Nejnovější

Přehled: Erdogan zas vítězí, to jednoho zamrzí

Ilustrace Emy Kašparové

Přehled týdne od 22. do 28. května roku 2023.

Pondělí: Svaz výrobců piva usiluje o zapsání našeho ležáku a celé pivní kultury na seznam UNESCO. Vrchol, národ feťáků. Zaslouží si být na seznamu snad produkce afgánského heroinu? Mnohaletá tradice produkce kolumbijského kokainu? Z otce na syna děděné znalosti v jakém poměru míchat benzín s listy koky a pak prolévat kyselinou sírovou? Schválně najděte deset rozdílů. Jeden – požehnání státu. – V Bruselu se setkali ministři zahraničí EU. Chtěli pořešit, jak zaříznout obcházení sankcí vůči Rusku. U určitých technologií, se zdá poněkud podezřelé, že po zavedení sankcí stoupl jejich vývoz do Arménie, Kazachstánu a států tam o stovky procent. To nejsou státy, které byste si spojili s horentní poptávkou po polovodičích a čipech. (KL)

Úterý: Ministryně obrany Jana Černochová ve Washingtonu podepsala obrannou dohodu s USA. Stejnou smlouvu už uzavřela většina evropských států, ale my jsme stále pozadu samozřejmě. Tak, aby ta smlouva byla užitečnější než jen ke tvoření konspirací Tomia Okamury. – Antimonopolní úřad neshledal, že by na trhu s potravinami došlo k selhání. Zkoumala se situace pěti základních výrobků – mléka, másla, kuřecího masa, vajec a mouky. Výsledkem je, že zvýšená cena souvisí se zvýšením nákladů, které byly spojeny s energetickou krizí. Já vám nevím, podle mě je celá naše ekonomika selhání i bez drahých paprik nebo kuřete. – Prahu navštívil bratr britského krále princ Edward. Že nevíte kdo? Já vlastně taky ne, a to sleduju Korunu na Netflixu. Každopádně by teď měl hrát důležitou roli nové karolinské éry. Tak snad při další zmínce o princi Edwardovi budeme vědět víc. – Podle volebního modelu agentury Median by hnutí ANO vyhrálo v dubnu volby. Na to řeknu jedinou věc: ne. A taky vám připadá, že podle průzkumů vždycky vyhrává zrovna opozice? – A perlička na závěr. Učitelky Základní školy Kuncova v pražských Stodůlkách rozdaly na škole v přírodě nepořádným dětem diplom s prasátkem. Ředitel to označil za dehonestující a snížil jim plat. No, já v druhé třídě musela mít celý týden na lavici obrázek zlobivého kaktusu a bylo to v pořádku. Už je prostě jiná doba. Ale upřímně, diplom s prasátkem by kolikrát zasloužili i studenti na vysoké škole. (AK)

Středa: Důchodci se v Brně pohádali mezi regály s pečivem a sýry. Co k tomu dodat, zřejmě to byli manželé. Nebo že by chtěli napodobit americké vojáky, kteří se pro změnu porvali v obchodě ve Zvolenu? – Vláda plánuje zrušení rodného čísla, protože to je přesně ten problém, který si vyžaduje nejen pozornost, ale i několik desítek miliard ze státního rozpočtu. Vláda asi nemá co jiného na práci. Taky když se nudím, tak vymýšlím blbosti. – Princ Edward má za sebou oficiální návštěvu prezidenta Petra Pavla. Tak snad neměl po včerejším posezení v hospodě kocovinu, protože jestli mu jde pití stejně dobře, jako držení půllitru, tak je jedině dobře, že si dal jen třetinku. (TV)

