věřících muslimech vzdát se požadavku na uplatnění práva šarí´a je nesmyslné, neboť spolu s náboženskými a etickými pravidly tvoří vlastní obsah islámu.

  Právě šok z konfrontace s moderním Západem je fenoménem, s nímž se muslimská společnost až do současnosti není schopna vyrovnat. Posvátná islámská tradice vyhlašuje požadavek na dokonalost, převahu a nadvládu islámu jako nejdokonalejšího náboženství, ale životní zkušenost ukazuje, že muslimské země jsou ve všech ohledech zaostalé a neschopné se modernímu Západu vyrovnat, natož se mu otevřeně postavit. Tento do očí bijící rozpor již po dvě století nedává spát věřícím muslimských vzdělancům. Otázka, kterou si kladou, zní – jak je možné, že společnost, která má nejdokonalejší náboženství, podléhá nevěřícím. A to je hlavní důvod nenávisti muslimů vůči Západu.”

 25. To vazne te pubertalni slecne nikdo z jejich partaku nevysvetlil, ze pruzkum ma nejaka sva pravidla aby byl relevantni? Ze by mel byt na necem zalozen? Vzdyt to dite evidentne ani netusi o cem mluvi, natoz ceho chce dosahnout. Slecna dava rozhovor :))) to je fakt gol. A houpaci osel dostal svemu jmenu. A prinese podrobnou reportaz :))) Svet se zblaznil aneb jak udelat z prdu kulicku a nezapotit se.

 26. Každá doba má své uvědomělé. Naštěstí za mnou byli zmínění „svazáci“ a vše si zapisovali. Doufám, že dalším tvým experimentem budou bikiny v SAE.

 27. Jiná kultura
  Zamyšlený róm – text

  Já jsem zamyšlený Rom
  a ženu Romku mám
  Všude sem byl třikrát,
  všechno dobře znám
  Tak mi teda řekněte,
  proč nemohu v klidu být,
  rasistické útoky, chci ve své zemi žít

  Já se tady narodil,
  hodně dobra utvořil,
  mladý život zachránil,
  když jsem kapra nezabil
  Já chci taky pěkný dům
  a mobilem volat přátelům,
  mazdou jezdit na ryby
  a pít bourbon jako vy

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*