Proběhl druhý ročník osvětové akce o sexu a vztazích Pink EXPO 2024
Minulý týden ve čtvrtek se v pražském multifunkčním centru Cubex uskutečnila největší konference o sexu a vztazích v České republice. Osvětová akce hostila přes třicet odborníků, kteří vedli workshopy, besedy a nebo diskutovali o sexuálních tabu dnešní doby. Akci pořádal Růžový slon ve spolupráci s několika neziskovými organizacemi jako je Centrum Paraple nebo společnost Freya.
„Letos se tematicky zaměříme na největší sexuální tabu současnosti, které jsme rozdělili do podoblastí jako jsou sex s handicapem, sex a senioři, sex a komunikace, sex a prevence ve smyslu vzdělávání a osvěty, sex a menstruace a sex a gender,“ popsal Adam Durčák, CEO společnosti Růžový slon. Minulý ročník se experti z řad lékařů, koučů, terapeutů a odborníků na sexualitu snažili odtabuizovat a osvětlit téma orgasmu v novém miléniu. Novinkou letošního ročníku bylo zpřístupnění odpoledního programu pro veřejnost. Celou akci moderovala Barbora Hlaváčková.
Program Pink EXPO 2024 byl rozdělen do dvou základních částí. Dopolední program byl přístupný pouze pro média a odborníky a obsahoval dvě panelové diskuze. Odpolední část odstartovaly dvě přednášky, po kterých následovala jedna panelová diskuze. V dalších sálech se během dne konaly různé besedy, workshopy nebo diskuze s odborníky. Během večerního programu proběhl i slavnostní křest knihy Sex po šedesátce od spisovatelky Marie de Hennezel. Dále byl k vidění stand-up Lucie Jarkovské na téma sexuální výchova, burleska show Zory Blue nebo UV art show Devil Wears Neon.
Program pro média a odborníky
První panelová diskuze se snažila proniknout do tabu z pohledu mysli a těla. Na diskuzi se podíleli ředitel Centra Paraple David Lukeš, spoluzakladatelka společnosti Freya Lucie Šídová, psychoterapeutka Leona Šímová, gynekoložka Ester Hladíková a sexuoložka Petra Vrzáčková. První otázkou na hosty bylo pojmenovat největší sexuální tabu. Podle Vrzáčové je největším tabu sexuální fantazie, které jsou velice individuální a každý je chce praktikovat úplně jinak. Gynekoložka Hladíková naopak vidí jako největší tabu samotné lidské tělo.
Slova se poté ujal ředitel Centra Paraple Lukeš, který promluvil o problematice sexuality handicapovaných. „Je nutné bezpečné prostředí k tomu, aby se o sexualitě v handicapu vůbec dalo mluvit,“ popsal Lukeš. Na toto téma promluvila i gynekoložka Hladíková, která narazila na problém, že se na handicapované ženy zapomíná a na preventivní gynekologickou prohlídku dochází pouze padesát procent žen.
Poté Šídová narazila na velmi komplikované tabu sexuality v domovech pro seniory. Spolu s týmem z organizace Freya pracují na několika projektech, které mají dialogy o sexualitě se seniory podpořit. Nově je díky nim možné v některých knihovnách v domovech pro seniory narazit na časopisy Playboy nebo edukativní články ohledně sexu a vztahů. Zdůraznila, že dalším důležitým faktorem, kterým lze podpořit sexualitu a stařsích lidí, jsou sexuální asistenti. Ti jsou schopni handicapovaným i seniorům poskytnout edukaci, sexuální interaci nebo je lépe seznámit s jejich vlastním tělem.
Posledním tématem, kterým se odborníci zabývali, byly erotické pomůcky. Všichni hosté diskuze se shodli na tom, že jsou to právě erotické pomůcky, které mohou pomoci ke zkvalitnění a obnovení sexuálního života. Problémem je ale nedostatečná edukace a silná tabuizace. „Je to sice lepší, ale furt to není ono,“ komentovala současnou situaci sexuoložka Vrzáčková. Podle ní má na nepoužívání erotických pomůcek podíl problém mužského ega a neúplná důvěra k partnerovi. Psychoterapeutka Šímová konstatovala, že mladší generace o erotických pomůckách ví mnohem víc než ta starší. Gynekoložka Hladíková závěrem apelovala na lepší edukaci na základních školách a připomněla fakt, že erotické hračky mají i zdravotní význam.