Čtvrtek: Britský umělec Banksy v roce 2021 nasprejoval na zdi náhodných domů v přímořských městech sérii svých uměleckých děl. Udělal to proto, aby přispěl ke zvýšení turistického ruchu. To se mu podařilo, ale místní to zrovna neohromilo. Majitelé jednoho z domů vynaložili pět a půl milionu korun na odstranění díla. Museli ho ale odstranit i s celou stěnou, protože na ně připadá povinnost se o umělecké dílo starat. A to vyjde ještě na víc. Lidé se ho navíc pokoušeli rozprodat na Marketplace, což bylo dost stresující. – Mexický vulkán Popocatepetl posledních několik dní znovu soptí. Sopka je aktivnější od roku 1994, před tím byl stovky let klidný. Výhoda je, že teď máme lepší přístroje, které by měly zvládnout předvídat. Naopak do karet včasné evakuaci moc nehraje, že to slovo trvá říct tak dlouho, že už to možná bude jedno. – Stewart Rothes, zakladatel skupiny, která v USA po prezidentských volbách zaútočila na Kapitol, si odsedí 18 let ve vězení. Padají i další, i když o něco kratší tresty. Začíná to vypadat, že to přece jen byla celkem drahá party. (AH)

Pátek: Nejrozsáhlejší požár v České republice byl po necelém roce objasněn. Z jeho založení v Českém Švýcarsku v červenci loňského roku kriminalisté obvinili 36letého muže. To měl být přitom jen začátek, pachatel letos v dubnu v průběhu jednoho týdne údajně založil hned několik dalších požárů. Celkovou škodu policisté zatím vyčíslili na zhruba čtvrt miliardy korun. Obviněnému hrozí až patnáct let vězení. Televize Nova posléze přišla se zjištěním, které se ukázalo být největším paradoxem celého příběhu. Obviněným má být bývalý dobrovolný strážce právě Národního parku České Švýcarsko. Jak asi daleko může zajít pomsta za propuštění z pracovní pozice? V tomhle případě se bohužel jednalo o hotové harakiri. – Co by to bylo za přehled, kdyby v něm chyběl náš oblíbený kontroverzní miliardář Elon Musk. Neurotechnologická společnost Neuralink Corporation založená Elonem Muskem vyvíjí implantovatelná komunikační rozhraní mezi mozkem a strojem. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nově udělil této společnosti povolení k první klinické studii na lidech. Pro Muskovu firmu jde přitom o zásadní krok, pomocí čipů zavedených do hlavy by lidé mohli ovládat elektroniku. Elon z nás chce zřejmě mít roboty, který budou skákat, jak on píská. – No a na závěr jedna specialitka. Jednomu z pasažérů asijské letecké linky Asiana Airlines se zřejmě zachtělo po čerstvém vzduchu. Nedočkavec tak ve výšce bezmála 250 metrů otevřel nouzový východ a svým cestujícím kromě rozcuchaného účesu způsobil řádný šok. Jeho motivy jsou policistům zatím neznámé, ale už teď je jasné, že se tomu bláznovi tahle sranda pěkně prodraží. (JS)

Víkend: A tureckým prezidentem se stává Erdogan! Opět obhájil svůj prezidentský trůn a bude na něm sedět pod dalších pět let. Jeho hlavní protikandidát Kiliçdaroglu se s výsledekem nesmířil a věřejně se vzteká. Volby označil za nejnespravedlivějsí za poslední roky. – Manželství pro všechny se posunulo zas o krok blíž k realitě. Nejvyšší orgán České bratrské církve evangelické schválil požehnání svazků stejnopohlavních párů. Oddávání to zatím není, ale každá změna k lepšímu se počítá. – Benátský Canal grande někdo obarvil na jasně zelenou barvu. Kdo v tom má prsty je zatím neznámé. Spekuluje se ale, že za tím stojí aktivisté, kteří vandalizovali Trevi fontánu. Někteří aktivisté by si měli sáhnout do svědomí, aktivismus se nerovná vandalismus. (AR)

Redakce
Redakce (Články)
Houpacího Osla založili v roce 2014. Od té doby se složení redakce několikrát změnilo, duše webu ale zůstala stejná. Jsme studentská undergroundová redakce a píšeme o tom, co nás baví a zajímá.

Napište komentář

Váš e-mail nebude publikován.


*