Druhá panelová diskuze nabídla odborný vhled do velmi tabuizovaného témata ohledně sexu a vztahů, a to do komunikace. V diskuzi své poznatky sdíleli novinářka Hana Vacková, ředitel organizace Projekt Lafr Lukáš Rychetský, socioložka zabývající se genderem a sexualitou Lucie Jarkovská a sexexpertka Veronika Kubíčková. Partnerský psycholog Pavel Rataj z osobních důvodů nedorazil. Hlavním tématem diskuze byla problematika komunikace o sexu v médiích, komunikace mezi partnery a nedostatečné sexuální edukace dětí i dospělých.
První se o slovo přihlásila novinářka Vacková, která popsala odlišný přístup komunikace o sexu napříč médii a zemí. Podle ní nejsou čeští novináři připraveni psát otevřeně o tomto tématu, stejně na to není připravená ani česká společnost. Aktuální problém vidí i v práci editorů a šéfredaktorů, kteří problematice dostatečně nerozumí a nejsou jí při zpracování dostatečně otevření. Zároveň s dalšími hosty otevřela velmi tabuizované téma pedofilie. Stále podle jejich slov neexistují žádná fóra, kde by s těmito lidmi mohlo dojít k dialogu a poskytnout jim jakoukoliv pomoc.
„Muži rádi sex dělají, ale málo o tom mluví,“ popsala socioložka Jarkovská. S ostatními hosty se shodla na tom, že většinou s komunikací ohledně sexu začíná žena. Problém komunikovat o intimních záležitostech nezačíná podle odborníků až v sexuálním životě ale už na základní škole, kde je nedostatečná sexuální výchova. Podle sexexpertky Kubíčkové je největší problém v separaci dětí, ke které na školách dochází. Socioložka Jarkovská doplnila, že na některých školách probíhá sexuální výchova dokonce bez chlapců.
Program pro veřejnost
První přednášku odpolední části s tématem sexu a menstruace vedla filantropka a iniciátorka osvětových programů zaměřených na rovnost žen a můžu Lilia Khousnoutdinova. Nejprve se zaměřila na samotnou sexualitu v historickém kontextu, kdy podle jejích slov lidé provozovali sex pouze za účelem početí. Provozování sexuálních aktivit během menstruace vřele doporučila, protože i podle světových výzkumů mohou zmírnit menstruační bolesti. Zaměřila se i na tzv. „fuj faktor“, který při myšlence na soulož během menstruace spousta lidí odrazuje.
Následovala interaktivní přednáška gynekoložky Kamily Žižkové, která sdílela největší tabu o ženském těle. Pokládáním otázek zjišťovala, jak publikum nazývá pohlavní orgány, jaký je rozdíl mezi vulvou a vagínou a nebo jestli si myslí, že může gynekolog s jistotou zjistit, zda má pacienta při první návštěvě neporušenou panenskou blánu. Promluvila také o dalším velkém tabu a to o ženském výtoku, kdy vysvětlila za jakých okolností je zdravý a za jakých je potřeba vyhledat gynekologa.
Odpolední panelová diskuze se ponořila do tématu sex, hranice a tabu z pohledu praxe. Do diskuze přispěli kouč v oblasti sexuality, intimity a partnerských vztahů Martin Plas, lektorka pohlavního života a tantrických masáží Klára Kloudová, lektorka v oblasti sexuality a intimních vztahů Jana Mašková Zimolová a průvodkyně oblastí sexuality pro děti a dospělé Markéta Zika Koppová.
Po přednáškách a panelové diskuzi odstartovaly v menších sálech centra Cubex tematicky laděné workshopy, besedy a přednášky. Návštěvníci tak mohli v rámci přednášky Zdeňky Pospíšilové pochopit motivace lidí k praktikování BDSM, v besedě Doriana Eskoly vyslechli životní příběh o tranzici nebo se v přednášce gynekoložky Ester Hladíkové dozvěděli, proč vrcholové sportovkyně ztrácí menstruaci. Součástí programu byla i Expo a Art zóna, kde mohli návštěvníci zavítat k edukačním stánkům partnerských organizací akce nebo se pokochat unikátní uměleckou výstavou obrazů Yonishere Veroniky Fodorové a sochářských děl Vulva Ritual Art Markéty Plas Zelenkové.
Napište komentář